ГоловнаНовини ЖКГВодопостачанняУкраїну очікує реальний дефіцит питної води

Україну очікує реальний дефіцит питної води

Згідно з даними ООН, близько 6 млрд чоловік в 2050 році будуть страждати через брак водних ресурсів

 

Згідно з даними ООН, близько 6 млрд чоловік в 2050 році будуть страждати через брак водних ресурсів. Зараз же потенційно потерпають від браку води 3,6 млрд чоловік по всьому світу. В Україні екологи також дають невтішні прогнози щодо рівня забезпеченості прісною водою.

І мова йде навіть не про окупованому Крим, а про "континентальної" частини нашої держави. Всьому виною зміни клімату, марнотратне використання питної води і неефективна водна політика української влади.

Протягом року в Україні з'являлися тривожні повідомлення про обміління водойм в країні. Ще в травні поточного року до критичної позначки дійшло одне з найзнаменитіших озер на Волині - Світязь. У найглибшому озері в Україні вода відійшла від звичних берегів на десятки метрів.

Науковий співробітник Шацького національного природного парку Петро Юрчук говорив, що рівень води в озері на 20 см нижче нормального, і на 60 см нижче, ніж він повинен бути навесні.

У той же час повідомлялося, що в одній з найбільших річок України - Десні, рівень води впав до історичного мінімуму - 145 см над "0" поста. Це є мінімальним показником за всю історію спостережень, зазначив голова Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Прокопенко. На щастя, поки ризиків для постачання населенню питної води немає, але через її нестачі постраждати можуть аграрії.

Дістається і головної водної артерії України - Дніпра, з якого отримують воду мільйони людей. Екологи б'ють на сполох: річка міліє стрімкими темпами, і за все через 50 років вона може стати в 2 рази менше, ніж зараз.

Крім того, як повідомляли в "Київводоканалі", якість води в головній річці України погіршується з кожним роком. Причини цього - діяльність людини, який "викидає" в воду господарські, промислові стоки, і навіть забруднює річку хімікатами.

Через катастрофічне пересихання і обміління річок та інших водойм, зникає вода в колодязях, проблеми були помічені не тільки на південному сході країни, а й, наприклад, в Житомирській області. По суті, Україна опиняється перед загрозою зневоднення.

Навіть вчені з Державного агентства водних ресурсів повідомили сумну новину, що в країні можуть обмежити водокористування. "Вперше за 120 років Україна опинилася в ситуації, коли гідрометеорологічні умови можуть викликати обмеження прав водокористувачів ..." - сказано в прогнозах агентства.

Такі повідомлення стривожили навіть Рада національної безпеки і оборони, на засідання якого виносили питання дефіциту прісної води в Україні. Секретар РНБО Олексій Данилов звернув увагу на важливість проведення повної інвентаризації джерел підземних вод питної якості і артезіанських свердловин з метою залучення їх до систем водопостачання

За словами секретаря РНБО, "стратегічне завдання - забезпечення водної безпеки держави в умовах зміни клімату".

У раді послалися на інформацію Державного агентства водних ресурсів України, згідно з якою останні п'ять років річки були маловодними, при цьому "існує ймовірність виникнення водного дефіциту в басейнах деяких річок, які мають значну антропогенне навантаження".

З огляду на все що відбуваються невтішні процеси, загроза вододефіциту в Україні цілком реальна. Тим більше, негативні прогнози звучать по всьому світу. Так, за даними ООН 3,6 млрд людина в світі потенційно потерпають від браку води. Якщо не вживати ніяких заходів, то до 2030 року без задовільною очищення води залишатимуться майже 5 млрд чоловік, а це близько 67% населення планети. А вже до 2050 року до 80% країн світу можуть опинитися в зоні, яка за класифікацією ООН відноситься до категорії за межею дефіциту водних ресурсів.

А Інститут водних проблем і меліорації прогнозує, що вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду.

Про серйозність проблеми розповіла завідуюча відділом прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

"Не так давно ми обговорювали цю проблему, і думали, що це буде ще десь там, колись. Але пройшов зовсім невеликий відрізок часу, і ми бачимо, що проблема надзвичайно серйозна. Ми вперше зіткнулися з тим, коли ні не просто питної води, її взагалі не вистачає не тільки на сході чи півдні України, але і в тих регіонах, де вона завжди була в достатку. у тому ж Поліссі, наприклад, на заході країни. Це вже стає реальністю ", - заявляє вона.

Крім того, через прискорення процесів зміни клімату, проблема з вододефіциту посилюється, говорить Балабух.

 

 

 

 
Коментарі (0)