ГоловнаПублікаціїТеплоенергетикаУкраїна рятується від «льодовикового періоду»

Україна рятується від «льодовикового періоду»

Чи впорається Україна з проходженням опалювального сезону, що перешкоджає країні пережити зиму в теплі та як уряд сподівається врятувати опалювальний період, – відповіді у щотижневому огляді новин від «України Комунальної».

Проблема успішного проходження опалювального сезону Україною загострюється. Чи буде в українців шанс перезимувати в теплих квартирах з гарячою водою - питання політичної площини. Такої думки дотримується генеральний директор компанії «ДТЕК» Максим Тимченко.

«Успішне проходження опалювального сезону залежить від того, чи буде у нас газ чи ні, а це рішення перебуває в політичній площині. Два місяці тому ми були готові вести переговори з закордонними постачальниками про імпорт газу. Але держава наполягала на тому, що це монопольне право НАК «Нафтогаз України». Зараз позиція змінюється, але, по-перше, в Європі, як реакція на події на сході України, зросла ціна газу, а по-друге, якщо два місяці тому, до початку активних бойових дій, можна було говорити про довгострокові 6-9 місячних контракти на реверс на прийнятних умовах, то зараз можливість цю багато в чому втрачено», - заявив пан Тимченко.

При цьому, українцям не варто забувати про економію газу. «Зараз головне питання - це економія газу, щоб провести опалювальний сезон з тим обсягом палива, який ми встигли закачати в сховища до початку війни.
 
У свою чергу, у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ запевняють, що Україна вкладається в плани скорочення об’ємів споживання теплопостачальними підприємствами природного газу на період опалювального сезону 2014-15 років на рівні 30%.
 
 
«В цілому, виходячи з отриманих з регіонів планів щодо скорочення споживання газу, ми вкладаємося увідведені державою газові ліміти. Якась область має можливість зекономити більше 30%, якась - менше. Зараз ми проводимо моніторинг щоб зрозуміти, які області об’єктивно зможуть виконати представлені ними плани, а які можуть зробити навіть більше. Перед нами стоїть завдання з’ясувати справжні можливості кожної області, щоб досягти реальної економії», - сказав очільник Мінрегіону Володимир Гройсман.
 
Він підкреслив, що організація заходів з енергозбереження у кожній області, на кожному підприємстві не має бути черговим виконанням наказу зверху. «Ми всі знаємо, як ці накази виконуються. Це має бути усвідомлене бажання заощаджувати ресурси. Тому зараз нам потрібно йти і працювати на місцях», - сказав Віце-Прем’єр.
 
Нагадаємо, опалювальний сезон в Україні потрапив під загрозу через непорозуміння України і Росії щодо ціни на паливо з РФ. Проте, остання може вирішити спірні питання з купівлею-продажем природного газу. Зокрема, «Газпром» може продавати газ НАК «Нафтогаз України» за тимчасовою ціною. Про це розповів президент Енергетичної асоціації України Василь Котко, За словами експерта, через припинення постачань російського газу в Україну проблеми економічного плану виникли у обох сторін - і у «Нафтогазу», і у «Газпрому». Зокрема, для російського газового монополіста «це абсурдна ситуація», що виникла в результаті «чисто політичного рішення», - переконаний експерт.
 
Пан Котко вважає цілком прийнятним варіант, запропонований українською стороною: «погодити тимчасову ціну до рішення Стокгольмського арбітражного суду і по ній здійснювати постачання». За його словами, Україна може купувати газ у Росії «в районі старої ціни», яка діяла в першому кварталі поточного року - 268,5 дол. за кубометр.
 
В цей час Україна не надто сподівається на поступки з боку Росії. Наша країна зробила ставки на європейський реверс «блакитного» палива. Адже з початком повноцінної роботи газопроводу «Вояни-Ужгород» Україна зможе покривати більше 50% своїх потреб в імпортному газі за рахунок поставок з Європейського Союзу. Про це заявив Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан.
 
 
«Обсяги реверсних поставок, які ми можемо отримувати з боку Словаччини, оцінюється сьогодні від 8 до 10 млрд куб. м на рік... З урахуванням Словаччини, Польщі та Угорщини (газових коридорів через ці країни - ред.) можемо більш ніж на 50% закрити свої потреби в імпортному газі», - підкреслив він. Міністр уточнив, що згадані газові коридори дозволять постачати в Україну близько 16 млрд куб. м газу в рік. Водночас, Юрій Продан відзначив спроби «Газпрому» вплинути на європейських партнерів з тим, щоб вони не продавали газ Україні. «Є спроби «Газпрому» закрити нам реверс, вплинути на європейських операторів в ході переговорів з ними», - зазначив Міністр.
 
Слова пана Продана підтверджуються діями. Україна збільшила за 20 днів серпня реверсні поставки газу з Угорщини. Вони зросли в 1,35 разу до 85 млн кубометрів. Це випливає з даних оператора газотранспортної системи Угорщини FGSZ Ltd.
 
Коментарі (0)