НЕпитна вода Донбасу

Жалюгідний стан українських водоймищ в минулому році привернув увагу Генпрокуратури.

Редакція «У.К.» продовжує знайомити своїх читачів з «гарячими точками» комунального життя країни. У цій публікації ми розповімо про катастрофічний стан питної води Донбасу. Зазначимо причини незадовільного стану екології регіону, а також шляхи виходу з ситуації, яка склалася.

Екологічний стан водоймищ, які забезпечують питною водою населення Донецької області незадовільний, - констатує голова Донецької обласної ради Андрій Федорук - Особливо гостро стоїть питання із забезпеченням населення якісною питною водою.

Вирішити проблему стабільного водопостачання регіону місцева влада намагається протягом декількох років. Втім, радикальних покращень досі не спостерігається. Однак за умови фінансування в належному обсязі ситуація може змінитися.

Промисловості - вершки, бюджету - корінці
Жалюгідний стан українських водоймищ в минулому році привернув увагу Генпрокуратури. Генеральний прокурор Віктор Пшонка зазначив, що підприємства та комунальні господарства скидають мільйони тонн забруднюючих речовин в басейни річок, які є основними джерелами питної води. При цьому зношеність водних очисних споруд часом досягає 90%. Одним з найбільш промислово навантажених регіонів України є Донецька область, в якій проживає десята частина населення України - 4,4 млн осіб. При цьому основне джерело постачання питною водою регіону - ріка Сіверський Донець - є однією з найбільш забруднених українських річок, а Азовське море тим часом стало зоною екологічної катастрофи.

За даними Рахункової палати України, до цих пір більше 42% населення Донецької області отримують питну воду лише кілька годин на добу. При цьому якість її не відповідає вимогам санітарних правил за хімічними показниками, а загальні втрати питної води перевищують 50%, що майже вдвічі більше нормативу. Фахівці називають причиною такого становища проблему з фінансуванням: обласна програма реформування та розвитку водопровідно-каналізаційного господарства «випала» з системи фінансування Мінфіну і Мінекономіки. В результаті безсистемно виконувалися лише окремі заходи за рахунок фінансування інших загальнодержавних програм. При цьому виділені кошти спрямовувалися переважно не на модернізацію централізованих систем водопостачання та водовідведення, а на звичайне «латання дірок» галузі.

Рахунок на мільярди
Тим часом проблема очищення русла Сіверського Дінця вже давно переросла регіональний рівень і стала загальною також для Харківської та Луганської областей, а, оскільки річка протікає також по територіях Бєлгородської та Ростовської областей Російської Федерації, у вирішенні екологічних проблем цієї річки зацікавлена і влада сусідньої держави. Наприкінці минулого року питання прискорення розробки спільної з Росією програми заходів щодо оздоровлення річки навіть обговорювалося на найвищому рівні під час україно-російського міжрегіонального економічного форуму в Донецьку. Фахівці прийшли до висновку, що вартість міжрегіональної програми заходів щодо оздоровлення річки Сіверський Донець на період до 2015 року може скласти 2,7 млрд гривень. Частина цієї суми закладено в програму «Питна вода України», на реалізацію якої Верховна Рада виділила 200 млн грн із загального фонду держбюджету.

Не чекаючи рішення проблеми на міждержавному рівні, облрада вирішила виділити 291 млн грн на будівництво та реконструкцію об'єктів інфраструктури в 2012-2016 роках. Частина цієї суми планується витратити на роботу з модернізації зношеного русла каналу «Сіверський Донець-Донбас» і розчищення річки Сіверський Донець.

Крім того, місцева влада розраховує на отримання коштів з державного бюджету для вирішення екологічних проблем регіону. У минулому році був розроблений і переданий на розгляд в уряд проект нової Угоди з Кабінетом Міністрів про регіональний розвиток Донецької області на 2012 - 2015 роки, в якому передбачено виділення 0,8 млрд грн на забезпечення комплексної модернізації об'єктів монопольного постачальника питної води в Донецькій області - комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та проведення робіт з оздоровлення басейну річки Сіверський Донець.

«У цьому документі екологічне оздоровлення Сіверського Дінця виходить на передові позиції, оскільки ця річка є єдиним джерелом води для багатомільйонного регіону. Саме тому ми включили до Угоди з Кабміном заходи щодо комплексної модернізації та реконструкції каналу «Сіверський Донець - Донбас», оздоровлення басейну річки Сіверський Донець та реконструкції фільтрувальних станцій. Це дозволить забезпечити стабільне водопостачання якісною питною водою понад 90% населення і промисловості Донецького регіону», - пояснює спікер обласного парламенту.

Чи врятує інвестор монополіста?

У числі основних недоліків і проблем існуючої системи водопровідно-каналізаційного господарства (ВКГ) області монопольний постачальник води називає знос водопровідно-каналізаційних мереж і споруд, високу енергоємність підприємств ВКГ, високий рівень непродуктивних втрат води, відсутність солідарної відповідальності за поставку води від водозабору до споживача. Для вирішення частини цих проблем необхідні інвестиції.

«Підвищити якість водопостачання можна тільки шляхом цілеспрямованих інвестицій і модернізації всього нашого водного господарства від насосних станцій на каналі «Сіверський Донець - Донбас» до муніципальних водопроводів і кінцевого споживача. При існуючому рівні втрат 63% в муніципальних мережах три куби з поданих п'яти не доходять до споживача. Якщо довести втрати в муніципальних мережах хоча б до законодавчо встановленого рівня в 30%, це дасть значну економію витрат. Економія може покрити навіть витрати на позикове банківське фінансування», - вважає губернатор Донецької області Андрій Шишацький.

Для того, щоб мати можливість залучати іноземні інвестиції або кредити з низькою процентною ставкою, в липні 2011 року компанія «Вода Донбасу» уклала попередню багатосторонню угоду з німецькою фірмою «СоХаТекАГ», Донбаською національною академією будівництва та архітектури (ДонНАБА), компанією «Лекс- Консалт» та представниками міських рад Димитрова, Червоного Лиману і Шахтарська.

У компанії повідомляють, що реалізація цих проектів може сприяти зменшенню втрат у мережах. Очікується, що «Вода Донбасу» буде визначати першочергові проекти, ДонНАБА розроблятиме дані проекти, а німецькі партнери  забезпечуватимуть залучення іноземних інвестицій для «Води Донбасу».

Наразі «Вода Донбасу» лише нарощує збитки, які в 2010 році склали близько 215 млн грн. За даними підприємства, тільки за 11 місяців 2011 року заборгованість міськводоканалів за отриману воду зросла на 60 млн грн і досягла 141,8 млн грн.

Довідка:
«Компанія «Вода Донбасу» здійснює централізовану подачу води на відстань 260 км від річки Сіверський Донець по каналу Сіверський Донець-Донбас і далі по Південно-Донбаському водоводу до Маріуполя, при цьому підйом води здійснюється на висоту більше 250 м, що забезпечується насосними станціями 7-vb  підйомів.

Щодоби споживачам подається більше 1,5 млн.куб.м питної і 0,4 млн.куб.м технічної води. Обробка води проводиться на 18 фільтрувальних станціях, загальною продуктивністю близько 2 млн.куб. м на добу. Подача води споживачам здійснюється по магістральних водоводах і мережах, протяжністю більше 10-ти тис.км.

Наталя Ларіонова

 
Коментарі (0)