Рейдери у тебе вдома

Останнім часом у сфері управління житлофондом з'явилася ще одна тенденція. Мова йде про нелегальні механізми створення ОСББ

В Україні стає все більш популярною участь мешканців у благоустрої своїх будинків. Керувати багатоповерховим житловим будинком власники квартир можуть, створивши житловий кооператив або об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Стимулювати мешканців до створення таких об'єднань влада активно почала ще в 2009 році, оскільки передача застарілого житлофонду на баланс ОСББ дозволить їй уникнути фінансових вкладень у реконструкцію та обслуговування будівель. За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, більше 60% багатоквартирних будинків, яких усього в країні близько 80 тис., відносяться до «застарілого фонду, що потребує реконструкції» (будинки, побудовані в 1956-1991 рр..). За розрахунками експертів, на їх модернізацію потрібно понад $ 15 млрд.

Однак, незважаючи на те, що організовувати ОСББ парламент дозволив ще 11 років тому, їхня реєстрація активізувалася не раніше 2007 року. За даними Мінрегіону, тоді їхня кількість за рік збільшилася на 1,7 тис. – до 7 тис. До кінця минулого року в Україні передано лише 15% усього багатоповерхового житлового фонду в управління власникам, що складає близько 14 тис. об'єднань. Ідея самостійного управління своїм будинком не знайшла активної підтримки у власників квартир і після того, як уряд зробив передачу житла в управління об'єднань обов'язковим. Така норма затверджена в державній програмі реформування ЖКГ. Згідно з документом, до 2014 року місцева влада повинна передати мешканцям в управління понад 50% житлофонду країни, а кількість об'єднань повинна перевищити 45 тис.

Причини таких низьких темпів створення кондомініумів в Україні обумовлено, в першу чергу, відсутністю кваліфікованих управлінських кадрів, недосконалістю законодавчої бази, корупцією з боку місцевих чиновників, а також небажанням мешканців брати на себе відповідальність за управління житловими будинками.

Однак останнім часом у сфері управління житлофондом з'явилася ще одна тенденція, яка негативно впливає на процес розвитку ОСББ в країні. Зокрема, мова йде про нелегальні механізми створення об'єднань. Серед експертів незаконно створені об'єднання власників вже стали називати рейдерськими захопленнями.

Про випадки створення ОСББ проти волі мешканців будинку в столиці повідомляє голова профільної організації «Демократичний альянс» Василь Гацько. За його словами, рейдерські ОСББ створені в двох будинках житлового комплексу «Голосієво». За інформацією порталу «Про ОСББ» аналогічні тіньові схеми використовувалися при створенні об'єднань у Броварах, Одесі, Херсоні, Харкові.

«Рейдерська схема діє так: забудовник на етапі завершення будівництва будинку оформляє права власності на квартири, що належать йому і співробітникам його компанії. Ця нечисленна група в складі не більше трьох осіб створює ОСББ, які приймають рішення про передачу будинку в обслуговування приватному ЖЕКу, часто заснованому самим забудовником, - зазначає Василь Гацько. - Після цього компанія оформляє право власності іншим інвесторам житла». За його словами, для того, щоб обмежити доступ інших власників квартир і нежитлових приміщень будинку до ОСББ, які б могли своїм рішенням змінити «рейдерський» склад правління об'єднання, незаконне ОСББ встановлює вступний членський внесок, розмір якого може досягати 100 тис. грн.

Як повідомив «У.К.» член Координаційної ради КМДА з розвитку ОСББ Дмитро Корчак, рейдерські об'єднання найчастіше створюються в новобудовах. «Проблема частково пов'язана з небажанням самих мешканців вникати в питання і проблеми управління своїм житлом. Іноді незаконні ОСББ створюються за спинами мешканців. Дізнатися про це, якщо ви не стежите за тим, хто обслуговує ваш будинок, можна за новою ОСББ платіжкою, часто надрукованою далеко не на законних підставах». Пан Корчак пояснює, що у разі легального створення ОСББ, воно укладає договір про друк рахунків за комунальні послуги з Головним обчислювальним центром (ГІОЦ), які друкуються на типових бланках. «У разі якщо раптом ви отримали платіжку іншого формату і зразка, це привід з'ясувати, хто є балансоутримувачем будинку, та перевірити законність підстав для управління житлофондом. Якщо з'ясовується, що ОСББ створено якимось «кулуарним» шляхом, без відома більшості мешканців, потрібно звернутися до юриста», - пояснив Дмитро Корчак.

За словами голови Федерації роботодавців ЖКГ України Олега Адамова, схема «рейдерства» в житлофонді вже давно розвинена і популярна в Росії. «Основна «лазівка​​», яку часто використовують для того, щоб нелегально управляти житлофондом – це створення асоціацій ОСББ, які об'єднують по 300 будинків. Така асоціація переймає на себе функції керуючих компаній, і вони починають надавати послуги з обслуговування будинків без згоди мешканців», - зазначив він.

Виходом із ситуації може стати посилення контролю за процесом створення ОСББ з боку влади. «У нас у місті створена спеціальне підприємство «Жилкомсервіс», яке, по суті, є масштабною керуючою компанією. ЖЕКи передають їй на баланс будівлі. У разі створення у будинку ОСББ формується комісія за участю представників «Жилкомсервісу», які контролюють законність створення об'єднання», - поділився досвідом директор харківської Асоціації підтримки ЖК, ЖБК і ОСББ (об'єднує 30 ОСББ) Олег Новіков.

 

Підготували Оксана Бойко, Марія Цатурян 

 
Коментарі (0)