ГоловнаКоментаріКоментаріКабмін позичатиме на ремонт будинків

Кабмін позичатиме на ремонт будинків

Уряд розробив механізм, який дозволить державі брати участь у фінансуванні капітальних ремонтів застарілого житлового фонду. Замість співфінансування, Кабінет міністрів має намір надавати ОСББ кошти на реконструкцію житлових будинків у борг.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ оприлюднило проект урядової постанови, яким запропонувало затвердити порядок пільгового кредитування юридичних осіб, які здійснюють управління житловим фондом. Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлові кооперативи, керуючі компанії зможуть отримати позики за рахунок бюджетних коштів для проведення капітальних та поточних ремонтів, реконструкції житлового фонду.
 
Зокрема, ОСББ зможуть отримати кошти для ремонту конструкції житлових будинків із застосуванням енергозберігаючих матеріалів і технологій, ремонту ліфтів, систем енергопостачання, освітлення місць загального користування, а також внутрішньобудинкових систем водо-і теплопостачання.
 
Згідно з проектом постанови, для отримання позики для реалізації проектів з реконструкції, ОСББ необхідно буде подати відповідну документацію на затвердження до комісії, склад якої затверджує Мінрегіон. Міністерська комісія передає перелік відібраних проектів головному розпоряднику бюджетних коштів, спрямованих на фінансування інвестиційних програм в житлофонді - Госфонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
 
Після того, як позичальник укладає з регіональним відділенням Держфонду кредитний договір, уповноважений банк відкриває йому поточний рахунок для внесення першого внеску та нарахування коштів пільгового кредиту. Розмір першого внеску для ОСББ складе не менше 15% від вартості реалізації проекту. Нагадаємо, раніше Мінрегіон повідомляв, що капітальний ремонт одного житлового будинку споруди 60-80 років, може обійтися в 1-3 млн грн.
 
При цьому залучити позикові кошти ОСББ зможуть на строк до 10 років зі ставкою дохідності 3% річних. У 2012 році державним бюджетом на пільгове кредитування передбачено 40 млн грн. Кошти, сплачені за кредитом, штрафи та пеня, нараховані за порушення умов договору, Держфонд направить на фінансування витрат з обслуговування позик.
 
За словами глави правління Держфонду Леоніда Рисухіна, зараз в Мінрегіоні розробляються критерії з відбору інвестиційних проектів, під які видаватимуться кредити: «Відібрані проекти повинні будуть відповідати двом основним параметрам. А саме, після реалізації вони повинні дати позитивний ефект або з точки зору енергоефективності, або з точки зору обліку та скорочення споживання енергоносіїв. Другий критерій буде визначати наш фонд - це гарантії повернення бюджетних коштів. З урахуванням того, що це позикові кошти, буде розроблений певний механізм, яким чином позичальник буде повертати ці кошти».
 
Однак чиновник не зміг уточнити, яку максимальну суму фонд зможе направити на реалізацію проекту. «Зараз складно говорити про максимальну суму, яку зможе отримати конкретне ОСББ. Для цього будуть зроблені розрахунки, буде створена спеціальна міжвідомча комісія, яка і буде визначати основні вимоги до проектів. При цьому, зрозуміло, що максимальна сума буде обмежена платоспроможністю того чи іншого об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», - зазначив пан Рисухін.
 
Втім, власники житла ініціативу уряду сприймають неоднозначно. Позитивно оцінив її директор Асоціації «Підтримки ЖК, ЖБК і ОСББ» Олег Новіков.«Питання кредитування ОСББ дуже актуальне. Свого часу ми обговорювали питання про можливість надання таких позик під муніципальні гарантії, аж до пільгового субсидування відсотків міською владою. Тіло кредиту погашається за рахунок встановлення відповідного тарифу, а пільга встановлюється на процентну ставку. ОСББ цього давно чекають», - упевнений він. 
 
Пан Новіков також зазначив, що одним із критеріїв, які дозволять ОСББ отримати позику, має бути відсутність заборгованості по квартплаті. «Нормальна та прозора фінансова і господарська діяльність ОСББ сприятиме в отриманні ними пільгового кредитування», - переконаний експерт.
 
Не так оптимістично налаштований голова Спілки власників житла України Олексій Кучеренко: «Я дуже скептично ставлюся до цієї ідеї. Ми в обов'язковому порядку в рамках Союзу проведемо обговорення і висловимо свою позицію щодо цього проекту. Але я бачу одне, замість того, щоб йти на співфінансування капітального ремонту, Мінрегіон пішов своїм шляхом. Адже державне співфінансування закріплено загальнодержавною програмою реформування. Не можна, щоб кожен новий міністр вносив свої інновації», - підкреслив пан Кучеренко.
 
Марія Цатурян, Микола Бойко
 
Коментарі (0)