ГоловнаКоментаріГазопостачанняТранзит газу потребує додаткової підстраховки

Транзит газу потребує додаткової підстраховки

Виділений «Газпромом» аванс за транзит палива в уряді називають необхідністю. Однак, експерти переконують, що така схема лише затягує «Нафтогаз» у ще більші борги, і не може гарантувати надійності поставок газу до країн Європи.

«Газпром» вирішив надати «Нафтогазу» аванс за транзит палива на півтора роки вперед. Йдеться про суму у 1 млрд дол. Аванс призначений для закупівлі «Нафтогазом» газу для заповнення підземних сховищ. Це необхідно, щоб «Нафтогаз» міг виконати свої зобов’язання щодо безперебійного постачання російського газу до Європи у зимовий період, заявили у «Газпромі». Згодом, голова компанії Олексій Міллер додав, що це останній аванс за транзит газу до 1 січня 2015 року.   

Речник Прем’єр-міністра Віталій Лук’яненко, у коментарі «Радіо Свобода» розповів, що така схема є звичайною практикою. «Він (аванс) надається щороку, у цьому немає нічого незвичайного», – говорить пан Лук’яненко.

За підрахунками управління інформації «Газпрому», всіх авансових виплат від початку 2012 року, а це більше 5 млрд дол, має вистачити для оплати транзиту російського газу українською територією до початку 2015 року. Таким чином, експерти зазначають, що «Укртрансгаз» може опинитися у такому стані, коли йому доведеться шукати кошти для забезпечення надійності транзиту.

До того ж, пояснює експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський, газ, який українська сторона буде закачувати у сховища за кошти авансу, потрібен насамперед «Газпрому» та європейській стороні.

Читайте також: Українським газосховищам планують збільшити потужність

«Наша компанія висить весь час на гачку у «Газпрому». Ми давно мали розділити функції «Нафтогазу», відповідно до другого енергопакету. Ми брали на себе такі зобов’язання, але досі не виконали жодного зобов’язання перед Європою щодо «Нафтогазу». Він функціонує з перехресним субсидуванням з часів Кучми і до сьогодні», - зазначив пан Соколовський.
 
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, погоджується з тим, що такі авансові передоплати продовжують штовхати «Нафтогаз» у боргову яму. Разом з тим, експерт зазначає, що минулого року на аналогічні потреби «Газпром» виділив вдвічі більший аванс. Відтак, за словами пана Корольчука, це можна розцінювати, як певне визнання російською стороною скорочення закупівель газу Україною.

«Газпром» фактично визнав, що Україна у нього купує менше газу. Те, що не виділяється 2 мільярди, а виділяється мільярд, то це вже є певним моментом прогресу для України», - переконаний експерт.

Читайте також: Україна скорочує газові показники

Цього року «Нафтогаз» планує закупити у «Газпрому» 18 млрд куб. м газу, хоча, згідно з контрактами, мінімально допустимі обсяги закупівлі становлять 40 млрд куб. м. У січні за недобір палива «Газпром» виставив «Нафтогазу» штраф у розмірі 7 млрд дол, який українська сторона відмовилася платити. Речник російського монополіста Сергій Купріянов заявив, що аналогічні санкції «Газпром» може пред’явити і за підсумками 2013 року.

Крім того, слід зазначити, що Україна наразі домовляється з європейськими постачальниками про зберігання їх газу у своїх газосховищах. За словами Міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, між сторонами вже є попередня домовленість, а угоди планується оформити на початку липня. Назви компаній покищо не розголошуються, однак, скоріш за все, мова йде про діючого постачальника європейського газу в Україну – німецьку компанію RWE.

Джерело у Міненерго, зазначає, що зберігання у ПСГ газу європейських компаній є важливим не лише для того, щоб отримати страховий запас палива, але і як додаткове джерело поставок на внутрішній ринок.

 
Коментарі (0)