ГоловнаПублікаціїАналітика Сміттєві урни у Львові: родзинка благоустрою чи гірка редька влади?

Сміттєві урни у Львові: родзинка благоустрою чи гірка редька влади?

Чим ближче до дати проведення чемпіонату з футболу в рамках проекту Євро-2012, тим більше Львів працює над благоустроєм міста. Серед чисельних питань на першому місці стоїть чистота вулиць

Чим ближче до дати проведення чемпіонату з футболу в рамках проекту Євро-2012, тим більше Львів працює над благоустроєм міста. Серед чисельних питань на першому місці стоїть чистота вулиць, а отже – обличчя стародавнього міста Лева. Саме тому в квітні цього року Львівська міська рада розробила нові правила благоустрою та постановила: у Львові повинні бутистаціонарні металеві та бетонні урни.  

При цьому місцева влада визначила порядок встановлення. На комунальних територіях урни для сміття встановлюватимуть комунальні підприємства, керівники закладів торгівлі, підприємств – за власний кошт зобовязані облаштувати прилеглу територію урнами для сміття згідно визначених правил. Проте ситуація у Львові далеко не взірцево-показова в цьому питанні: приватники ігнорують документ міської ради, кількість урн в самому місті обмежена, особливо це стосується районів, які віддалені від центральної частини Львова.      

Цьогоріч у Львові встановлено 139 урн для сміття. При цьому вони є залізними, бетонними, на окремих ділянках міста – навіть чавунні спеціально під Євро-2012.   Одночасно з цим ЛКП «Адміністративно-технічне управління» встановило правила встановлення урн для сміття. Зокрема, на вулицях,  в парках повинна бути одна урна на 800 кв. м площі, відстань між урнами – не більше 10 метрів. На зупинках громадського транспорту – не менше двох урн. Біля закладів харчування, торгівлі, організацій – одна урна біля входу. Біля стаціонарних та пересувних закладів вуличної торгівлі –одна урна.

Очищення урн здійснюють власники. Для того, аби змусити власників установ виконувати правила, міська рада подбала і про штрафні санкції. Посадові особи караються  сумою від 850 до 1700 гривень.  Окрім цього санепідемстанції штрафують у розмірі від 102 до 450 гривень за відсутність урн для сміття.  Проте навіть такі вимоги не спонукають багатьох підприємців позбутися картонних смітників. У промислових зонах Львова, а також біля продовольчих  ринків не вистачає урн. Коробок – вдосталь, але ж вони як правило переповнені сміттям. Ось і виходить, що нині у місті найбільш переймаються благоустроєм державні установи.        

Звісно, міська рада почала боротьбу за чистоту  міста з центру – охоронної зони ЮНЕСКО.  У бесіді з кореспондентом міський голова Львова Андрій  Садовий повідомив, що «місто свідомо встановило в центральній частині Львова чавунні урни. Вони дорогі по ціні – від 3000 до 5000 гривень. Проте дане рішення зумовлене, насамперед, надійністю металу.  Адже до цього часу урни викрадали.  А зараз чавун вагою від 300 до 700 кг не кожному злодію  під силу підняти.  В центрі встановлені урни, які  майже ідентичні урнам в Кракові».

Долучилася до почину міської ради і Львівська залізниця, яка придбала 200 чавунних  урн для сміття. Як пояснив  начальник «Львівської залізниці» Богдан Піх, до проведення Євро-2012 було поставлено завдання: встановити урни для сміття поблизу території залізничного вокзалу, які відповідають стандартам вже існуючих урн. Вага їхня – 270 кг, висота – 91 см, діаметр – 55 см,  бетонна основа в діаметрі – 45 см.  Для обслуговування урн були спеціальновстановлені двері зліва та справа, які відкриваються ключами.  Ціна за одну урну склала – 4560 гривень, виробник – ТзОВ «Ливарний завод».

Наведені приклади стосуються так званих взірцевих урн у місті.  Загальна ж картина по Львову більш прозаїчна. Скажімо, в Галицькому районі є 380 залізних урн, з них понад 150 потребують реконструкції. На території зазначеного району працюють 2500 субєктів підприємницької діяльності. Керівники фірм  неохоче укладають угоду по перевезенню сміття. Така тенденція стосується кожного району міста.  Окрім цього чиновники нарікають ще й на брак коштів.  Мовляв, «урна повинна вписуватися і в архітектурний ансамбль Львова, а зараз більше фінансів потребує  ремонт доріг», - зауважив голова Личаківської  райадміністрації Іван Лозинський. Одночасно з цим громадськість нарікає і на несвідомість мешканців Львова. Громадяни більш дбають про власні оселі, а те, що навулиці, їх не обходить.

«Нажаль, тенденція «моя хата з краю», тут також має місце. Частенько люди викидають сміття на землю, навіть коли урна для сміття стоїть поруч. Деякі вдаються до нахабства – і просто з вікон квартир викидають кульки для сміття. І таке бува, а свідомість підприємців, як зрештою і самих громадян Львова, варто піднімати покаранням у грошовому еквіваленті. Потрібно вводити штрафи за викидання сміття на вулицях  для мешканців Львова. А несвідомих підприємців, які не встановлюють контейнери для сміття, не тільки карати гривнею, але й можливо друкувати чорні списки фірм, які воліють жити в смітті»,-  підкреслив Ігор Гладиш,  депутат Львівської міської ради (фракція ПР). 

Думку народного обранця підтримують і безпосередньо представникиЛьвівської міської ради.  Адже наразі вимоги міськради фактично не виконуються, навіть штрафи не лякають людей. Так, можливо, варто ганьбити порушників публічно в мас-медіа?

Підприємці  у свою чергу агітують за обґрунтовану ціну щодо договорів  по вивозу сміття.  Як заявив президент асоціації роботодавців Львівської області Зиновій Бермес, «більшість підприємців встановлюють контейнери та урни для сміття. Питання в іншому. Міська рада встановила  нові правила щодо благоустрою, і автоматично ціна стала вищою в площині прибирання сміття. Тому підприємці наразі обурюються.  Гадаю, питання врегулюється, адже мова йде про наше місто».  

 

Дарина Вільченко, Львів, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)