ГоловнаПублікаціїАналітика Корупція в ЖКГ: боротьба не перешкода

Корупція в ЖКГ: боротьба не перешкода

Боротьба з корупцією в Україні винесена на перший план вже не перший рік. Однак, попри бажання влади її здолати, хабарництво процвітає. Не виняток і ЖКГ. Найчастіше, тут зустрічається дрібне хабарництво та отримання «відкатів».

Розмови про боротьбу з корупцію в Україні вже добряче набили оскомину. З корупцією борються всі. І президент, і депутати, і сила-силенна громадських діячів. Створено Національне антикорупційне бюро, спеціалізована антикорупційна прокуратура зі спеціальними повноваженнями, за обранням Спеціалізованого антикорупційного прокурора слідкувала заледь не вся Україна, в тяжких муках народжується Національне агентство із запобігання корупції, прийняті найкращі у Європі закони про боротьбу із корупцією. А вона, як та ріпка з казки:  всі тягнуть - потягнуть, а витягнути не можуть. Потрібні органи створили, але немає політичної волі, щоб дати їм повний карт-бланш у боротьбі з корупціонерами. Українці все це відчувають на собі, тому при слові «антикорупційний діяч» інстинктивно виникає саркастична посмішка. Як свідчать нещодавно опубліковані дані соціологічного дослідження Центру Разумкова, найбільшими загрозами українці вважають навіть не російську агресію, а внутрішні проблеми: корупція (8,54 бали за десятибальною шкалою), олігархічна модель держави (7,29), загострення внутрішньополітичної боротьби і протистояння між гілками влади (7,5), зростання злочинності (6,91) та інше. 

Що ж, корупції, як значній загрозі для суспільства, пальму першості віддано недаремно. Як вона процвітає можна прослідкувати і на прикладі житлово-комунальної галузі. Мізерні зарплати, нестача та стрімка плинність кадрів призводять до того, що споживачі вимушені матеріально стимулювати старанність комунальників, а керівництво - закривати очі на подібні факти. Найчастіше, у сфері ЖКГ мають місце: дрібне хабарництво, отримання «відкатів» за вибір «певного» підрядника на тендері, розкрадання коштів із бюджету ЖКГ, шляхом завищення цін на виконувані роботи, кругова порука. Але, як показує судова практика, така не зовсім чесна поведінка комунальників все ж таки карається залізним мечем Феміди. 
 
1 лютого суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Ковалик Ю. А. виніс постанову, якою визнав директора КП «Здолбунівське» Потапчука С. В. винним у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та наклав на нього  штраф у розмірі 3,4 тис. грн. Судом встановлено, що перебуваючи на посаді директора КП «Здолбунівське» Потапчук С.В. у період часу з 5 травня по 19 жовтня 2015 року уклав від імені вказаного підприємства 19 господарських оплатних договорів з ТОВ «Комунальних підприємств»  із загальною сумою договірних зобов’язань КП «Здолбунівське» - 224,897 тис. грн., яку перераховано на рахунки ТОВ «Комунальних підприємств».
 
Правоохоронці виявили, що до Списку учасників та засновників  ТОВ «Комунальних підприємств» входили Потапчук С. В. та його дружина Потапчук Т. І. і володіли відповідними частками статутного капіталу, тобто мали безпосереднє відношення до діяльності вказаного суб’єкта господарської діяльності. Фактично, 224,897 тис. грн коштів платників за комунальні послуги директор КП «Здолбунівське» перерахував на підприємство, яке є його родинним бізнесом, за що і був оштрафований на 3,4 тис. грн. 
 
16 жовтня 2015 року Апеляційний суд Миколаївської області залишив у силі вирок Заводського районного суду м. Миколаєва від 20 травня 2015 року, яким колишньому директору КП «Капітальне будівництво м. Миколаєва» призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна на підставі ст. 77 КК України, з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 роки і визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених  ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369-2 КК України.
 
 
Державним обвинуваченням в суді першої та апеляційної інстанції було доведено, що 28 липня 2014 року близько 9:55 годин в районі адміністративної будівлі КП ММР «Капітальне будівництво м. Миколаєва», в салоні автомобіля  «Honda Accord», колишній директор  КП «Капітальне будівництво м. Миколаєва» діючи умисно з корисливих мотивів, одержав від місцевого підприємця  неправомірну вигоду (хабар) в сумі 5 тис. грн за погодження передачі цьому підприємцю в оренду нежитлових приміщень - 5-ти гаражів та 2-х боксів, які розташовані в приміщенні недобудованої Поліклініки на 1100 відвідувань з блоком відновлювального лікування.
 
23 грудня 2015 року Слідчим управлінням Національної поліції в Донецькій області директору Слов’янського районного управління КП «Компанія «Вода Донбасу» вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 15, ч.4 ст.191, ч.2 ст.364 КК України.  Цей керівник комунального підприємства склав договір підряду про демонтаж водоводу діаметром 500 мм. об’єкту «Відгалуження водоводу до Слов’янських РЧВ» та договір передачі демонтованого водоводу під відповідальне зберігання посадовим особам ТОВ «ФПГ «Юзбудмонтаж». При цьому, він не зареєстрував вищевказані договори в юридичному відділі управління та не узгодив його з дирекцією КП «Компанія Вода Донбасу», після чого, уклав договір підряду  з ТОВ «ФПГ «Юзбудмонтаж» про демонтаж водоводу діаметром 500 мм. об’єкту «Відгалуження водоводу до Слов’янських РЧВ» протяжністю 3 835 м, при цьому маючи на меті демонтувати вищезазначений водовід та передати його у розпорядження посадових осіб ТОВ «ФПГ «Юзбудмонтаж» під виглядом відповідального зберігання для подальшої його реалізації.  
 
6 листопада 2015 року слідчими Сватівського РП ГУНП в Луганській області  повідомлено в.о.  начальника МКП «Сватівський водоканал»  про підозру у вченні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.364-1 КК України. Цей посадовець визнав свою вину в тому, що 17 листопада 2014 року надав до місцевої Сватівської газети «Голос громади» оголошення відповідно до якого звертав увагу населення, що з 20 листопада 2014 року оплату за надання послуг з водопостачання та водовідведення потрібно здійснювати через відділення «Приватбанку» та «Експрес-банку» на рахунок МКП «Сватівський водоканал», достовірно знаючи що МКП «Сватівський водоканал» не мало відповідних дозвільних документів на надання послуг з постачання води населенню та не мало на балансі водопровідних мереж, чим виробничому підрозділу «Старобільське управління ОКП «Компанія Луганськвода» завдано матеріальних збитків у розмірі 245,422 тис. грн.
 
Потрібно зазначити, що корупційні схеми, які зараз побутують, усі родом з радянських часів. Відтоді сама система нашого соціального забезпечення, робота комунальних підприємств, різноманітних відомств, що займаються земельними питаннями тощо, побудована так, що підштовхує людину шукати обхідних шляхів, бо прямий і законний може виявитися занадто довгим, коштуватиме чимало часу і нервів.
 
«Хрестові походи» проти корупції в незалежній Україні оголошувалися не раз. Та, на жаль, найчастіше справа й обмежувалася показовими арештами чиновників різного рангу, яких спіймали на хабарах, на незаконних оборудках із народними грішми.
 
Наведені приклади -  лише верхівка айсберга, який і далі впевнено пливе мутними водами вигадливих корупційних схем.
 
Андрій Осадчий  

Кожна деталь в квартирі має своє призначення. Лінолеум служить відмінним варіантом для підлоги, шпалери - для стін. Для з'єднання даних елементів Вашій увазі представлений якісний плінтус у м.Львів . Більш детально ознайомитися з різноманітністю асортименту можна на сайті richdecor.com.ua.

 
Коментарі (1)
Коля
25 Лютого 2016 p. 17:36
Ось приклад "узаконеної" корупції. На кожній платіжці жирним шрифтом надруковано: "Всі дані правої і лівої частин рахунку повинні збігатися". -Водночас, "Київгаз" та "Євро-реконструкція" вже котрий місяць не дотримуються цього правила, тобто, зазначають дані лише у лівій частині рахунку, а права частина рахунку залишається порожньою. Робиться це, очевидно, навмисно з метою подальших шахрайств та зловживань, оскільки, дивлячись на праву частину рахунку, не зрозуміло, чому споживач заплатив ту чи іншу суму.