ГоловнаПублікаціїАналітика Квартплата по-українськи: Чому електрику у під’їздах рахують квадратними метрами, а не кіловатами?

Квартплата по-українськи: Чому електрику у під’їздах рахують квадратними метрами, а не кіловатами?

Якщо проаналізувати дію цих законів у сфері ЖКГ, виникне думка, що кожний ЖЕК - це окрема держава, яка працює за своїми правилами і всеукраїнські закони та рішення місцевих рад у сфері ЖКГ читає тільки на свою користь.

Усі ми знаємо що Україна – це унітарна держава, закони якої діють на всій її території. Мали б, принаймні, діяти. Але, якщо проаналізувати дію цих законів у сфері ЖКГ, виникне думка, що  кожний ЖЕК - це окрема держава, яка працює за своїми правилами і всеукраїнські закони та рішення місцевих рад у сфері ЖКГ читає тільки на свою користь. У свою чергу мешканці, знаючи  це, інколи самі визначають  за що з виставленого рахунку платити, а  за що не платити, не повідомляючи ЖЕК про своє рішення.

Нормативно-правова база квартплати

Стаття 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,  зазначає, що послуги з утримання будинків та прибудинкових територій – це прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обладнання, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо.

Формування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій відбувається відповідно до Порядку формування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України. На даний час є чинною постанова Кабміну від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», якою передбачено розрахунок витрат за кожним видом послуг. Розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій здійснює виконавець цих послуг, тобто, ЖЕК чи ОСББ, Постановою затверджений перелік послуг з утримання будинків та прибудинкових територій.

Виконавець згідно із статтею 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та постанови Кабміну, якою затверджений Порядок формування тарифів, проводить розрахунки за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватись для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного і технічного стану будинків та прибудинкових територій.

Засклені балкони

Сектор ЖКГ попри всю його проблематичність для пересічного громадянина, залишається прибутковим бізнесом. Депутати, яких ми з Вами обирали,  погодились з пропозицією Віктора Януковича, що площа лоджій, балконів, веранд і терас підраховується з урахуванням коефіцієнтів: для балконів і терас – 0,3; для лоджій – 0,5; для засклених балконів – 0, 8 і для веранд, засклених лоджій і холодних комор – 1,0. Збільшиться площа – збільшиться і квартплата. Поки що документ  вдруге заветований Президентом, але бізнес-ідея так просто не вмирає.

Які послуги  закладаються у квартплату

Тут починається змагання місцевих рад під умовним гаслом «Хто хитріший». На моє прохання відповісти на низку питань з цього приводу, оперативно відреагувала тільки Львівська міська рада. В інших містах, до яких я звертався, відреагували тільки споживачі. Таким чином, складові експлуатаційних витрат наступні:

Львів.При розрахунку тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій враховані такі складові:
-  витрати з прибирання сходової клітки;
-  витрати з прибирання прибудинкової території;
- витрати з освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води;
- витрати з обслуговування димовентиляційних каналів;
-  витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання і зливної каналізації та з ліквідації аварій у внутрішньоквартирних мережах;
- витрати з дератизації.

Перераховані витрати встановлені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 31.05.2011 № 561 є сталою величиною. Плата за вивезення побутових відходів, споживання електроенергії у місцях загального користування і технічне обслуговування ліфтів (при наявності у будинку) власниками квартир будинку проводиться за фактичними витратами, згідно з актами виконаних робіт та виставленими рахунками підприємствами-організаціями, які надають ці послуги.

Вартість послуг за кожним будинком є різною в залежності від площ квартир будинку, сходової клітки та прибудинкової території, а також кількості квартир, які застосовуються при розрахунку тарифів. Тому, зазначати вартість послуг найвищою чи найнижчою не реально. Різниця в тарифах є по кожному будинку, оскільки вихідні дані, які враховуються при розрахунку, різні.

Богдан Гордасевич, мешканець Львова, споживач послуг ЛКП «Рясне-204»: У нас за прибирання сходів збирають по 20 гривень з квартири – це сто гривень з поверху 9-проверхового будинку, який складається з трьох під’їздів. А прибирання, фактично здійснюється раз чи два на місяць. За такі гроші ми можемо самостійно утримувати двірника. Розрахунок вартості послуг Богданові не надали. І, загалом, діалогу з ЖЕКом (ЛКП якщо по-львівськи) немає. Пан Богдан склав щодо цього претензійну заяву до ЖЕКу.

Варто зазначити, що Богдан таки отримав розрахунки вартості комунальних послуг за квадратний метр площі після заяви до ЖЕКу.

1. Вивезення твердих побутових відходів - 0,35890;
2. Витрати на дератизацію - 0,00269;
3. Обслуговування систем водопостачання та водовідведення - 0,24422;
4. Обслуговування димовентиляційних каналів - 0,00886;
5. Обслуговування поточного ремонту - 0,10313;
6. Витрати на освітлення МЗК - 0,01284;
7. Прибирання прибудинкової території - 0,28180;
8. Прибирання сходових кліток - 0,43841;
9. Електроенергія ліфтів - 0,08784;
10. Електроенергія місць загального користування - 0,05164;
11. Технічне обслуговування та ремонт - 0,19203;
12. Тариф без податків - 1,78 ; податки - 0,39; в тому числі ПДВ 20% 0,36; тариф з ПДВ - 2,17(дивним чином податки стали брати двічі, тому що у березні 2011 р. було тільки ПДВ, а в жовтні вже 2011 р. і податки, і ПДВ!)

Харків. Ціна за квадратний метр площі у Харкові буде розраховуватися для кожного комунального будинку окремо. У вартість квартплати увійдуть одинадцять послуг. Серед них - прибирання території, обслуговування ліфтів та водопроводів. Найдорожчою послугою залишиться прибирання прибудинкової території - трохи більше 80 копійок за квадратний метр. А ось за вивезення сміття мешканці тепер платитимуть по окремій квитанції.

Як повідомив, Роман Нехорошков директор Департаменту житлового господарства, за чинним порядком передбачена 21 послуга в обслуговуванні, утриманні житлових будинків. В даному проекті пропонується тільки 11 послуг. Частина послуг буде дотуватися за рахунок коштів міського бюджету.

Дніпропетровськ. Багатьом мешканцям Дніпропетровська надійшли повідомлення від колекторської компанії «Прімо-колекткапітал» про борг за вивезення сміття, який нібито здійснювала компанія «Грінко-Дніпро». Угод жоден з «боржників» не бачив, хоча вони і не заперечують, що сміття кимось вивозилося. Представника фірми «Грінко-Дніпро»  знайти не вдалося.

Одеса (квартира у центрі міста)

1. СДПТ (утримання будинків і прибудинкових територій по-одеськи) -  1грн 20 коп за кв.м заг..пл.(бл. 50 грн).
2. Вивезення сміття – 6 грн 50 коп. з людини.

Людмила Світлицька, мешканка новобудови, одеситка:  «СДПТ - 100 грн, які пропонувалися до оплати щомісячно,  досить велика сума за ненадані послуги. Прибудинкова територія біля нашого будинку дуже невелика. Втім, у дворі «ночують» близько 30 авто. У деяких мешканців по дві. Там же ці авто ремонтують, миють, залишаючи бруд, ганчірки і все інше, супутнє цьому процесу. Один автолюбитель умудрився навіть масло злити у дворі Ні про які клумби і квіти, за якими повинен доглядати ЖЕК, мова не йде. З балконів летять недопалки та інше сміття. Ймовірно, мешканцям це подобається. Наступна проблема - кожного листопада жителі Одеси задихаються від спалюваних повсюдно листя. Дикість і варварство - тільки так можна все це назвати. Але ось така у нас в місті «традіція».

У наступній публікації читайте продовження  даного розслідування і коментарі чиновників щодо непорозумінь  з показниками у платіжках городян.

Олександр Івахнюк, спеціально для ІА «Україна Комунальна»



 
Коментарі (0)