ГоловнаПублікаціїАналітика Субсидії по-новому: плюси і мінуси

Субсидії по-новому: плюси і мінуси

Новий порядок призначення субсидій неприємно здивує багатьох українців. Крім спрощення процедури та зняття більшості обмежень, в ньому є і нездійсненні норми-вимоги, і штрафи майже для «всіх і кожного».

Новий порядок надання субсидій 17 березня отримав, нарешті, чіткі нормативні контури. На урядовому порталі «побачила світ» постанова Кабміну №106 від 28 лютого «Про вдосконалення порядку надання житлових субсидій». Вже на наступний день документ був опублікований в «Урядовому кур'єрі». Він набуде чинності 1 травня, але перші висновки про нововведення можна зробити вже зараз.

На жаль, як і очікувалося, нові правила неоднозначні. Кабмін, усунувши старі перешкоди та обмеження в отриманні субсидій, встановив ряд нових - сирих і неоднозначних норм. Тому революція в забезпеченні населення субсидіями може не відбутися. Принаймні, в травні і в тому вигляді, в якому її презентують розробники нововведень.

Бланки доведеться почекати

Справедливості заради варто зазначити, що Мінсоцполітики виконало більшу частину своїх обіцянок. Від претендентів на субсидії новий порядок вимагає подання лише заяви і декларації про доходи-видатки. Причому чиновникам заборонено вимагати інші документи. Громадянам, які отримували субсидію протягом опалювального сезону 2014/15, взагалі хвилюватися немає про що - їм субсидія за новими правилами буде призначена автоматично. Норма про призначення субсидій на рік вперед, під дію якої зараз підпадають лише непрацездатні громадяни, з 1 травня стане загальною.
 
Обмежень у видачі субсидій тепер всього два: купівля дорогого майна, товару (послуги) на суму понад 50 тис. грн і виявлення незадекларованих доходів під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї державним соціальним інспектором. При цьому, володіння кількома будинками, квартирами, автомобілями і здача житла в оренду більше не є підставами для відмови у наданні субсидії. Наявність безробітних членів сім'ї, зареєстрованих у службі зайнятості, - з 1 травня теж не проблема. Право на субсидію знайдуть і громадяни, які офіційно орендують житло. 
 
Правда, нові форми декларацій і заяв на отримання субсидій мешканці квартир і будинків навряд отримають до 15 квітня разом із платежами за комуналку, як обіцяв Міністр соціальної політики Павло Розенко. Постанова №106 до 15 квітня (і до 1 листопада 2015 року) лише наказує Мінрегіону, Міненерговугілля та Мінінфраструктрури забезпечити «виготовлення підприємствами, що надають послуги з газопостачання, електропостачання та централізованого опалення бланків» заяв і декларацій. І не факт, що ця вимога буде виконана вчасно. Немає відповіді і на питання, скільки комплектів бланків отримають споживачі - по одному комплекту від кожного постачальника? Але на тлі інших неприємних «сюрпризів» - це дрібниця. 

Дохід доходу суперечить

Найвужче місце оновленого порядку - зв'язка двох норм: про декларування доходів і про відповідальність за неправильне декларування. 
 
Саме по собі декларування не нове. Декларації про доходи та витрати для отримання субсидії потрібно заповнювати і зараз. З травня, у зв'язку з пом'якшенням вимог, з форми декларації будуть вилучені зайві розділи - про нерухомість, транспортні засоби, тощо, в ній залишиться всього три розділи. Тому, в теорії, процедура повинна спроститися. 
 
Нюанс в тому, що Мінсоцполітики акцентує увагу на можливості відправлення документів поштою. Такий експеримент в Україні вже був - у 2010 році. Закінчився він невдачею, так як з'ясувалося, що при самостійному заповненні документів, заявники часто допускають помилки. Тому, незважаючи на те, що норма про відправлення документів поштою діє з вересня 2010 року, широкого поширення вона не набула. До того ж, зараз у Положенні про порядок призначення та надання населенню субсидій прямо зазначено, що заяву та декларацію громадянин заповнює в органі праці та соцзахисту населення. 1 травня цю обмовку з документа буде вилучено. Парадокс у тому, що правильно заповнити декларацію стане ще складніше, ніж зараз. Тим більше самостійно. 
 
 
Згідно з оновленим порядком «для призначення субсидії сукупний дохід розраховується виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку на доходи фізичних осіб, інформація про які зазначена в декларації». Нововведення це правильне і довгоочікуване. Сплачені податки доходом не є, а між зарплатою нарахованою та отриманою на руки - велика різниця. З контексту постанови №106 вираховувати податок із доходів повинні чиновники управлінь соцзахисту. Але офіційних роз'яснень на цей рахунок поки немає, тому немає остаточної ясності, які потрібно декларувати доходи - нараховані або «доходи без податку». Специфіка в тому, що зарплата з вирахуванням податку не відповідає виданій на руки, так як є ще єдиний соціальний внесок, який Кабмін чомусь вирішив враховувати в доходах і надалі. Одним словом, розрахунок потрібного показника доходу за новими правилами - завдання для професійного бухгалтера. 
 
Немає ясності і з періодом декларування доходів. Зараз все просто - доходи декларуються за півроку, а при призначенні субсидії на придбання вугілля та газу в балонах - за рік. Оновлений порядок запроваджує три різних періоди обліку доходів. При зверненні за субсидією у І кварталі будуть враховуватися доходи, отримані родиною за ІІІ перші квартали минулого року. При зверненні з квітня по грудень - за минулий календарний рік. Крім цього, за бажанням заявника можуть бути враховані доходи за останні 6 місяців - але для цього буде потрібно додатково до заяви та декларації надати ще й довідки про доходи членів сім'ї (як зараз). Відповідно, при самостійному заповненні декларації можна помилитися навіть у виборі періоду декларування. 
 
Взагалі, вказати в декларації всі потрібні доходи правильно і «по пам'яті» - завдання не з простих. Зараз розрахунок сукупного доходу для призначення субсидії проводиться відповідно до методики, затвердженої спільним наказом 5 відомств. При цьому враховуються майже два десятка категорій доходів. В оновленому порядку посилання на методику вже немає, але в декларації, як і раніше потрібно вказувати «всі види доходів осіб які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, в тому числі від розміщення депозитів, здачі майна в оренду». Які саме доходи слід відображати в декларації Постанова №106 замовчує. 
 
На довершення до всього, для вказівки доходів усіх членів сім'ї у формі декларації, як і раніше, відведено всього 6 рядків. Що робити, якщо «втиснути» всі доходи в форму не вдається? - на цей рахунок теж необхідні роз'яснення. 
 
Простіше кажучи, новий порядок вимагає серйозної обкатки. У кращому випадку, заявникам доведеться заповнювати документи по-старому - в управліннях соцзахисту. 

У двох кроках від штрафу

Ситуацію загастрює те, що постанова №106 встановлює фінансову відповідальність за неправильне декларування доходів. По суті, мова йде про введення штрафів - стягнення виплачених сум субсидій у подвійному розмірі (зараз при виявленні незадекларованих доходів стягуються лише суми виплачених субсидій). Причому новий порядок правом «страчувати або милувати» наділяє чиновників соцзахисту, що не зовсім правильно. В ідеалі такі рішення має приймати суд, та й сама норма про стягнення «штрафних» платежів сумнівна, хоч і оформлена у вигляді угоди із заявником (окремим пунктом у формі декларації). 
 
 
Ще одне ключове нововведення полягає в тому, що з 1 травня громадяни, яким призначено субсидію, зобов'язані інформувати управління соцзахисту у місячний строк «про зміни у складі зареєстрованих в житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціальний статус, зміни у переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг» та про дорогі покупки на суму понад 50 тис. грн. Причому за порушення цієї вимоги, як і за надання недостовірних відомостей у декларації про доходи-видатки, теж буде накладатись штраф. З виконанням цієї вимоги на практиці можуть виникнути складнощі. Що робити громадянам, яких комунальники повідомили про зміну умов надання послуг «заднім числом» - наприклад, на 30-й день?

Одна курка - не птах?

Є питання і щодо обмеження, яке розробники нововведень вирішили залишити - відмови у наданні субсидії за результатами обстеження матеріально-побутових умов. У чинному формулюванні цей пункт дозволяє відмовити в субсидії, якщо з'ясується, що хто-небудь із членів сім'ї не задекларував дохід від утримання худоби, птиці або використання вантажівки або мікроавтобуса. Трактувати цей пункт і зараз можна «як бог на душу покладе». Після 1 травня ситуація навряд чи зміниться. 
 
Не можна не згадати і про те, що в разі затвердження місцевою владою норм споживання ЖКП, які не дотягують до державних соцстандартів у сфері ЖКГ, останні будуть застосовуватися лише при призначенні субсидій заявникам, житло яких оснащено засобами обліку. «Безлічильниковим» заявникам субсидії за новими правилами будуть призначатися в межах норм споживання, затверджених місцевою владою. 
 
Мінрегіон із аналогічними роз'ясненнями виступав і раніше. Тепер вони набули статусу нормативу. І це при тому, що в постанові Кабміну №409, якою встановлено соцстандарти, про лічильники немає ні слова, а стандарти тому і названі соціальними, що це гарантований законодавством мінімум.
 
В цілому, Постанова №106 діючу процедуру призначення субсидій, дійсно, змінює кардинально. Є серед нововведень і приємні сюрпризи. Наприклад, норма про облік фактичних розмірів стипендій (якщо їх розмір менше прожиткового мінімуму) або можливість призначення субсидій на понаднормову площу житла для одиноких непрацездатних громадян (раніше ця норма діяла для всіх заявників, але 1 жовтня 2014 року була повністю вилучена). Але, на жаль, вже зараз можна сміливо заявити про те, що внесені зміни не останні.
 
Валентин Хорошун, спеціально для ІА «Україна Комунальна»
 
Коментарі (3)
Коля Пухов
31 Березня 2015 p. 21:15
Якщо людина у декларації штучно занизить свій дохід, то вона має віддати державі подвійний розмір призначеної субсидії. Але водночас держава штучно приписує усім підряд непрацюючим дохід у 1218 гривень на місяць, що, очевидно, є фальсифікацією. Тобто виходить, що обман з боку людини карається, а обман з боку держави вважається нормою.
Коля Пухов
31 Березня 2015 p. 21:32
Проблема в тому , що зараз усім без винятку працездатним непрацюючим штучно приписується дохід на рівні прожиткового мінімуму, тобто 1218 грн на місяць. Тому пропоную виділити декілька типів працездатних непрацюючих. Наприклад, одна справа, якщо людина звільнилась із попереднього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, то може й виправдано їй штучно приписувати якийсь дохід, бо ця людина якось планувала заробляти собі на життя, коли звільнялась з роботи. Але у 2011-2013 роках багато звільняли працівників у зв"язку з так званими "ліквідаціями" державних підприємств, часто навіть без попередження про звільнення , то таким непрацюючим штучно приписувати якийсь дохід, м"яко кажучи, некоректно. Тим більше, якщо такий звільнений працівник рік перебував на обліку у центрі зайнятості, і йому не була запропонована підходяща робота. Тому сім"ям з такими вимушеними непрацюючими треба нараховувати субсидію, виходячи з їх реального доходу; тобто не приписувати вимушеному непрацюючому доходу, якого він насправді не отримував.
Коля Пухов
02 Квітня 2015 p. 22:38
Думаю, що переважній більшості претендентів на субсидію буде в ній відмовлено ще до розгляду поданих документів. Адже якщо соціальний перевіряючий не потрапить до помешкання сім"ї, що претендує на субсидію, то незалежно від статків цієї сім"ї, їй у субсидії буде відмовлено. А не потрапити перевіряючий може із самих різних причин, у тому числі і із своїх власних.