ГоловнаНовини ЖКГАльтернативна енергетикаВиробники ВДЕ заявляють про невиконання Урядом Меморандуму про взаєморозуміння з інвесторами

Виробники ВДЕ заявляють про невиконання Урядом Меморандуму про взаєморозуміння з інвесторами

Виробники енергії з відновлювальних джерел енергії заявляють про невиконання Урядом Меморандуму про взаєморозуміння з інвесторами у відновлювану енергетику, що фактично призвело до зупинки розвитку галузі
Виробники енергії з відновлювальних джерел енергії заявляють про невиконання Урядом Меморандуму про взаєморозуміння з інвесторами у відновлювану енергетику, що фактично призвело до зупинки розвитку галузі відновлюваної енергетики в Україні.
 
Про це говориться в офіційній заяві "Української асоціації відновлюваної енергії".
 
"На жаль, ми спостерігаємо лише декларативні заяви Уряду на міжнародному рівні про приєднання України до Green Deal, створення власного Зеленого курсу, декарбонізацію економіки, привабливі умови для інвестицій в країну, тощо. У реальності ми бачимо ошуканих інвесторів, неспроможність чи небажання влади побороти корупцію в енергетиці та розв'язати глибинні проблеми ринку, політичний тиск на галузь ВДЕ та лобіювання привілеїв для олігархічних промислових груп", - йдеться в заяві.
 
За умовами Меморандуму веробники ВДЕ мали отримати оплату 40% заборгованості або 8,96 млрд грн у 4 кварталі 2020 р. Решта 60% заборгованості має бути сплачена рівними частинами протягом 2021 р. по 15% або по 3,36 млрд грн щоквартально. Загалом, станом на 31 березня виробники ВДЕ мали отримати 12,32 млрд грн або 55% заборгованості. Проте, фактичний рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ складає 37,6% від обіцяного.
 
"16 січня 2021 р. НКРЕКП було видано "настанову" для держпідприємства "Гарантований покупець" використати кошти, отримані від НЕК "Укренерго", не для розрахунків виключно із виробниками ВДЕ як передбачалося при наданні державних гарантій НЕК "Укренерго", а розподілити їх із ДП "НАЕК "Енергоатом" в пропорції 50%/50%. Зазначимо, що такий документ як "настанова" не має юридичної сили, але розрахунки із виробниками електроенергії відбуваються саме згідно з цією "настановою". 4 лютого 2021 р. ДП "Гарантований покупець" розпочало погашення заборгованості за електроенергію 2020 р. Виробники ВДЕ, як і ДП "НАЕК "Енергоатом", у 1 кварталі 2021 р. отримали 4,63 млрд грн. Таким чином, фактичний рівень погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ складає 37,6% від обіцяного", - йдеться в заяві.
 
При цьому, наголошується, що 37,6% оплати заборгованості отримали не всі виробники ВДЕ: ДП "Гарантований покупець" не визнає борги перед тими виробниками ВДЕ, які звернулися до суду щодо стягнення заборгованості, пені та штрафів згідно з наявними Договорами.
 
Також, звертається увага на стан поточних розрахунків. Станом на 1 квітня 2021 р. рівень розрахунків за жодний із місяців поточного року не сягнув 100%.
 
"Цього і не могло відбутися, оскільки тариф на послуги з передачі електроенергії не включає в повному обсязі витрати на послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Така ситуація склалася через норму Закону 810-ІХ якою встановлено, що не менше 20% коштів для розрахунків із ВДЕ мають бути передбачені у держбюджеті. Але в держбюджеті на 2021 р. таких видатків не передбачено, а НКРЕКП, своєю чергою, не помітивши цього, зменшила витрати НЕК "Укренерго" на відповідну прогнозну суму (11,35 млрд грн), в черговий раз встановивши тариф на послугу з передачі електроенергії на економічно необґрунтованому рівні", - йдеться в заяві.
 

Нагадаємо, "Меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики" Кабінет міністрів України підписав з учасниками ринку ВДЕ у червні 2020 року. 

 
Коментарі (0)