ГоловнаВибір редакціїЖитло для українців: завтра буде дорожче

Житло для українців: завтра буде дорожче

Іпотечний злам З початку 2009 року забудовники почали справжнє полювання на покупця. При цьому середня ціна квадратного метра в столиці з січня 2008 року впала майже на 48%, до 1800 долл. А в регіонах ціни в середньому впали на 35-40%. Утім, навіть після такого падіння цін, кількість угод на рин


Іпотечний злам

З початку 2009 року забудовники почали справжнє полювання на покупця. При цьому середня ціна квадратного метра в столиці з січня 2008 року впала майже на 48%, до 1800 долл. А в регіонах ціни в середньому впали на 35-40%. Утім, навіть після такого падіння цін, кількість угод на ринку нерухомості істотно не зросла - ні в столиці, ні в регіонах.  Як зазначають у провідних компаніях з продажу нерухомості, сьогодні кількість угод не перевищує третини від докризового періоду, тому правила гри на ринку, як і 2-3 роки тому, диктує покупець. Якщо в 2006-2007 роках близько половини угод на ринку столичної нерухомості здійснювалися за рахунок спекулятивного капіталу, то наразі спекулянтів не більше 10%. При цьому близько 90% всіх операцій припадає на економ-житло. Негативно вплинуло на обсяги продажів згортання іпотечного кредитування після кризи. Якщо в 2007 році близько 80% всіх угод здійснювалося за рахунок банківських позик, то на сьогодні їхня частка не перевищує 2-3%.

Однак вже з початком весни намітився відчутний злам. Як відзначають в аналітичній компанії «Простобанк Консалтинг», з кожним місяцем середні реальні ставки по іпотеці на вторинному ринку знижуються, а зростання кількості банків, що кредитують при цьому, навпаки прискорюється. За даними компанії, середня реальна вартість позик на купівлю нерухомості на вторинному ринку строком на 20 років в банках станом на кінець травня склала 17,83% річних, втративши в ціні за місяць 0,1%. Позики на 15 років знизилися у вартості на 0,11 п.п., до 18,02% реальних річних.

Варто відзначити, що швидкість зниження середніх реальних ставок падає з кожним місяцем. Так, у квітні довгострокова іпотека на вторинне житло подешевшала на 0,34-0,36 п.п., у лютому - на 0,47-0,65 п.п. При цьому кількість нових банків, що кредитують, навпаки збільшується якнайшвидше. Тобто іпотечний ринок потроху «прокидається» від сплячки. Ця тенденція до кінця року повинна стати одним з основних чинників зростання продажів житлової нерухомості. Збільшення активності на первинному ринку пов'язують з більш широким впровадженням забудовниками продажу квартир у розстрочку. 

Вторинне житло поки що не в ціні

Житло на вторинному ринку продовжує потихеньку дешевшати, в той час як ціни в новобудовах тримаються на одному рівні. За даними Союзу фахівців з нерухомості України, за травень у цілому житлова нерухомість у столиці подешевшала на 1,1%. За їх даними, зниження спостерігається практично у всіх сегментах вторинної нерухомості. Більш-менш стабільні ціни мають тільки сектор сучасного житла, а також квартири, які наближені до центру. Щомісяця на 0,5% - 1% падають ціни і, наприклад, у Львові, Харкові та Одесі.

Як відзначають продавці житла, в останні місяці спостерігається розшарування попиту. Найбільша кількість переглядів припадає на два досить далеких один від одного сегмента. Це сегмент найдешевших квартир і сегмент якісного житла, тобто новобудов, які були здані в експлуатацію 5-6 років тому.

Продавати вторинне житло складно. Як відзначає ріелтор Сергій Соколовський, квартира, яку до кризи можна було продати максимум за місяць, сьогодні може довго «висіти» в базах, і за весь цей час її подивляться максимум п'ять чоловік. У середньому на 35-40 квартир, виставлених на продаж, знаходиться лише один покупець.

Як запевняють у девелоперських компаніях, нижче нинішнього рівня ціни на квартири в Києві опускатися вже не будуть. У регіонах, окрім, наприклад, Донецька та Дніпропетровська, така ж ситуація. Будівельний бізнес не знизить ціну житла нижче собівартості, а оскільки ціна на будматеріали зростає - тим більше. Що стосується вторинного ринку, то на ньому ціни, на думку ріелторів, знаходяться сьогодні «на дні», але користуватися попитом «вторинка» буде ще не скоро.

Окрім того, експерти відзначають, що серед покупців квартир у столиці та великих містах-мільйонниках значна частина приїжджих. Це і українці, і громадяни інших країн СНД, а також далекого зарубіжжя. Це другий чинник, який вже восени піднімить ціни на столичну нерухомість.

«Якщо ви хочете купити квартиру в Києві - краще зробити це зараз, ціни на нерухомість будуть зростати. Дешеве житло скуповується і перепродується вже за більш високу ціну. Тому нижня планка цін буде рости, але не більше ніж на 1% за місяць», - відзначає аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

У той же час голова комітету аналітики Союзу фахівців з нерухомості України (ССНУ) Всеволод Жоголєв вважає, що, як мінімум, до осені ціни на житло будуть знижуватися в середньому на 0,8% на місяць.

«Ми думаємо, що ще протягом якогось часу, до осені точно, ми будемо фіксувати, якщо ніяких фінансовий катаклізмів не відбудеться, поступове зниження цін. Сьогодні середні темпи зниження становлять 0,6-1% на місяць, тобто в середньому 0,8% на місяць. Я думаю, що такі повільні темпи зниження цін будуть і надалі. Тобто до осені - 4-5%. Це за умови стабільного курсу гривні до долара», - зазначає він.

У голови Національної ради «Ріелторської палати України» Олександра Бондаренка сміливий прогноз: зниження середньої вартості житла на первинному і вторинному ринках Києва до кінця року очікується на 15-20%.

Утім, як було заявлено на круглому столі, присвяченому ринку житла, більшість експертів істотних змін у найближчі місяці не очікують. Якщо зниження цін і буде, то досить малопомітне, як і зараз. Однак, після новорічних свят, ціни потроху зростуть.  Незважаючи на певні прогнози щодо зниження цін на житлову нерухомість, в цілому ріелтори очікують до осені збільшення попиту, що, в свою чергу, має призвести до їх мінімального зростання. Теоретично, ціни можуть різко зрости на 3-5%, але лише на ринку новобудов. Це можливо, якщо собівартість будівництва буде дорожчати на 2%. Але доки серйозних підстав для цього немає.

І хоча скептики стверджують, що ринок нерухомості оживе тільки тоді, коли піде економічне зростання, так чи інакше, середина 2011 року - найвигідніший момент для покупки житла, якщо ви хочете придбати його за рекордно низькою ціною: незабаром нас чекає помітне подорожчання. Наразі в регіонах, наприклад, у Харкові, вже відзначено зростання цін на квартири в порівнянні з першим кварталом минулого року, але пов'язано це скоріше не зі збільшенням обсягів будівництва, а із загальним переконанням, що криза вже позаду. 

Юля Осипова спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)