ГоловнаВибір редакціїТарифи ЖКГВіртуальний «єдиний тариф» або еволюція пріоритетів у ЖКГ

Віртуальний «єдиний тариф» або еволюція пріоритетів у ЖКГ

Президент заговорив про єдиний тариф ЖКГ. Зокрема, на засіданні Ради регіонів у Львові Віктор Янукович озвучив ідею єдиних тарифів на території усієї України

Травень 2010 р. Президент заговорив про єдиний тариф ЖКГ. Зокрема, на засіданні Ради регіонів у Львові Віктор Янукович озвучив ідею єдиних тарифів на території усієї України. «Я звертаюся до міністра ЖКГ і керівництва областей: потрібно створити таку систему, при якій, де б не жила людина, вона платила б за воду, електроенергію й газ однакові гроші», – заявив тоді В.Янукович.

Лютий 2011 р. Президент вже вимагає від голів обласних та районних держадміністрацій, а також представників профільного міністерства представити схему єдиного ціноутворення у галузі ЖКГ. При цьому гарант попередив: вона повинна бути реалізована до кінця року. «Я прошу й попереджаю. Найближчим часом необхідно вирівняти тарифи на воду, газ, ЖКГ тарифи, щоб вони були єдиними, й прийняти усі необхідні законодавчі акти», – цитує Президента агентство «МінПром».

В.Янукович також не оминув увагою різницю в собівартості послуг ЖКГ: «Нам потрібно подивитися, щоб собівартість була реальною, тобто, щоб не було зайвих витрат. Приберіть зайві підприємства, які сидять у вашій системі ЖКГ, кому б вони не належали. Приберіть дублювання функцій і ви побачите як розвантажите собівартість».

Травень 2011 р. Перший віце-прем'єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв доручив керівникам ряду міністерств і відомств до 30 травня розробити єдиний і зрозумілий алгоритм розрахунку тарифів ЖКГ для всіх областей України. Про це йшлося на одній із нарад у Кабміні.

За словами віце-прем'єра, на місцях відсутній єдиний підхід до формування тарифів ЖКГ, а відмінності в їх величині по регіонам «просто неможливо зрозуміти». Приміром, за гарячу воду в Миколаєві платять 9,05 грн за куб. м, а в Івано-Франківську – 20,43 грн за куб. м.

Серпень 2011 р. Дебютна прес-конференція новоспечених членів Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг. Журналістам пояснили, що мова йде саме про єдиний порядок формування тарифів, а не про єдині тарифи в Україні. Зокрема, про це заявив екс-заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Юрій Хіврич, який за словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, «не впорався з покладеними на нього обов'язками з контролю над ціноутворенням у сфері житлово-комунального господарства».

Головними президентськими завданнями, а значить пріоритетами у роботі новоствореного органу стануть перевірка ціни на питну воду і активне запровадження управляючих компаній в областях. Оскільки, за останніми месседжами представників уряду, це та оптимальна адміністративно-територіальна одиниця, в межах якої зможе «прижитися» єдиний тариф.

Таким чином, схоже, ані у членів новоствореної комісії, ані у представників міністерства та експертів поки що немає чіткого уявлення про подальші кроки Нацрегулятора. Принаймні про це свідчать наступні коментарі:

Юрій Хіврич, член Національної комісії регулювання ринку житлово-комунальних послуг:
«Коли Національна комісія регулювання електроенергетики взяла на себе ці функції, вона свій порядок сформувала. У нас вийшло так, що для підприємств, які отримують ліцензії в обладміністрації, один порядок, а для ліцензіатів – інший порядок. Тому ці документи були відпрацьовані й розроблені окремі порядки на тепло, воду, утримання житлових будинків, а також на газ і електроенергію.

Ці всі п'ять порядків об'єднані в одну постанову Кабміну, яка сьогодні говорить про те, що це єдина методика розробки та затвердження тарифів ЖКГ на території України. Але мова не йде про вирівнювання тарифів на всій території. Це єдина методика. Тобто те, про що говорив Президент на самому початку: вона не повинна відрізнятися, наприклад, для місцевих органів самоврядування і для регулятора. Раніше постановою Кабміну був затверджений порядок формування тарифів на воду і тепло. Й цим порядком користувалися органи місцевого самоврядування».

Валерій Кальченко, член Національної комісії регулювання ринку ЖКП:
«На сьогодні відпрацьовані єдині порядки формування тарифів на теплову енергію, природний газ, питну воду, електричну енергію для постачання населення. Нам необхідно було уніфікувати однакові підходи для усіх споживачів України, для усіх ліцензіатів – як ліцензіатів нашої Комісії, так і обласних державних адміністрацій. Що нового у цих порядках? Вони діяли окремо і були затверджені постановою Кабміну й до цього. Але вони не передбачали того, що передбачає на сьогодні житлове законодавство – формування тарифів на виробництво, транспортування й постачання. І такий розподіл є світовою практикою.

На сьогодні стан ринку такий, що природна монополія є вигідною для споживача. Не може бути конкуренції, оскільки за таких умов тариф ЖКГ лише збільшується. А якщо є природна монополія, то її треба регулювати.

Наше законодавство потрібно було привести до світової практики, яка передбачає три види діяльності. Один має виробляти, однак йому немає чим транспортувати, інший повинен відати мережами тощо.

А найголовніше, що передбачають ці порядки і чого не було у попередніх документах – це структура собівартості тарифу. До цього ліцензіат ішов до цінової інспекції, формував і захищав свої витрати. А вже цінова інспекція робила висновки про собівартість 1 Гккал чи кубометра води. З цими висновками ліцензіат ішов до органів місцевої влади, які приймали рішення і затверджували тариф».

Олександр Чернявський, адвокат, експерт ІА «Україна Комунальна»:
Порядок формування тарифів на житлово-комунальні послуги вже існує. Він викладений у відповідних постановах, які існують з 2005 р. Я не скажу, що вони ідеальні, але вони працюють. Інша справа, що одним ліцензіатам тарифи затверджує Національна комісія регулювання ринку електроенергетики (НКРЕ), іншим – органи місцевого самоврядування згідно з постановою Кабміну.

Дії уряду щодо створення єдиного порядку формування тарифів ЖКГ, напевно, варто розуміти так: надалі затверджувати тарифи на житлово-комунальні послуги буде створена 18 липня цього року Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг. Для цього їй потрібен механізм формування цих тарифів.

Тому порядки від Кабміну і НКРЕ (до слова, яка була створена лише тимчасово) хочуть просто продублювати в документі, розробленому спеціально для нової комісії.

Думаю, нова постанова почне працювати не раніше, ніж через пару місяців, бо попереду ще складний процес погоджень і тверджень.

Юлія Грамотна, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)