ГоловнаВибір редакціїКоментаріМіста відкриють свої генплани

Міста відкриють свої генплани

За ініціативою Луганської обласної громадської організації «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» 13 січня Мінрегіон провів нараду, на якій представники обговорили проведення громадської експертизи діяльності Мінрегіону.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ підтримало ініціативу громадських організацій про необхідність надати відкритий доступ до містобудівної документації населених пунктів.
 
Зокрема, за ініціативою Луганської обласної громадської організації «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» 13 січня Мінрегіон провів нараду, на якій представники обговорили проведення громадської експертизи діяльності Мінрегіону.
 
Ключовим у обговоренні було питання генеральних планів населених пунктів, які досі залишаються закритими для пересічних громадян, оскільки доступ до них обмежено грифами «для службового користування» і «таємно». 
 
«Ми знаємо, що для цього є певні, визначені законодавством, підстави, але в цілому ситуація суперечить Конституції України, Закону України «Про доступ до публічної інформації» і положенням Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Ситуація потребує змін, зокрема треба урегулювати питання з картографічними складовими, адже картографічну сітку можна зняти і секретні об’єкти можна просто не показувати на цих картах.
 
Враховуючи, що на сьогоднішній день розробляються нові державні будівельні норми, на нашу думку, буде доречно стовідсотково забезпечити реалізацію положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - сказав Володимир Щербаченко, голова «Східноукраїнського центру громадських ініціатив». 
 
Його позицію підтримала Олександра Матвійчук, голова центру Громадянських свобод, експерт проекту «Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції», і додала, що результати моніторингу Центру показали, що 70 % генеральних планів населених пунктів були здійснені ще в Радянському Союзі, карти зношені і важко піддаються оцифровуванню, тексти ніколи не набиралися і відповідно оприлюднити їх дуже важко.
 
«Наша діяльність спрямована на те, щоб забезпечити реалізацію ч. 11 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», - уточнила Олександра Матвійчук і додала, - Читаючи текст державних будівельних норм, ми бачимо наступне – проект державних будівельних норм, як технологічний акт, не враховує того, що питання доступу до інформації теж є технологією, яку потрібно забезпечити.
 
Наприклад, якщо Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» говорить, що на сайті розміщується вся відкрита частина генплану, то проект державних будівельних норм, всупереч закону, говорить, що на сайті розміщується лише брошура з основними його положеннями. Другий приклад – в законі зазначено, що відкрита частина генплану зберігається в загальнодоступному місці для ознайомлення кожного бажаючого, а в проекті державних будівельних норм передбачається виготовлення лише 3 примірників з грифом ДСК».
 
Директор департаменту містобудування Ігор Соколов окреслив ситуацію з одночасними неможливістю і необхідністю використання генпланів. Зокрема він наголосив, що всі присутні на нараді зацікавленні у вирішенні однієї проблеми.
 
«Мінрегіон є ініціатором того, що генеральні плани повинні бути відкритими для населення, оскільки ми зацікавлені у їх публічності і, відповідно, у створенні відкритої інформаційної системи. Ми на законодавчому рівні прописали, що генеральні плани населених пунктів повинні бути висвітлені у ЗМІ, щоб кожен громадянин мав право вільного доступу до будь-якого генплану, зокрема через інтернет-ресурси. Ми категорично відстоюємо позицію публічності даної інформації» - наголосив Ігор Соколов.
 
Було обговорено і проблему того, що Міністерство, державна установа, головні архітектори, як держслужбовці, повинні слідкувати за виконанням правил користування інформацією для службового користування. В генпланах така інформація присутня, і причиною цього є, перш за все, топографічна основа – саме вона є основним критерієм, який створює поле ДСК. Наголошено було на тому, що звинувачення у бік Мінрегіону, начебто він є ініціатороми закритості даної інформації, безпідставні, адже тут, перш за все, необхідно рахуватися з діяльністю Міноборони.
 
Міністерство регіонального розвитку активно працює над тим, щоб зняти гриф ДСК (для службового користування) з генпланів.
 
Зокрема, до усіх міністерств було надіслані  листи, у яких піднімалося це питання. Більшість міністерств підтримали цю ініціативу, але Міноборони принципово відстоює позицію секретності і з цим варто рахуватися, адже вони мають свій режим поведінки також повинні виконувати законодавство, якому вони підпорядковані. 
 
Представники Мінрегіону наголосили на тому, що робота у цьому напрямку буде продовжуватися і підтримка ГО та їх ініціативи будуть враховуватися при вирішення цього питання. Основна позиція Мінрегіону – містобудівна документація повинна бути максимально донесена до населення, щоб воно могло захищати свої приватні і громадські інтереси. Унеможливлює монопольну роль Мінрегіону у даному питанні і те, що ми у Переліку відомостей, які відносяться до службового користування міститься 11 пунктів, з яких лише три - питання, які відносяться до компетенції Мінрегіону, а решта – відноситься до компетенції інших міністерств і відомств.
 
«Ми маємо єдиний закон у державі, який чітко визначає поняття «картографо-геодезична основа» і окреслює коло відповідальних осіб. Розподілу карт, у відповідності до міністерств, не існує, - наголосив Валентин Липський начальник Відділу містобудівного кадастру та геоінформаційних систем та технологій, – оскільки ми працюємо з єдиною системою координат УСК 2000 (а це загально-світова система координат)».
 
«Ми неодноразово зверталися до Кабміну, щоб була організована Міжвідомча комісія, яка б розглянула ці питання, і цю позицію ми відстоюємо сьогодні – щоб було міжвідомче прийняття рішення» - додав він.
 
На сьогодні позиція Мінрегіону така, що вся інформація повинна бути відкритою, вперше визначено на законодавчому рівні, що містобудівна документація повинна бути загальнодоступною.
 
Другою ключовою позицією Мінрегіону є єдиний містобудівний кадастр, який поки що не працює, але в майбутньому він забезпечить повний моніторинг містобудівної системи у державі.
 
Представники Мінрегіону також уточнили, що всі нормативні акти розміщуються на сторінках інтернет-ресурсів і є загальнодоступними, що відповідає п. 11 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: «Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується шляхом його розміщення на веб-сайті органу місцевого самоврядування та у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці у приміщенні такого органу, крім частини, що становить державну таємницю та належить до інформації з обмеженим доступом відповідно до законодавства.
 
Зазначена частина може включатися до складу генерального плану населеного пункту як окремий розділ» - саме цей аспект – винесення таємної інформації в окремий розділ - і ініціювало міністерство на законодавчому рівні, щоб максимально збільшити доступність і публічність документу.
 
У ході наради представники Центру поскаржилися на відсутність інформації від міністерства, хоча останнє, як державна установа, не є підзвітним ГО, а відповіді на усі офіційні звернення було надано у визначеному законом порядку. Зокрема, було підкреслено, що обговорення окремих випадків не є кроком до вирішення проблеми, повинні бути наведені конкретні приклади. А таких прикладів на розгляд Мінрегіону не надходило. Також звернено увагу на те, що й досі на саті Мінрегіону немає офіційних звернень і пропозицій від Центру стосовно обговорюваного питання. 
 
За результатами наради Мінрегіон ініціював проведення розширеного круглого столу на який буде запрошено і представників інших Міністерств, директорів відповідних інститутів і людей, у яких виникали проблеми з доступом до інформації, і представників ГО. Проведення такого круглого столу прогнозовано відбудеться у лютому місяці 2012 року. 
 
Оксана Бойко
 
Коментарі (2)
Андрій Овчаренко1
19 Січня 2012 p. 16:02
Доброго часу доби. Хочу подякувати за чудову статтю. Прочитавши цю статтю можна зробити висновок, що робота органів виконавчої влади не стоїть на місці, а громадськість, зокрема громадські організації такі як "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" не спить і слідкує за подіями які неминуче пов'язані з громадськістю. Також хочу наголосити, що стаття чудова але все ж є деякі неточності, які на мою думку впливають на загальне сприйняття інформації яку автор хотів донести цією статтею. В статті Оксани Бойко зазначено, що картографічна основа покладена на державну референцну систему координат УСК-2000 і в дужках вказано, що відповідна система координат є загально-світовою. Але, УСК-2000 не є загально-світовою системою координат, що видно з постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року №1259 "Деякі питання застосування геодезичної системи координат". І таких неточностей вистачає. Тому, модераторам та авторам статей які містять важливу інформацію технічного та іншого змісту, з метою не введення громадськості в оману потрібно більш ретельно опрацьовувати отриману інформацію. Дякую за увагу!
Oksana Boiko1
24 Січня 2012 p. 10:48
Дякую Вам за уточнення, візьмемо Ваш коментар до уваги. Ви допомагаєте зробити нашу роботу якіснішою. Будемо вдячні за подальшу участь та небайдужість до проблем нашої галузі.