ГоловнаВибір редакціїАналітика Комунальні послуги за містом: розплата за комфорт

Комунальні послуги за містом: розплата за комфорт

Недешеві котеджні будні Не секрет, що обслуговування та утримання будинку в котеджному селищі коштуватиме дорожче, ніж навіть у великій міській квартирі. Скільки доведеться викласти з гаманця за утримання заміського будинку? Розцінки на обслуговування котеджу під Києвом і, наприклад, під Д

Недешеві котеджні будні
Не секрет, що обслуговування та утримання будинку в котеджному селищі коштуватиме дорожче, ніж навіть у великій міській квартирі. Скільки доведеться викласти з гаманця за утримання заміського будинку? Розцінки на обслуговування котеджу під Києвом і, наприклад, під Донецьком відрізняються (як і тарифи для жителів цих міст), але не істотно. Власникам будинку в котеджному містечку варто бути готовими до того, що щомісяця за комунальні послуги доведеться викладати не менше 2,5 тис. грн. Ці платежі умовно діляться на дві категорії: комунальні платежі і експлуатаційні витрати.

Комунальні платежі, уточнює Сергій Бут, керуючий партнер NAI Pickard, тарифікуються по лічильнику і включають платежі за газ, електроенергію, водопостачання (за наявності власних свердловин тариф встановлює експлуатаційна компанія).

«В одному з котеджних містечок під Києвом тариф на воду становить 15 грн за куб. м (включаючи плату за каналізацію). Вода видобувається з колодязів глибиною 135 м, кожен з яких розрахований на 15 будинків. Також є колодязі завглибшки 85 м для технічних цілей (полив газонів, прибирання)», - уточнює С.Бут.

«Тарифи на світло, газ, воду формуються державою. Але в кожному конкретному випадку рішенням правління компанії-забудовника або керуючої компанії додаються витрати на утримання трансформатора, нічного освітлення, утримання ГТС, обслуговування мереж тощо», - конкретизує Віктор Коваленко, директор компанії «РеалЕкспо».

Тарифи на утримання будинків і території селища залежать від переліку та рівня надання послуг, від прямих витрат керуючої компанії, від складності інженерних систем і навіть від кількості мешканців будинків у котеджному містечку.

При більшій кількості домоволодінь зменшується питома вартість утримання обслуговуючої структури і її персоналу, відповідно, адекватною стає і вартість послуг. І, навпаки, при невеликому обсязі кінцевих споживачів збільшується питома вартість сервісних послуг.

У середньому, в Київській області послуги управляючої компанії коштують від 5 до 15 грн за кв. м загальної площі будинку.

Приміром, жителі одного з містечок під Києвом платять наразі управляючій компанії 2,5 тис. грн в місяць. Згідно показників лічильників, окремо надходять рахунки за газ, електрику і воду. В середньому, виходить 3 тис. грн. І це при тому, що управляючі компанії працюють зазвичай в нуль. Забудовник створює або залучає управляючу компанію не задля отримання прибутку, а, скоріше, для створення належного рівня обслуговування мешканців та збільшення престижу містечка.

На жаль, не всі мешканці це розуміють. Деякі вважають, що з них «деруть три шкури» і висловлюють бажання відмовитися від послуг управляючої компанії або вибрати компанію дешевше. Але це вони зробити не можуть, оскільки забудовник не може обслуговувати лише частину селища або залучати кілька управляючих компаній. Тому, ще до етапу підписання договору про купівлю-продаж житла, необхідно уважно вивчити умови договору з обслуговуючою компанією. У ньому обов'язково повинні бути зазначені вартість та перелік послуг, що надаються власникам котеджів. Зазвичай це техобслуговування і поточний ремонт систем тепло-, водопостачання, водовідведення та каналізації; освітлення місць загального користування; охорона території містечка; обслуговування та ремонт доріг; вивезення та утилізація побутових відходів; прибирання житлової території та ін. У містечках економ-класу цей перелік послуг може бути значно коротшим.

«Переїжджаючи до престижного котеджного містечка, люди часто-густо не розуміють або просто не знають, що вони повинні платити управляючій компанії за надані послуги. Не знають навіть, що це за послуги. Тому донині виникають неприємні ситуації з мешканцями селищ», - зазначає Тарас Шелемех, директор ТОВ «Рустлер нерухомість сервіс».

Звичайно, у більшості випадків витрати на комунальні послуги в котеджному містечку під Києвом перевищують витрати для середньої міської квартири. Але при цьому заміське життя має досить вагому перевагу - можливість автономно користуватися комунальними послугами тільки тоді, коли вони дійсно необхідні без прив'язки до міських розкладів і  графіків, зазначає Михайло Єрмоленко, генеральний директор консалтингової компанії Knight Frank LLC. Це, разом з використанням під час будівництва котеджу сучасних енергозберігаючих технологій, дозволяє витрачати газ і електрику більш економно, ніж у міських квартирах старої забудови.

Сільська альтернатива
Той, хто хоче жити за містом, але не може або не хоче платити щомісяця близько 3 тис. грн за комунальні послуги, може придбати або побудувати будинок в існуючому селищі чи селі, заощадивши на послугах ЖЕКів або управляючих компаній, але відмовившись при цьому від багатьох необхідних для комфортного життя послуг. Рівень комунальних платежів у сільському будинку можна порівняти з платежами в міській квартирі - вони значно нижчі вартості життя в котеджі містечку.

За що ж платить житель приватного будинку і від чого відмовляється?

На пічне опалення звичайного заміського будинку в 100 кв. м треба буде витратити в середньому 2-3 тис. грн на рік, залежно від опалювальної системи і якості будинку. На газове - близько 1,5 тис. грн. Щоб підвести газ від існуючої магістралі, доведеться викласти близько 8 тис. грн. У цю суму входить розробка проектної документації, вартість труб та їх укладання, а також встановлення лічильника.

Якщо в селищі працює централізоване водопостачання, тоді за воду доведеться платити за встановленими державою тарифами, згідно з показниками лічильника. Є також можливість витратити 8-10 тис. грн і обладнати власну свердловину, але в цьому випадку за якість води ніхто не відповідатиме.

Електроенергія в сільських будинках оплачується за встановленими тарифами. У середньому, за електропостачання мешканці будинку площею 100 кв. м платять близько 100 грн на місяць, за умови стандартного набору побутових приладів і відсутності електричного опалення.

Централізованої каналізаційної системи за містом зазвичай немає, тому потрібно буде іноді платити асенізаторам за відкачування стоків із стаціонарних сховищ і подальшу їх утилізацію. Це невеликі і нечасті витрати, але...

Найбільша проблема заміського життя - це вивіз сміття. На жаль, іноді мешканці заміських будинків займаються утилізацією відходів самостійно, створюючи стихійні звалища поблизу житлових районів. При більш цивілізованому підході місцеві ради наймають обслуговуючий персонал, який займається вивезенням сміття. При цьому розмір оплати від кожного домогосподарства залежить від умов договору з обслуговуючим персоналом.

Про що доведеться забути жителю сільського будинку, так це про професійну охорону будинку. У разі нанесення шкоди житлу чи крадіжки майна виставити рахунок або хоча б пред'явити претензії буде нікому.

Максим Файдор, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)