ГоловнаКоментаріВодопостачанняБізнес заплатить за очищення води

Бізнес заплатить за очищення води

У наступні п'ять років уряд має намір розширити обсяги робіт з реконструкції та будівництва систем водовідведення та споруд очистки стічних вод у населених пунктах.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ оприлюднило проект закону, яким пропонується загальнодержавна програма розвитку і реконструкції централізованих систем водовідведення населених пунктів України на 2012-2020 роки.

Програма розрахована на 9 років і буде виконуватися в два етапи. Так до 2015 року планується реконструювати існуючі та побудувати нові каналізаційні очисні споруди в регіонах з найбільш несприятливою екологічною ситуацією.

Крім того, на цьому етапі покращувати фінансово-економічний стан комунальних підприємств пропонується встановленням економічно обгрунтованих тарифів на послуги з урахуванням витрат на здійснення капітальних вкладень.

У наступні п'ять років уряд має намір розширити обсяги робіт з реконструкції та будівництва систем водовідведення та споруд очистки стічних вод у населених пунктах. В ході другого етапу планується завершити модернізацію, вклавши кошти в технології, що дозволяють поліпшити екологічну ситуацію в країні. Залучати кошти для реалізації програми планується як з держбюджету, так і з інших джерел. Примітно, що левову частку коштів уряд має намір залучити у вигляді приватних інвестицій: вони складають 31,4 млрд грн, а решта витрат у розмірі 20,2 млрд грн на себе візьме держава.

Мер Луганська Сергій Кравченко переконаний, що необхідність реконструкції та модернізації систем водовідведення та водоочисних споруд виникла давно: «Протягом останніх 20 років у цьому напрямку нічого не робилося. Сьогодні в Луганську 75% мереж відпрацювали свій термін і тому близько 60% води «йде» в землю», - зазначив він.

За словами пана Кравченка, за рахунок бюджетних коштів програму реалізувати не вдасться: «Це дуже витратний проект, і жоден міський бюджет не впорається з нею. При цьому державний бюджет таких грошей теж немає». Мер упевнений, що залучити кошти держава зможе на умовах співфінансування з бізнесом: «У Росії, наприклад, близько 30% в модернізацію галузі вкладає область, 10-15% - це кошти міського бюджету, близько 5-10% вкладає держава. Близько 50% фінансування становлять приватні інвестиції, - зазначив Сергій Кравченко. - Іншого шляху, крім як залучати приватний капітал, у нас просто немає, та і в часі ми обмежені. Адже з кожним роком стан міських мереж стає все гірше, і щоб уникнути комунального колапсу, необхідно вживати рішучих заходів по їх модернізації».

Згодні з місцевою владою і учасники ринку. Директор КП «Уманьводоканал» Станіслав Марков, переконаний, що за рахунок лише бюджету міста проблему розвитку та реконструкції централізованих систем водовідведення не вирішити. «Програма може бути реалізована тільки за рахунок економічно обгрунтованих тарифів, в яких буде врахована інвестиційна складова. У нинішніх умовах сподіватися на бюджет не доводиться», - упевнений директор КП« Черкасиводоканал» Сергій Овчаренко. - А саме рентабельні тарифи на послуги водовідведення і будуть запорукою інвестиційної привабливості галузі. У нас в державі вже законодавчо закріплено введення окупних тарифів, але, на жаль, це не виконується.

Зокрема, закон говорить, що якщо національний регулятор не встановлює рентабельні тарифи, то держава повинна відшкодувати збитки комунальним підприємствам. Але ніхто не відшкодовує наші витрати, а тому борги зростають і відсоток зношеності мереж з кожним роком також збільшується. В останні роки наше підприємство має якщо не збиткові тарифи, то в кращому випадку з нульовою рентабельністю, кошти на розвиток відсутні».

Микола Бойко

 
Коментарі (0)