ГоловнаВибір редакціїАналітика Червоне світло «зеленому» тарифу, або Почім світло зі сміття?

Червоне світло «зеленому» тарифу, або Почім світло зі сміття?

Депутати запропонували механізм, який дозволить профінансувати будівництво сміттєпереробних заводів у 10 найбільших містах України за рахунок іноземних інвестицій.

Для цього планується встановити «зелений» тариф на електроенергію, вироблену з твердих побутових відходів. Парламентарі впевнені, що цей механізм дозволить залучити до сектора понад 5 млрд грн. Однак високий рівень ризиків не дозволить державі розраховувати на значний іноземний капітал в найближчі кілька років, вважають експерти.

Верховна Рада оприлюднила проект закону № 9588, зареєстрованого групою народних депутатів фракцій «Партія регіонів», «Народна партія» та «НУ-НС». Документом пропонується внести зміни до законодавства щодо встановлення «зеленого» тарифуна електроенергію, вироблену з вторинної сировини або альтернативних джерел.Зокрема, планується дозволити продаж електроенергії, виробленої з твердих побутових відходів (ТПВ) у загальну мережу по «зеленому» тарифу, базова величина якого на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги (небільше 35 кВ) на січень 2009 року (58,46 коп./кВт*год., без ПДВ), помноженого на спеціальний коефіцієнт – 2,3.

При цьому законопроектом передбачено, що такий коефіцієнт «зеленого» тарифу може бути встановлений лише для тих виробників альтернативної енергетики, які ввели установки в експлуатацію після вступу запропонованих норм у силу.

Один із авторів законопроекту, голова комітету Верховної Ради з питань будівництва,містобудування, ЖКГ та регіонального розвитку Володимир Рибак упевнений, що запропонований механізм дозволить скоротити кількість полігонів і місць поховань ТПВ, а також створить економічні стимули для залучення капіталу в сферу сміттєпереробки.

«Прийняття такого законопроекту дозволить державі профінансувати будівництво сміттєпереробних заводів, передбачених державною програмою «Чисте місто». Без економічних преференцій інвестиції залучити буде вкрай складно», - повідомив він.

Очікувати швидкий приплив іноземного капіталу в цей сектор, на думку депутата, також варто у зв'язку з тим, що коефіцієнт «зеленого» тарифу для підприємств, введених вексплуатацію після 2014, 2019 і 2024 років, зменшиться на 10%, 20% і 30% відйого базової величини.

Згідно з національним проектом «Чисте місто», який затверджений Комітетом економічних реформ при Президентові, в 10 великих містах України до 2014 року планується побудувати сміттєпереробні заводи. Загальна вартість проекту оцінюється в 5 млрд грн. Загальна площа 770 українських полігонів зі зберігання ТПВ складає більше 3 тис. га. Загальний обсяг відходів щорічно збільшується на 1 млрд тонн. Найбільшу кількість сміття в країні утворюють відходи, що здатні піддаватися горінню – харчові відходи (25% всіх ТПВ), папір (20%), скло, пластмаса, метал,деревина, гума та текстиль (37%).

Джерело ІА «Україна Комунальна» в Кабінеті Міністрів, яке бере участь у розробці законопроекту, повідомило, що виробляти електроенергію з ТПВ планується за допомогою як їхнього піролізу (розкладання) і газифікації, так і шляхом спалювання. Він також розповів, що ініціатива такого законопроекту належить Донецькій міськраді. Нагадаємо, проект із будівництва сміттєпереробного підприємства в Донецьку оцінено в 240 млн євро. Аналогічний проект із будівництва заводу та реконструкції полігону в Києві – у 250 млн євро.

«Основна мета законопроекту – залучити кошти іноземних інвесторів. До цих пір всіпроекти з будівництва заводів не розпочаті, оскільки іноземні інвесторипобоюються високих ризиків, а за відсутності стимулів не бажають вкладати впроекти кошти», - повідомив він.

Експерти відзначають, що один сміттєпереробний завод буде щорічно виробляти до 120 ГВтелектроенергії, 750 ГВт теплової енергії і 3 млн кубометрів біогазу.

«Однак варто розуміти, що будівництво таких підприємств зачепить усю інфраструктуру ринку. Переробка та сортування сміття у кілька разів дорожче, ніж йогозберігання на полігонах. Тому, якщо зараз побутовий споживач сплачує лише за збірі транспортування відходів до звалищ, то з реалізацією проекту в тариф будезакладена ціна переробки», - зазначив аналітик НДЦ «Укрбіоенерго» Віталій Винниченко.

Високопосадовець із Кабміну розповів, що при розробці законопроекту прогноз зростання тарифів для споживачів на послуги з вивезення та утилізації сміття збільшиться в 1,5 рази при окупності інвестицій за 10 років. «Але, якщо не запропонувати інвестору «зелений» тариф, то при запуску нових заводів тарифи б збільшилися у 5 разів», - підкреслив співрозмовник.

За словами директора асоціації «Європейсько-українське енергетичне агентство» Олени Рибак, потенційними інвесторами будівництва заводів із переробки сміття єєвропейські компанії: «Запропонувати значний обсяг інвестицій замало для реалізації таких проектів. Компанія повинна мати технології, обладнання, фахівців. Тому українському великому бізнесу буде складніше брати участь у їх реалізації, ніж, наприклад, європейським компаніям, що мають багаторічний досвід».

Але,за словами пана Винниченка, чекати швидких інвестицій не варто: «Європейців приваблює наш ринок більшим обсягом відходів. Але економічні ризики змушують їх перші два-три роки вивчати ситуацію в країні, працюючи на ринку послуг із збирання та вивезення сміття. І поки ніхто не зважився побудувати підприємство.Тому не варто чекати швидкої реалізації проектів із переробки сміття навіть при прийнятті коефіцієнта «зеленого» тарифу».

Марія Цатурян, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (3)
Михаил
20 Грудня 2011 p. 10:00

Все это - такое же кидалово, как и любые другие инициативы нашей власти. Себестоимость всех этих биодизелей, электроэнергии из альтернативных источников выше намного, и неизвестно, сколько вреда принесет засев полей рапсом вместо пшеницы. Это выгодно чинушам только, которые выдают "подъемные" деньги на это дело за 50% откат

Савенчук Виталий
20 Грудня 2011 p. 10:06
«Прийняття такого законопроекту дозволить державі профінансувати будівництво сміттєпереробних заводів» - следует читать так: Позволит чиновникам еще сильнее набить карманы взятками. Потому что, строить будут частные компании, которым очень понадобятся деньги. Если вообще будут строить. Может, просто поделят бабки и сделают вид, что ничего не было.
Максим
11 Січня 2012 p. 09:15
Интересно, почему это возрастут цены для нас за переработку мусора? А зачем тогда зеленый тариф? Бизнес по-украински делается по принципу "як мед, так і ложкою".