ГоловнаІнтерв’юІнтерв’ю"У нас немає ніяких особистих претензій до Вітренко, просто є вимога закону"

"У нас немає ніяких особистих претензій до Вітренко, просто є вимога закону"

Нацагентство з питань запобігання корупції вимагає негайного звільнення з посади нещодавно призначеного голови НАК «Нафтогаз» Юрія Вітренеко.
Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вимагає негайного звільнення з посади нещодавно призначеного голови НАК «Нафтогаз» Юрія Вітренеко, про це розповів Голова НАЗК Олександр Новіков, у розмові з «Главкомом».
 
НАЗК наполягає, що нинішній очільник «Нафтогазу» не має права його очолювати через норму закону про запобігання корупції. Вона передбачає, що після звільнення з публічної служби особа протягом року не має права брати участь у керівництві організаціями, на які вона могла впливати. Тож якщо ця норма порушена (Вітренко перед своїм призначенням до «Нафтогазу» працював заступником міністра енергетики і мав такий вплив), контракт автоматично має бути розірвано.
 
Принаймні, так стверджують в НАЗК, і це може стати першим прецедентом для звільнення за такою підставою. У Вітренка та уряду – інша думка, і на їхню сторону став сумнозвісний Окружний адмінсуд Києва. ОАСК зупинив дію припису щодо відсторонення Вітренека за позовом прем'єра Дениса Шмигаля. Рішення по суті може бути винесене вже 29 червня.
 
Голова НАЗК Олександр Новіков, який збентежений таким швидким рішенням суду, закликає уряд вирішити проблему в досудовому порядку, запевняє, що антикорупційна система в Україні – одна з найкращих в світі.
 
– Ми чекаємо розгляду цього питання Кабінетом Міністрів, бо за законом прем’єр не мав права особисто розглядати цей припис та звертатися до суду, оскільки рішення приймалося урядом як колегіальним органом, – пояснює логіку подальших дій Новіков. – Отже, ми звернемося до уряду, аби той виніс обговорення цього припису на своє засідання. У разі нерозгляду такого звернення ми звернемося до цивільного суду, а не до ОАСК, з позовом про розірвання контракту «Нафтогазу» з Юрієм Вітренком. Також ми дочекаємося розгляду припису наглядовою радою «Нафтогазу».
 
Чи є у вас відповідні важелі впливу на наглядову раду?
 
Тут питання не у впливі, а у законодавстві про запобігання корупції. Воно чітко визначає, що контракт, укладений у порушення вимог відповідної статті, а саме щодо особи, яка впливає на діяльність підприємства, припиняється. Тобто не треба навіть звертати увагу на статут «Нафтогазу», а тільки на пряму норму закону.
 
Але Вітренко з цим не дуже згодний.
 
Так, в нього інша правова позиція. Але відповідно до закону «Про запобігання корупції», єдиним органом щодо застосування вимог цього закону є наше Агентство. Тільки ми маємо можливість надавати відповідні приписи. Це не повноваження уряду, чи Вітренка, чи навіть президента.
 
Ви кажете, що будете звертатися до уряду, наглядової ради «Нафтогазу», цивільних судів… Вітренко весь цей час буде фактично виконувати обов’язки. Скільки вся ця історія гіпотетично може тягнутися?
 
На днях відбулося засідання Організації економічного розвитку та співробітництва щодо запровадження стандартів корпоративного управління, де уряд ще раз підтвердив відданість цим стандартам. Тож ми сподіваємось, що наступного тижня Кабмін та «Нафтогаз» дотримаються цих стандартів і контракт з Вітренком припинять. При цьому у нас нема ніяких особистих претензій до Вітренка, просто є вимога закону, яка не можна інакше трактуватися. Якщо уряд подасть приклад порушення закону, то це буде дуже небезпечний прецедент.
 
Але це ж перший прецедент, коли взагалі винесений припис з такого приводу.
 
НАЗК за останній рік багато чого зробило вперше.
 
Умовно кажучи, той же колишній міністр інфраструктури Владислав Криклій тепер не зможе бути призначеним, скажімо, головою правління «Укрзалізниці» за цією ж логікою?
 
Звичайно. Це взагалі вимога закону 2014 року, але до перезавантаження у 2020 році НАЗК цей закон практично не виконувала.
 
Антикорупційна стратегія є дітищем НАЗК. Зараз вона розглядається в парламенті в другому читанні, там купа депутатських правок, які, на вашу думку, можуть закон дещо «вихолостити». Чи вдасться їх відстояти?
 
Дійсно, згідно з законом, ми готували проєкт Антикорупційної стратегії, але я б не сказав, що це виключно наше дітище. В розробці цього проєкту брали участь дуже багато інституцій, як від держави, так і від громадськості. Її остаточний варіант узгоджувався з президентом та іншими високими посадовцями. Тому сподіваємося, що ключові особи – президент, голова Офісу президента Андрій Єрмак, голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко, голова фракції Давид Арахамія – візьмуть на себе лідерство, аби цей проєкт, нарешті, був прийнятий.
 

Є дві ключові норми, які здатні зробити народних депутатів максимально незалежними від впливу фінансово-промислових груп. Перша – передача розгляду протоколів, які складаються НАЗК щодо конфлікту інтересів та декларування, до Вищого антикорупційного суду, друга – передача справ за статтею 159-1 Кримінального кодексу (порушення про фінансування партій) до НАБУ. Зараз ці провадження передаються до Нацполіції, де не розслідуються. Ми будемо наполягати, аби Верховна Рада повернула ці норми до тексту Антикорупційної стратегії.  

 
Коментарі (3)
Коля Пухов
06 Липня 2021 p. 01:09
Щодо холодної води ("АК Київводоканал") , то від кожного багатоквартирного будинку виходять на вулицю 2-3 загальнодоступні точки розбору холодної води. Влітку вода з них ллється майже безперервно: кожен бажаючий може відкрити кран, під"єднати шланг і полити тротуари та газони. У спекотні дні поливають переважно ввечері.--------------------------------------------- Потім ця витрачена на полив вода розподіляється на споживачів, квартири яких без індивідуальних лічильників води. Це очевидна несправедливість. Чому усІ цІ поливання - виливання води на вулицю не за рахунок УСІХ мешканців будинку?
Коля Пухов
06 Липня 2021 p. 01:11
А хто повинен встановлювати лічильники води у квартирах?-------------------------Вимірювання кількості проданого кожному покупцеві товару ( а компослуга - це товар) покладається на продавця, а не на покупця. Тобто, лічильники води у квартирах має встановлювати надавач компослуги, а не споживач.
Коля Пухов
06 Липня 2021 p. 01:15
Отже, допоки постачальник не встановить квартирні лічильники води, плата за воду для квартир без лічильників має нараховуватись згідно норм споживання, а не за так званим будинковим лічильником.