ГоловнаПублікаціїТарифи ЖКГУкраїнцям все ж таки прийдеться сплатити температурні коефіцієнти за газ

Українцям все ж таки прийдеться сплатити температурні коефіцієнти за газ

Українцям із січня цього року не лише доведеться платити за розподіл газу за новими тарифами, а й доплатити частину коштів за температурні коефіцієнти. Таке рішення ухвалив Верховний Суд.
Українцям із січня цього року не лише доведеться платити за розподіл газу за новими тарифами, а й доплатити частину коштів за температурні коефіцієнти. Таке рішення ухвалив Верховний Суд у справі про газове протистояння між споживачами та облгазами.
 
Стандартними умовами для постачання газу в Україні вважаються температура повітря плюс 20 градусів та атмосферний тиск 760 мм ртутного стовпа. 
 
Але в зимовий період газ стискається, а літній — розширюється. І щоб привести обсяг палива до названих умов, показання лічильника множать на відповідний коефіцієнт, що коливається від 0,97 до 1,08 залежно від календарного місяця. Взимку використовуються підвищені коефіцієнти, внаслідок чого й оплата за газ є вищою, а влітку — навпаки.
 
У 2018 році Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заборонила робити донарахування за коефіцієнтом побутових споживачів, заявивши, що температурна різниця вже врахована у тарифах. 
 
Споживачі в судах опротестовували ці донарахування. Утім, до судів пішли й газовики, і їм вдалося домогтися того, щоби доплату за температурні коефіцієнти повернули.
 
Верховний суд ухвалив рішення на користь облгазів та зобов'язав усіх споживачів доплатити потрібні суми, які їм нарахують. Тепер облгази на законних підставах матимуть право стягнути заборгованості за всі попередні роки, доки йшли суди та громадяни не платили за температурні коефіцієнти.
 
Нагадаємо, Антимонопольний комітет України вже програв у суді одну справу щодо застосування 278 млн грн штрафу до низки операторів газорозподільних мереж (облгазів) групи "Регіональна газова компанія" ("РГК") за нарахування температурних коефіцієнтів, проте наполягає на правомірності своїх дій, вважаючи такі нарахування результатом монопольного становища компаній, розповіла глава комітету Ольга Піщанська.
 
"Верховний Суд нещодавно визнав їх (нарахування температурних коефіцієнтів, справа за позовом фізичної особи) правомірними. Але наголошу: це жодним чином не стосується рішення комітету (про штраф). Комітет оцінював дії компаній: могли б вони це робити, якби не мали монопольного становища. Ми наполягаємо на необхідності розглядати цю справу, не враховуючи рішення Верховного Суду стосовно фізичної особи", - сказала вона.
 
"На жаль, одну справу ми вже програли, інші розглядаються", - додала Піщанська.
 
За її словами, на розгляді суду також перебуває справа про накладення 380,2 млн грн штрафу на облгази "РГК" за те, що при закупівлі лічильників вони висували необґрунтовані додаткові вимоги.
 
Як повідомлялося, в грудні 2019 року АМКУ оштрафував на 278 млн грн 16 облгазів, що входять до "РГК" бізнесмена Дмитра Фірташа, за неправомірні донарахування побутовим споживачам об'ємів використаного природного газу та зобов'язав компанії здійснити перерахунок за 2018 рік.
 
Комітет встановив, що ці групи, які складаються з облгазу і газзбуту, в період із грудня 2015 до серпня 2019 року в межах своїх територій мали монопольне (домінуюче) становище на ринках комплексної послуги з розподілу та постачання природного газу. З жовтня 2018-го до серпня 2019 року ці компанії під час здійснення комерційних розрахунків донараховували споживачами об'єми газу понад зазначені на лічильниках показники (так звані температурні коефіцієнти).
 
У комітеті вважають, що за умови існування значної конкуренції на ринку такі донарахування були б неможливими.
 
"РГК", своєю чергою, назвала рішення АМКУ про накладення штрафу на облгази, якими вона керує, необґрунтованим і заявила про намір оскаржити його в суді.
 
У своїй заяві "РГК" зазначила, що приведення об'ємів газу до стандартних умов передбачено в українському законодавстві, зокрема в законі "Про ринок природного газу", Кодексі газорозподільних систем, типовому договорі розподілу, а також у правилах постачання.
 
У грудні 2020 року АМКУ оштрафував 18 облгазів, що входять до групи "РГК" Дмитра Фірташа, на суму понад 380 млн грн за порушення закону про економічну конкуренцію при закупівлі побутових лічильників газу.
 
За даними АМКУ, облгази в період з листопада 2016 року по липень 2018-го вимагали обов'язкову наявність протоколу випробувань, розробленого представниками ГП "Укрметртестстандарт" на замовлення "Дніпрогазу".
 

Водночас такий документ не є обов'язковим відповідно до українського законодавства і розроблений для добровільного застосування.  

 
Коментарі (0)