ГоловнаПублікаціїАналітика Підсумки тижня: перемога ДТЕК та газові сподівання чиновників

Підсумки тижня: перемога ДТЕК та газові сподівання чиновників

Минулий тиждень ознаменувався для України насамперед «вдалим» продажем Фондом Державного майна України двох енергокомпаній та заспокоєнням народу щодо ціни на газ.

Минулий тиждень ознаменувався для України насамперед «вдалим» продажем Фондом Державного майна України двох енергокомпаній та заспокоєнням народу щодо ціни на газ.

Так, понеділок, 9 січня, інформаційний тиждень «У.К.» розпочався з новини про те, що Верховна Рада в ході пленарного засідання планує розглянути урядовий законопроект №9429 від 8 листопада 2011 р. згідно з яким, реорганізація державних підприємств, дочірніх підприємств НАК «Нафтогаз України», що здійснюють діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання в підземних газосховищах, здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів. 

Законопроектом планується внести до закону України «Про основи функціонування ринку природного газу» положення, згідно з яким, на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників, їх структурних підрозділів, а також підприємств, що здійснюють продаж природного газу гарантованим постачальникам, не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями суб'єктів ринку природного газу. Операції на поточних рахунках із спеціальним режимом використання не підлягають призупиненню.

Також, ініціативна група у Верховній Раді пропонує розширити дію так званих «зелених» тарифів на електроенергію, вироблену із твердих побутових відходів. Законопроект із такою пропозицією вже зареєстрований у парламенті.
 
Законопроект передбачає надання твердим побутовим відходам статусу альтернативного джерела енергії із внесенням відповідних змін у Закон «Про альтернативні джерела енергії». Набуття такого статусу передбачає обов’язковий викуп державою всієї електроенергії, виробленої з такого джерела. Також законопроект передбачає внесення змін у Закон «Про електроенергетику» з визначенням «зеленого» тарифу на електроенергію, вироблену із твердих побутових відходів, з коефіцієнтом 2,3.
 
Крім того, з’явиться  можливість виробляти електроенергію шляхом спалювання цих самих ТПВ й гарантовано продавати їх державі. Іншим же - звільнення площ під полігонами й звалищами, де нагромадилися десятки мільярдів тонн сміття, а отже, і поліпшення екологічної ситуації в регіоні й Україні в цілому.
 
У вівторок стало відомо, що Верховна Рада відхилила проект закону № 9372 від 01.11.2011 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що передбачав вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрацiї прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зокрема надання можливостiподання документiв в електроннiй формi.
 
Законопроект, зокрема, передбачав надання права нотарiусам надавати разом з органами державної реєстрацiї прав витяги з Державного реєстру прав на нерухоме майно.
 
Водночас, було вирішено долю облгазів. Так, Президент Віктор Янукович підписав закон України № 4222-VI «Про внесення змін до закону України «Про теплопостачання» щодо використання технологічного мінімуму природного газу. Це дозволяє облгазам обмежувати вопалювальний період газопостачання теплокомуненерго до технологічного мінімуму в разі неплатежів.
 
В середу, 11 січня, представники прес-служби Європейського банку реконструкції і розвитку повідомили, що ЄБРР розглядає можливість надання кредиту Дніпропетровському метрополітену на 152 млн євро для добудови лінії метро в Дніпропетровську.
 
Остаточне рішення про надання кредиту буде ухвалено 25 квітня 2012 р. За допомогою кредиту, лінія на існуючі шість станцій буде продовжена на чотири кілометри, і планується будівництво трьох станцій до центру міста. Передбачається, що кредитування буде надаватися також Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).
 
Також, 11 січня, Верховна Рада Україна відхилила проект закону № 9019 від 18 липня 2011 р. ініційований народними депутатами від фракції БЮТБ Наталією Королевською та Євгеном Сусловим про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення. «За» проголосували 52 депутати.
 
 
При цьому пропонувалося надати можливість припинення дії цього мораторію в умовах підвищення реальних доходів населення не менше ніж на 30%, встановлення нового порядку розрахунку цін (обчислення тарифів) на житлово-комунальні послуги, його погодження та попереднього оприлюднення.
 
Вдалим цей день виявився для ДТЕК. Фонд державного майна схвалив конкурсну пропозицію ДТЕК на купівлю 25% «Дніпроенерго» і 40% «Донецькобленерго». Компанія ДТЕК, була єдиним учасником конкурсу з продажу 25% держакцій ВАТ «Дніпроенерго», яка запропонувала купити цей пакет за 1,174 млрд грн, що на 100 тис. грн перевищувало стартову ціну.
 
Що стосується 40, 061% держакцій ВАТ «Долнецкобленерго» то кінцева ціна пакету акцій досягла 767, 6 млн грн і на 18, 1 млн грн перевищила початкову вартість. Конкурентом ДТЕК у цьому аукціоні була компанія «Луганське Енергетичне Об'єднання».
 
У четвер, 12 січня, голова Фонду державного майна України (ФДМУ) Олександр Рябченко після конкурсів з продажу 40,061% акцій ПАТ «Донецькобленерго» та 25% акцій «Дніпроенерго»  повідомив, що держава п'ять років буде контролювати приватизаційні зобов'язання, взяті покупцями держпакетів акцій енергогенеруючих та енергопостачальних компаній.
 
В цей день, нагадав про себе й «Газпром». Так, офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що контрактний обсяг закупівлі України в 2012 році не може бути знижений до необхідного Україні рівня в 27 млрд куб. м газу на рік.
 
Він пояснив, що «відповідно до контракту, зміна річних обсягів у принципі не може перевищувати 20%. У 2012 році, як усім відомо, контрактний обсяг поставки становить 52 млрд куб. м, і навіть чисто теоретично не може бути знижений до 27 млрд куб. м».
 
 
Законопроектом (реєстр. №8391), поданим народними депутатами В.Бондиком, В. Барановим та ін., пропонується надати право власникам житлових та нежитлових приміщень у будинку самостійно обирати спосіб управління будинком, визначати виконавців житлово-комунальних послуг та вирішувати інші питання шляхом впровадження механізму прийняття рішень загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку. Зокрема, передбачено ведення обліку прийнятих рішень співвласників багатоквартирних будинків щодо визначення способу управління будинком.
 
У п’ятницю, 13 січня, набув чинності закон №4215-VI «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо скорочення строку відведення земельних ділянок для містобудівних потреб».
 
Нагадаємо, 22 грудня 2011 р. Верховна Рада прийняла в цілому як закон урядовий законопроект, котрий передбачає скорочення строку відведення земельних ділянок для містобудівних потреб. Згідно закону (№ 8679 від 15 червня 2011 р.), ініційованому Кабінетом Міністрів, максимальний строк складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для містобудівних потреб не повинен перевищувати 30 днів з моменту укладення договору (наразі - ненормовано).
 
Під час брифінгу прем’єр-міністр України Микола Азаров запропонував українцям використовувати вугілля замість газу за умови його високої вартості. Він також повідомив, що за умови вартості газу в 416 дол. за 1 тис. кубометрів, використання замість нього вугілля є доцільним та економічно виправданим. Але якщо вартість газу знизиться до 220 дол., то використання вугілля стає неефективним в порівнянні з газом.
 
Крім того, Микола Азаров зазначив, що газу на 2012 рік українцям вистачить. В Україні створено достатній «запас міцності» енергоресурсів для забезпечення потреб у газі в 2012 році. 
 
Прем'єр-міністр висловив сподівання, що переговори з Росією щодо зниження ціни на газ завершаться успішно. «Що ж до нашого головного питання – скільки часу Україна може витримати таку формулу на газ, то однозначної відповіді на це питання немає. Дуже багато залежить від того, як буде розвиватися ситуація у світі, а відповідно і в Україні. Але ми розраховуємо на те, що протягом обмеженого часу ми знайдемо спільну мову з нашими російськими партнерами. А на цей обмежений час запасів міцності у нас вистачить», - сказав він.
 
Анна Недогибченко
 
Коментарі (0)