ГоловнаВибір редакціїАльтернативна енергетикаВеликі реформатори ЖКГ: з нуля і по накатаній

Великі реформатори ЖКГ: з нуля і по накатаній

Минулого тижня Мінрегіон вкотре переживав кадрові «чистки». Президент Віктор Янукович підписав Указ про звільнення з посади заступників міністра регіональної політики, будівництва та ЖКГ Віталія Шаповаленка та Сергія Романюка. Нагадаємо, що в червні цього року після нищівної критики з бо

Минулого тижня Мінрегіон вкотре переживав кадрові «чистки». Президент Віктор Янукович підписав Указ про звільнення з посади заступників міністра регіональної політики, будівництва та ЖКГ Віталія Шаповаленка та Сергія Романюка. Нагадаємо, що в червні цього року після нищівної критики з боку гаранта і прем'єра вже летіли голови перших осіб відомства – міністра Віктора Тихонова та його першого заступника Юрія Хіврича. Офіційна інформація щодо звільнення: відсутність єдиного підходу до формування тарифів та великі цінові перепади по регіонах.

Сьогодні до керма Мінрегіону приставлені відповідно колишній губернатор Донецької області Анатолій Близнюк і його заступник по Донецькій ОДА Олександр Аліпов. Поки що найбільш гучними заявами з новоспеченого міністерського табору стали іпотечні кредити зі ставкою в 3%, обіцянки позбутися скандальних будівництв і достойно витримати опалювальний сезон.

Хто в черзі за реформою?
Павло Качур. З 26 вересня 2005 р. по серпень 2006 р. – міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України (уряд Юрія Єханурова).

У рамках Закону України «Про загальнодержавну програму реформування житлово-комунального господарства на 2004-2010 роки» міністр прагнув удосконалити жеківську систему управління. Зокрема, на думку П.Качура, варто розподіляти виробництво послуг та контроль за якістю їх виконання. Якщо ці функції закріпити за іншими виконавцями послуг, то за таких умов можливе створення конкурентного середовища. Адже в протилежному випадку всі кошти зосереджені в руках представників ЖЕКів.

За перебування пана Качура на посаді керівника житлово-комунального відомства озвучувалася й ідея створення ОСББ та інституту їх управління. Малося на увазі виховання «під крилом» Міністерства нових спеціалістів для якісного домового менеджменту.

Третім китом реформ, як і належить, було залучення приватного інвестора, який «сам потягнеться в житлово-комунальне господарство, коли в ньому будуть діяти економічні відносини» (інтерв'ю Павла Качура газеті «Дело», 2006 рік).

Головна перешкода, на думку П.Качура, на шляху до якісних змін у галузі – тотальна заполітизованість цього процесу.

Зараз Павло Качур впритул займається проектами в галузі енергозбереження на посаді виконавчого директора Альянсу «Нова енергія України».

Олександр Попов. З 21 березня 2007 р. по 18 грудня 2007 р. – міністр житлово-комунального господарства України (уряд Віктора Януковича). Повернувся до крісла міністра у березні 2010 вже при уряді Миколи Азарова.

В межах програми реформування до 2015 року О.Попов планував залучити 50-60 млрд грн інвестицій в галузь, а також максимально стримати тарифи на ЖКП. Найбільш ефективним механізмом залучення цих коштів вважав передачу об'єктів централізованого водо-, тепло забезпечення і водовідведення, які знаходяться в комунальній власності, в оренду чи концесію.

У планах Попова на п'ятирічку зазначалось також повне оновлення існуючого обладнання та технологій, децентралізація бюджету, а також зниження енергоємності підприємств ЖКГ на 20% до 2014 року.

Однак занадто короткий термін обох міністерських «заходів» Попова завадили реалізувати досить амбіційні плани. Наразі можливість здійснювати реформаторську діяльність екс-міністр має на посаді голови КМДА.

Олексій Кучеренко. З 18 грудня 2007 р. по 11 березня 2010 р – міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України (уряд Юлії Тимошенко).

Різко критикував попередні урядові спроби реформування галузі, рівномірне «розмазування» бюджету по регіонах. Основні акценти ставив на тому, щоб розпочати фактичний, а не нормативний облік спожитих послуг.

Міністр демонстративно відкидав термін «реформування», надаючи перевагу «модернізації», в рамках якої намагався налагодити стосунки між населенням та підприємствами житлово-комунального господарства щодо необґрунтовано завищених тарифів на житлово-комунальні послуги та якість їх надання. У грудні 2009 р. уряд навіть ухвалив постанову «Про Порядок проведення перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості».

Наразі екс-міністр досить активно виступає у ЗМІ з осудом урядової політики в цій сфері і пояснює, що недосконалість законодавства не дозволили в минулому, не дозволять і зараз втілити намічені плани.

P.S.: Нинішній міністр Анатолій Близнюк наголошує на тому, що реформа ЖКГ сьогодні актуальна, як ніколи, адже стан господарства – національна проблема країни, передає «Урядовий портал». «Закінчується підготовка до опалювального періоду. Ми бачимо, що все складніше стає стабілізувати ситуацію. Маємо поточні ремонти на фоні відсутності системної модернізації. В умовах ринку намагаємося продовжити роботу ЖКГ за радянськими принципами», – підкреслив А.Близнюк.

Він пропонує переглянути пріоритети і «повернутися обличчям» до галузі. Яким «обличчям» повернуться чиновники до проблем ЖКГ, цілком можливо, продемонструє чергова зимівка. А питання реформи галузі, найімовірніше, відкладаються до весни.

Юлія Грамотна, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)