Пити треба менше

Українців змусять переплачувати за значні обсяги спожитої холодної води

У 2012 році населенню слід готуватися до підвищення тарифів на послуги холодного водопостачання. Як стало відомо ІА «Україна Комунальна» Нацкомпослуг готується впровадити методику, що дозволяє підвищувати вартість води одночасно із зростанням обсягу споживання. Цей механізм повинен стимулювати побутових абонентів вести облік і економити використані ресурси. Однак на практиці може вийти так, що рядові споживачі оплатять модернізацію галузі, кажуть експерти.

У Національній комісії регулювання сфери комунальних послуг повідомили про підготовку нового механізму тарифоутворення на послуги холодного водопостачання. Вже з 2012 року вартість води для різних категорій населення буде залежати від обсягу її споживання. П'ята категорія, тимчасова, об'єднає споживачів, які платять за воду за нормативами або показниками будинкового лічильника. Перші чотири - по приладах обліку у квартирах. У комісії уточнили, що «введення блокової системи тарифоутворення дозволить регулятору відмовитися від поділу споживачів на побутові та не побутові категорії».

Перший блок тарифу буде стосуватися громадян, щомісяця споживають до 2 кубометрів холодної води. «Вартість кубометра складе 1,5 грн і буде однаковою для всієї країни. Ця ціна соціально спрямована, оскільки враховує інтереси незаможних громадян», - пояснив радник голови Нацкомпослуг з економічних питань Дмитро Арлачев. На частку цих абонентів припадає лише 3% об'єму води.

Комісія працює з 69 ліцензіатами і встановлює тарифи для населення в містах, де проживає понад 100 тис. осіб.

Надалі ціни на водопостачання будуть рости зі збільшенням обсягу споживання на 4 кубометри. «Ми обговорюємо критерії для визначення ціни за кубічний метр в рамках певних блоків: чи будуть вони єдиними для всіх чи ні, чи будуть встановлені коефіцієнти для маловодних і промислових регіонів», - уточнив пан Арлачев.

Різниця в ціні на воду між другим (2-6 кубометрів; 8% споживаної води) і третім (6-10 кубометрів, 18%) блоками може скласти 40%, а ті, хто споживає понад 10 кубометрів (71%), будуть переплачувати ще 20-25%. Решта громадян, квартири яких не обладнані лічильниками, платитимуть за нормативом на 5-10% дорожче, ніж у четвертій категорії. Система розрахунку тарифу буде складною.

«Якщо людина споживає 15 кубів, то перші 2 куба він сплатить за фіксованою ціною, а кожні наступні 4 куба - за тарифами для кожного блоку», - зазначив Дмитро Арлачев.

У комісії ще не називають конкретної вартості води для споживачів без лічильника, але вже впевнені, що люди почнуть масово встановлювати прилади обліку і різко економити на них. «З часом у нас не виявиться споживачів, які платять за воду за нормативами. У громадян з'явиться економічний стимул не збільшувати обсяг споживання і як можна довше перебувати в рамках другого і третього блоку», - вважає пан Арлачев. За його словами, на 1 липня системами обліку оснащено 27,6%, або 52,4 тис. будинків з 189,7 тис.: «Таку систему ми плануємо ввести в дію для споживачів уже в наступному році, а до 2013 року ввести для ліцензіатів методику тарифоутворення, при якій виручка підприємства не буде залежати від обсягу постачання».

Керівник одного з водопостачальних підприємств Черкаської області говорить, що в Україні недостатні запаси питної води. «Тому населення потрібно стимулювати до економії. А ті, хто споживає великі обсяги холодної води, повинні розуміти, що витрати на її очищення, постачання та обслуговування мереж - високі. Скоротити їх можна тільки шляхом модернізації та реконструкції обладнання. Тому споживачі великих обсягів води повинні також інвестувати в переобладнання підприємства», - вважає він.

Експерти вважають, що стимулювати споживачів до економії можна за допомогою більш простих механізмів. «Запровадження такої складної багатоступінчастої структури диференціації тарифів може призвести до того, що вони будуть занижувати показники, оскільки відсутня система контролю та перевірки поквартирних та будинкових лічильників, - зазначив глава Спілки власників співвласників багатоквартирних будинків Олексій Кучеренко .- Крім того, ця система несе в собі загрозу корупції з боку водоканалів і перевіряючих органів».

«Запропонована система суперечить ринковим принципам, оскільки той, хто більше купує, повинен розраховувати на меншу вартість товару, - вважає голова Асоціації захисту прав споживачів послуг ЖКГ« Наш Дім »Павло Хобот .- Абсолютно незрозуміло, чому не можна ввести систему, за якої діє один обґрунтований тариф, і кожен платить за той обсяг, який використав».

Марія Цатурян, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (1)
Ivan
09 Січня 2012 p. 22:02
А для малих міст, до 100 тис. населення, хто буде встановлювати тарифи? Тариф за 1 м3 холодної води у Цюрупинську Херсонської області у серпні 2011 року місцеві органи підняли аж в 2,8 разів до 12,67 гривень за куб. Хотів запитати, чи є десь в Україні ще такі тарифи?