ГоловнаПублікаціїВодопостачанняВіртуальна мережа водопостачання

Віртуальна мережа водопостачання

У невеличких містах України, де існують проблеми з водопостачанням, створюється віртуальна міська водопровідна мережа. Завдяки їй можна вирахувати місця можливих проривів та витоків, визначити найбільш небезпечні ділянки...

Цьогоріч Трускавецький водоканал запроваджує  новий проект в системі водопостачання.  Так звана комп’ютерно-гідравлічна модель водопровідних мереж міста  має  спростити і вдосконалити роботу з контролю за водопостачанням. 

Зокрема, створюється  віртуальна  міська  водопровідна мережа, по якій  здійснюється прогонка води. Завдяки цьому процесу можна  вирахувати місця можливих проривів та витоків, визначити найбільш небезпечні ділянки і  скласти план черговості виконання робіт з реконструкції. Наразі відбулися пробні запуски.    

Пустельне місто-курорт

Ні для кого не секрет, що до цього часу у м.Трускавці завжди існували складнощі з подачею води в різні мікрорайони. Це зумовлено, передусім, складним рельєфом території міста. Він гористий, що, в свою чергу, призводить до перепадів - близько 100 м між найнижчої і найвищою точкою, оскільки різний рівень місцевості  потребує різного тиску.

Ще один «секрет» криється, власне, у водопостачанні Трускавця: розподілом, подачею і водовідведенням займається ТзОВ «Трускавецький водоканал», а міська рада є лише співзасновником, маючи 51% акцій. Джерелом постачання води є  Гірнянський водозабір Дрогобицького водоканалу, який продає її місту. Місто має два резервуари ємкістю по 10 тис. куб. м кожний, один – основний, активний – у ньому акумулюється вода, що подається з водозабору, а другий – допоміжний – для створення запасу води. Загальна протяжність магістральних мереж трубопроводів у місті – 65 км, а середньодобовий об’єм води, що споживається містом, сягає 14-15 тис. куб. м..

Що стосується стану водопровідних мереж міста, то насосне та інше обладнання є вкрай застарілим, як і сам трубопровід. Окремі його ділянки експлуатуються уже понад  50 років, тоді як гарантійний термін їхньої роботи – 25 років. Також потребує капітального ремонту й 40-річний основний резервуар, який практично жодного разу не ремонтувався. Як наслідок це призводить до тріщин та вибоїн, що зумовлює значні втрати води.

На шляху до водного раю

Упродовж багатьох років Трускавець жив за жорстким графіком подачі води. Місто-курорт і вода за графіком – це, звичайно, абсурд. Тому перше, за що взялася міська рада, прийшовши до влади минулого року, – це водопостачання. Упродовж минулого року, попри нестачу коштів, було виконано низку робіт, завдяки яким стало можливим цілоденне водопостачання. Саме взаєморозуміння з інвестором стало у цьому питанні вирішальним для міста. 

Саме завдяки інвестиційним коштам у Трускавці була споруджена і введена в експлуатацію камера регулювання тиску. Ця камера дозволяє вирівнювати тиск води в системі і підкачувати воду в нагірні мікрорайони. На поточний рік заплановано і найближчим часом розпочнеться спорудження ще однієї такої камери в іншому мікрорайоні. Це зробить водопостачання міста більш стабільним та надійним і, великою мірою, убезпечить від поривів, що спричиняються високим тиском води. Крім того, готується до введення в дію нова насосна станція. Дана станція працюватиме в автоматичному режимі, практично без людського втручання, що дозволить паралельно регулювати тиск води до заданого напрямку та забезпечувати водою усі мікрорайони одночасно.

Втім, Трускавецький водоканал, не очікуючи сторонньої допомоги, протягом минулого року провів своїми силами ряд робіт на водопровідних мережах на загальну суму 1,2 млн грн (в цілому  замінено 15% водопровідної мережі). Також закінчується розробка проекту з ремонту основного резервуара, і вже найближчим часом комунальники почнуть його реконструкції.

Значним досягненням місцевого водоканалу вважається створення і введення в дію комп’ютерної гідравлічної моделі водопровідних мереж міста. В цьому напрямку місто-курорт вважається піонером, принаймні, в західному регіоні  країни такі технології ще не застосовуються. Як правило, ця система працює переважно у подібних до Трускавця містах,  які мають особливі проблеми з водопровідною мережею. Міський голова у розмові з нашим кореспондентом зазначив, що подібні моделі функціонують в Лисичанську, Алчевську, Броварах, Борисполі, Северодонецьку, Українці, Кіровську. Сама ж система розроблялася Науково-виробничим центром «Еколас» з Луганської області. 

Віртуальна реальність

«Технологія комп’ютерної гідравлічної моделі, - розповідає мер міста Руслан Козир, - полягає в створенні віртуальної міської водопровідної мережі, по якій здійснюється віртуальна прогонка води, завдяки чому можна вирахувати місця можливих поривів і витоків, визначити найбільш небезпечні ділянки і скласти план черговості виконання робіт з реконструкції. Інакше кажучи, ми вивели водопровідну мережу міста на дисплей і зробили її наочною».

Основні труднощі, з якими зіткнулася міська влада, це стандартні труднощі усіх першопрохідців, які тільки починають нову, ще не знайому їм справу. Оскільки досвіду у створенні моделі водопровідних мереж у трускавецьких інженерів було обмаль, доводилося ходити від будинку до будинку і малювати від руки схеми підведення до кожного споживача.

Наразі в процесі експлуатації  гідравлічної системи коригуються всі недоліки і вдосконалюється ефективність її роботи. Так, зокрема, недолік цієї системи в її статичності. Тобто при введенні нових параметрів сама схема також потребує змін. «Розробниками системи взято до уваги наші побажання й зауваження, і вони опрацьовуються. Думаю, це нам допоможе зробити ідеальну (яка підходить саме до наших умов) комп’ютерну гідравлічну модель водопостачання міста. На вдосконалення цієї моделі і доведення її до ідеального стану наш інвестор виділяє нам ще 300 тис. грн.», - коментує процес вдосконалення системи водопостачання мер міста.

Перші паростки прогресу

Як відомо, для Трускавця проблемою номер один є втрати води у водопровідних мережах. І тут стає в нагоді комп’ютерна гідравлічна модель. Вона дозволяє оперативно реагувати на аварійні випадки і вчасно проводити ремонтні роботи, упереджуючи пориви. «Втрати вже впали на 10-15 %, у порівнянні з тим, що було 2-3 роки тому.  При теперішніх цінах на енергоресурси та паливно-мастильні матеріали це досить багато. Адже у нас вода покупна, маємо бути ощадливими», - коментує відчутний прогрес пан Козир.

З появою нової гідравлічної системи водопостачання вирішена ще одна нагальна, специфічна для Трускавця, проблема, – регулювання тиску у водопровідній мережі. Щоправда, говорити однозначно про те, наскільки у цьому допомогла гідравлічна модель, можна буде лише через декілька років.

А тим часом планується реконструкція водопровідних мереж. І саме тут без гідравлічної моделі обійтися буде важко. Адже не можливо передбачити, як позначаться будь-які зміни на мережі, до яких наслідків призведуть певні ремонтні роботи. А з цією моделлю комунальники зможуть миттєво отримати  аналіз наслідків будь-якої аварійної ситуації чи планової реконструкції

Підбиваючи підсумки процесу «відродження» водопостачальної системи Трускавця, виокремлюється головна мета, яка ставилася міською владою перед розробниками комп’ютерної гідравлічної моделі водопостачання, це – покращення і здешевлення трускавецького водопостачання і, нарешті, енергетична незалежність міста.

Що ж, чи виправдала сподівання містян ця модель, покаже час…

Дарина Вільченко, Львів

 
Коментарі (0)