ГоловнаПублікаціїТарифи ЖКГПідвищення тарифів супроводжують «тіньові» схеми

Підвищення тарифів супроводжують «тіньові» схеми

Обґрунтованість підвищення цін/тарифів на енергоносії та комунальні послуги вже більше місяця перевіряє парламентська Робоча група. Серед напрацювань - зникнення 5 млрд куб. м газу власного видобутку та спотворені нормативи споживання тепла.

До Верховної Ради 14 травня 2015 року парламентська Робоча група з обґрунтованості підвищення цін на енергоносії та комунальні послуги подасть узгоджений звіт, де будуть викриті всі недоліки та зловживання при формуванні тарифів на теплопостачання, гарячу воду та газ для населення і тепло-комунального господарства (ТКГ). На базі цього документу нардепам запропонують ухвалити законопроект, покликаний змінити тарифи для населення на енергоносії, виключивши з їхньої структури корупційну складову.  

Таке рішення Робоча група, що була створена в квітні при парламентському Комітеті з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, ухвалила на своєму останньому засіданні 7 травня. Підготовлений до розгляду Верховної Ради документ повинен об’єднати пропозиції всіх членів Робочої групи, у складі якої -  народні депутати, представники урядових структур, громадських організацій, а також експерти галузі. 
 
Відповідно до доручення голови Верховної Ради Володимира Гройсмана, узгоджені пропозиції Робоча група повинна була подати на розгляд парламенту ще 7 травня. «Але з огляду на необхідність опрацювання величезного обсягу інформації, що надійшла до Комітету, мною спрямовано лист на голову ВР із запитом про можливість відтермінування строку надання наших пропозицій», - повідомила керівник Робочої групи, заступник голови вищезгаданого парламентського Комітету Альона Бабак
 
Наразі вже проведено три засідання Робочої групи. «Вивчивши надані на наші  запити документи від різних інстанцій, можна впевнено стверджувати: всі організації, що співпрацювали з урядом, встановили не об’єктивні тарифи на теплопостачання, гарячу воду та ціни на газ для населення та комунального сектору», -  зауважила у своєму виступі народний депутат Юлія Тимошенко. За її даними, в основу покладені помилкові розрахунки, а тому всі тарифи суттєво завищені, в їхньому складі – потужна корупційна складова. Виявлені порушення планується спрямувати також і до Генеральної прокуратури.
 
 
Але на жаль, учасники Робочої групи не помітили, що корінь зла – у відсутності єдиного енергетичного балансу держави. І доки не буде налагоджено суцільний моніторинг за виробництвом, споживанням та оплатою всіх видів енергоносіїв та комунальних послуг, українці і далі переплачуватимуть сотні мільярдів гривень за неспожиті послуги. Для того, щоб Україна не скотилася у глибоку економічну прірву, влада нарешті повинна виявити той колосальний резерв, що зникає в «чорних дірах» ЖКГ. Робоча група поки що зробила лише перший крок до вирішення цієї проблеми. 

Куди зникло 5 млрд куб. м газу власного видобутку?

Традиційно газ власного видобутку, ціна якого вдесятеро нижча порівняно з імпортним, йшов на потреби населення та ЖКГ, адже за Конституцією надра належать народу. Але з приходом до влади нової команди, у 2014 році сталося навпаки – дешевий український газ, ціна якого 23,5 дол. за тис. куб. м, пішов на потреби олігархічних структур, а імпортований по 240 дол. ліг в основу розрахунків тарифів на газ та комунальних послуг для населення, що й спричинило їхнє шалене зростання, адже в структурі тарифів на комунальні послуги газова складова сягає 75%. 
 
У ході засідання стало відомо, що на запит Робочої групи урядові структури надали вкрай необ’єктивні дані про власний видобуток газу. Зокрема, у 2013 році в Україні видобували понад 22 млрд куб. м «блакитного» палива, але через окупацію Криму з цього обсягу треба вилучити 1,65 млрд куб. м, які видобувала компанія «Чорноморнафтогаз». Водночас у загальному обсязі видобутку мали б у повній мірі врахувати газ, видобутий не лише державними компаніями «Укргазвидобування» (15,1 млрд куб. м ) і «Укрнафта» (1,5 млрд куб. м), але й приватними підприємствами, які постійно звітують про збільшення обсягів видобутку. Враховуючи цю інформацію, власний видобуток повинен становити 21,5 млрд куб. м на рік, тоді як надані Робочій групі дані свідчать про наявність 19,5 млрд куб. м газу власного видобутку. Чому в документах зникло 2 млрд куб. м? Робоча група планує продовжити розслідування. 
 
А ще мільярди кубометрів газу власного видобутку масово «зникають» на потреби так званого «спільного користування» з приватними структурами. Насправді ж за цими структурами стоять відомі політики, імена яких поки що не оприлюднюють, нібито, «заради збереження  коаліції в парламенті» (цитата Ю. Тимошенко – Н.П.).  Запити щодо зниклого газу Робоча група знову спрямує до урядових структур, щоб з’ясувати, чому мільярди дешевих кубометрів вилучаються з розрахунку тарифів для населення? «Прошу керівництво Робочої групи зробити запити до Кабінету Міністрів, Міненерговугілля, «Нафтогазу України», «Укргазвидобування», кому були передані 1,5 млрд куб. м газу, видобутого державними компаніями. Якщо скласти ці 1,5 та вищезгадані 2 млрд, отримаємо 3,5 млрд куб. м газу, який не пішов на потреби населення. А це суттєво вплинуло на підвищення тарифів на газ, тепло, гарячу воду. Нам потрібно звернутися до Генпрокуратури, щоб там дослідили угоди так званого «спільного користування, які виникли після революції гідності», - наполягає Юлія Тимошенко.  
 
Обсяги злочину – значні, адже, отримуючи в «спільне користування» видобутий державними компаніями газ по ціні 23,5 дол. за тис. куб. м, приватні структури продають його за ринковою ціною – 240 дол., отримуючи з «повітря» десятикратні прибутки. Звісно, що розслідуванням цих порушень повинна займатися Генпрокуратура. Вражають і масштаби інших оприлюднених зловживань. Зокрема, чому 14 свердловин, розвіданих за державний кошт, були безкоштовно передані в користування приватним компаніям? Чому не обліковується в загальному балансі власного видобутку 1,5 млрд куб. м газу, видобутого компанією «Укрнафта», в статутному капіталі якої частка держави – 50% плюс одна акція? Робоча група зафіксувала у своєму протоколі 5 млрд куб. м зниклого «блакитного» палива власного видобутку, який традиційно йшов на потреби населення та ЖКГ, але жодним чином не олігархів. 
 
Окрім того, ще 4,5 млрд куб. м газу «Укрнафти» було накопичено в підземних сховищах, які також можна було б витратити на потреби населення, доходи якого протягом останнього року знецінилися в 3 рази через стрімке падіння гривні. Відсутність власного – більш дешевого – «блакитного» палива в розрахунках тарифів і стало причиною їхнього астрономічного  зростання. Виходить, обсягів власного газу цілком достатньо для потреб населення? Тоді чому в розрахунках тарифів фігурує вартість російського, який в 10 разів дорожчий? Скасувати такі перекоси планується завдяки ухваленню законопроекту, який днями направлять до парламенту. Робоча група пропонує узаконити, що весь газ власного видобутку буде спрямовуватися на потреби населення і ТКГ. Не складно передбачити, що навряд це вдасться зробити так швидко, адже серед парламенту занадто багато противників прозорих умов роботи на ринку газу та ЖКГ.  

Спотворені нормативи споживання тепла

На зразок того, як днями – у відповідь на шалений тиск громадськості – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вдвічі зменшила норматив споживання газу на одну людину в будинках, не обладнаних лічильниками, подібні зміни планують запровадити з метою зменшення нормативу споживання тепла (також вдвічі) на один квадратний метр житлової площі в будинках, не обладнаних лічильниками тепла. У разі, якщо Національна комісія ухвалить відповідне рішення, комунальники спільно з облгазами втратять можливість у «тіньовому» режимі передавати не використаний на опалення газ на свої підприємства, а споживачі вдвічі менше платитимуть за комунальні послуги.
 
 
Чималий резерв для зниження тарифів Робоча група планує виявити, встановивши контроль за температурними режимами. Наприклад, влада офіційно заявила, що впродовж минулого опалювального сезону завдяки теплій погоді обсяги споживання газу комунальними підприємствами скоротилися на 16%. Цілком логічно постає питання: чому споживачам не повернули жодної копійки, адже їм встановили завищені тарифи у зв’язку з тим, що були використані занижені по температурі  кліматичні  показники (майже як у Якутії, а там морози сягають 70°). Робоча група наполягатиме на перерахунку та поверненні переплачених коштів. Водночас на наступний опалювальний сезон обіцяють на 16% зменшити нормативи споживання газу. 
 
Окрім цього, Робоча група вимагатиме перерахування ціни газу для населення та ТКГ, а також  на теплопостачання та подачу гарячої води, адже в минулий опалювальний сезон розрахунки велися за ціною імпортованого газу по 298 дол. за тис. куб. м, тоді як в дійсності – за даними Міненерговугілля, імпортоване «блакитне» паливо коштувало Україні 240 дол. за тис. куб. м. Будуть також уточнені обсяги газу, спожитого на окупованих територіях так званих ДНР та ЛНР. 
 
Врахувавши відповідні зауваження, Робоча група наголошує на скороченні запланованих на 2015 рік обсягів споживання газу для ТКГ, а також на скасуванні рентної плати в 70% на газ власного видобутку, що суттєво вплине на зниження вартості всіх енергоносіїв. А ще – закріпити законом рентабельність в 10% для монополій, які виробляють електроенергію, газ та надають комунальні послуги. 
 
Чи будуть ефективними заплановані зміни? Думки експертів різняться. Зокрема, експерт галузі Анатолій Любаревич позитивно оцінює розпочату роботу, але вважає, що Робоча група планує запровадити тимчасові фіскальні заходи. На його думку, потрібно переходити на ринкові умови роботи на ринку енергоносіїв та змінювати стандарти і правила гри. Цілком логічно діяти саме так, але як бути тим, у кого рівень доходів нижче межі бідності? А таких в Україні майже 80%. 
 
Наталка Прудка, спеціально для «України Комунальної»

 

 
Коментарі (2)
Володимир Нечай4
14 Травня 2015 p. 10:13
Нещиро політикам після особливої теплої зими здіймати галас, називаючи теплову нормативну методологію корупційною схемою. Що заважало удосконалити її раніше? Про ціни на електрику АЕС по 6 коп від комуністів чули багато років.Їхню нішу на газових цінах зайняли нові партії Піарщиків та Популістів?
Владимир4
14 Травня 2015 p. 11:17
На носу выборы в местные городские советы , чем ближе тем "махровее " зацветет популизм , интереснее будет после , когда сегодняшние радетели за народ будут доказывать обратное .