ГоловнаПублікаціїАналітика «Дірява» труба може привести за грати

«Дірява» труба може привести за грати

ВР учора підтримала урядовий законопроект №9344, яким пропонується посилити відповідальність за втручання в роботу об'єктів комунального трубопровідного транспорту

Верховна Рада вчора в першому читанні підтримала урядовий законопроект №9344, яким пропонується внести зміни до статті 292 Кримінального Кодексу та посилити відповідальність за втручання в роботу об'єктів комунального трубопровідного транспорту. Зокрема, тепер, крім пошкоджень або руйнувань магістральних або промислових нафто-, газо-, трубопроводів і кондерсаторів, штраф у розмірі 100 тис. неоподатковуваних мінімумів (1,7 млн ​​грн) або позбавляти волі на строк від 2 до 5 років будуть і в разі пошкодження приладів обліку, автоматики, телемеханіки, приладів зв'язку, сигналізації, електричного і газового устаткування.

Дорогі пошкодження
За словами заступника міністра вугільної промисловості Володимира Макухи, в 2011 році було зафіксовано 472 незаконних «врізання». «Загальна сума збитків від таких протиправних дій тільки в поточному році склала понад 9 млн грн, – зазначив чиновник. – Крім того, такі дії несуть реальну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій з тяжкими наслідками – витіканням нафтопродуктів, забрудненням навколишнього середовища, небезпекою вибухів тощо, що загрожує життю і здоров'ю людей».

Пан Макуха підкреслив, що необхідність прийняття такого законопроекту пов'язана з тим, що зараз КК передбачає відповідальність лише за пошкодження об'єктів магістралі нафти і газу та нафтопродуктів, але при цьому не передбачає покарання у випадку, якщо пошкоджені промислові трубопроводи, які експлуатуються підприємствами галузі. «Але порушити кримінальну справу за статтею 292 КК за фактом пошкодження промислового трубопроводу неможливо, незважаючи на значну суспільну небезпеку подібних дій. Тому прийняття цього закону посприяє безпечної експлуатації промислових трубопроводів і захистить від злочинного втручання в їхню роботу», – повідомив він.

Правила спілкування з монополістами
Це не перша спроба парламентаріїв врегулювати механізми доступу до об'єктів природних монополій. Так, у грудні 2011 року Рада прийняла за основу законопроект № 8358, яким пропонується надати бізнесу безперешкодний доступ до користування інфраструктурою природних монополій, якою вносяться зміни до закону «Про природні монополії». Документом, зокрема, пропонується забезпечити підприємцям «рівний недискримінаційний доступ» до користування послугами та інфраструктурою суб'єктів природних монополій.

У разі прийняття законопроекту монополісти, місцева влада і національні комісії, що регулюють їхню діяльність, не зможуть відмовити підприємцям у підключенні до мереж водо- і теплопостачання, водовідведення, ліній електропередач, а також заборонити здійснювати залізничні перевезення і користуватися інфраструктурою залізничного транспорту.

Разом з тим підприємців, що працюють на суміжних ринках, очікує посилення контролю з боку центральних органів влади.

Жорсткість замість привілеїв
Для компаній, чия діяльність пов'язана з ринком природних монополій, а також для самих монополістів будуть ускладнені процедури ліцензування. Зокрема, підприємства тепло- та водопостачання, залізничного транспорту повинні будуть надавати бізнесу сертифікати безпеки своїх товарів і послуг, а також гарантувати їх надання у повному обсязі. Компанії в свою чергу повинні будуть довести, що їхня діяльність відповідає критеріям, що дозволяють виробляти або реалізовувати їх продукцію на ринках природних монополій або суміжних з ними.

Встановлювати такі критерії, стежити за виконанням умов ліцензування, а також перевіряти законність підключення до мереж тепер будуть органи, які регулюють діяльність суб'єктів монополій – Нацкомісія регулювання електроенергетики, Нацкомісія регулювання ринків комунальних послуг та Нацкомісія регулювання транспорту. У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, яке розробило законопроект, вважають, що його прийняття значно спростить діяльність підприємців.

«До цих пір компаніям часто необґрунтовано відмовляють у підключенні до мереж природних монополій. Від бізнесу вимагають надати безліч зайвих довідок або беруть великі хабарі. Тому ми маємо намір припинити таке свавілля законом», – розповів один із розробників законопроекту.

Катерина Селіванова, Марія Цатурян

 
Коментарі (1)
Михаил
11 Січня 2012 p. 12:55
Не думаю, что врезаться станут меньше, или кто-то получит по полной