ГоловнаПублікаціїАналітика Українське ЖКГ протистоїть негоді та борговій ямі

Українське ЖКГ протистоїть негоді та борговій ямі

Для українців ще один тиждень відзначився погодними негараздами, аваріями у комунальній інфраструктурі у наслідок негоди, продовженням політичної кризи, а також вразили суми заборгованості у галузі ЖКГ.

Для українців минув ще один складний тиждень. Він відзначився погодними негараздами, аваріями у комунальній інфраструктурі у наслідок негоди, новими обставинами у газових відносинах між Україною та Росією, продовженням політичної кризи та вразив цифрами дебіторської та кредиторської заборгованості у галузі ЖКГ. Зупинимось докладніше на найважливіших подіях, які передували сьогоденню.

Погіршення погодних умов спричинило знеструмлення понад чотирьох сотень населених пунктів у 9 регіонах України. Окрім того, станом на 2 лютого, залишається ускладненим рух транспорту переважно у південних областях. Зокрема, знеструмлені 412 населених пунктів у 9 регіонах: в АР Крим та 8 областях знеструмлено 412 населених пунктів, а саме: АР Крим – 99 н.п., Одеська – 97 н.п., Херсонська – 47 н.п., Миколаївська – 73 н.п., Донецька – 34 н.п., Тернопільська – 38 н.п., Львівська – 11 н.п., Івано-Франківська – 8 н.п., Чернівецька – 5 н.п, йдеться у повідомленні ДСНС. До відновлення енергопостачання населених пунктів залучено бригади обленерго. Окрім того, у ДСНС зазначають, що залишається ускладненим рух у Миколаївській, Донецькій, Запорізькій та Львівській областях. До робіт з розчистки доріг у зазначених областях залучено 212 од. техніки та 400 осіб, у тому числі від ДСНС України 84 од. техніки та 226 осіб особового складу.

Читайте також: Україна зігрівається вогнями протестів

Втім, енергетикам, окрім боротьби з наслідками стихійного лиха, доведеться готуватись і до більш глобальних змін. Так, за даними Фонду держмайна, до держбюджету на 2014 рік в якості доходів від приватизації енергооб'єктів закладено 17 млрд грн. Істотний акцент робиться на енергетику - у цій галузі намічено продати 14 пакетів акцій обленерго. У 5 обленерго продаються контрольні пакети – «Миколаїв-», «Хмельницьк-», «Харків-», «Запоріжжя-» і «Тернопільобленерго». На продаж в 2014 році виставлені і державні блокуючі пакети «Донецькобленерго», «Вінницяобленерго», «Закарпаттяобленерго», «Одесаобленерго», «Сумиобленерго», «Чернівціобленерго» і «Крименерго». У лютому на продаж виставлять і 46-відсотковий пакет «Черкасиобленерго». Домовитися про продаж ще 25% акцій, що належать Укреско (формально державному на 99,7%), схоже, поки не доля. 0,3% приватних акціонерів багато років успішно зривають такі спроби. Одночасно допродадуть і залишки державних пакетів (по 25%) акцій енергогенеруючих компаній «Дніпроенерго», «Донбасенерго», «Західенерго», «Київенерго». Дозвіл на продаж «Донбасенерго» на біржі Кабмін вже дав. А ось «Центренерго» знову не в планах продажу Фонду держмайна.

Однак, ситуація у теплоенергетиків теж напружена. Борг теплокомуненерго перед НАК «Нафтогаз України» за газ зріс до 3 млрд дол., повідомили в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. Це рекордний борг за останні десять років. Крім того, джерело у відомстві зазначило, що частка боргу з 2,7 млрд дол. вже сплачена (точних даних немає), і «по мірі можливості» Україна буде платити далі. Сприяє накопиченню боргів теплоенергетиків за газ і загальна заборгованість українців за спожиті послуги. Всього за милуй рік борг населення за ЖКП склав 12,52 млрд грн, що 0,16 млрд грн менше ніж за січень-грудень 2012 року. Середній термін заборгованості – 4 місяці.

Ситуацію загострюють і газові партнери України. На минулому тижні Прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв заявив, Україна не здатна платити за російський газ у повному обсязі навіть за зниженими цінами (с січня цього року російській газ коштує для Україна на 30% дешевше, ніж у попередньому році). Прем'єр-міністр РФ нагадав, що з колишнім Прем'єром України Миколою Азаровим у нього була персональна домовленість про погашення газової заборгованості. Передбачалося, що допомога Росії буде сприяти виправленню економічної ситуації і використанню вивільнених ресурсів для оплати російського газу. «При цьому Київ неодноразово просив відстрочки по виконанню газових платежів, і «Газпром» йшов назустріч. Однак Україна і в цьому році не приступила до погашення заборгованості. Більш того, Київ знову просить про те, щоб надати йому чергову відстрочку по історичній частині, і при цьому не сплачує поточних платежів», - зазначив Дмитро Медведєв.

Поліпшити економічну ситуацію для сектора теплоенергетики в 2014 році обіцяє галузевий регулятор – Нацкомпослуг. «Комісія планує до кінця цього року повністю завершити процес розрахунку економічно обґрунтованої собівартості тарифів для всіх наших підприємств-ліцензіатів, і відкоригувати механізм переоцінки, що, у свою чергу, створить умови для добровільного переходу підприємств на стимулююче регулювання», - заявив голова Комісії Валерій Саратов в інтерв’ю «У.К.».

А пересічних українців переконують, що вже з 12 лютого зареєструвати право власності на нерухомість стане набагато простіше. Так, голова Державної реєстраційної служби Дмитро Ворона зазначив, що реєстрація права власності громадян на квартири у багатоквартирних будинках буде значно спрощена. «Ми удосконалили порядок реєстрації інвестиційної нерухомості - це інвестування у житлове будівництво. Раніше кожен громадянин, який інвестував у багатоквартирний житловий будинок, повинен був для реєстрації своєї квартири принести повний пакет документів на весь будинок. Це було дуже незручно. І ми сьогодні змогли зробити таким чином, що уже з 12 лютого буде забудовник приносити пакет документів на всю будівлю, а кожен інвестор буде тільки підтверджувати своє право власності на конкретну квартиру», - пояснив він. Пан Ворона поінформував, що перелік способів реєстрації нерухомості буде розширений. Зокрема, пакет документів можна буде подати у будь-якому відділенні «Укрпошти». Також громадяни матимуть змогу зареєструвати право власності навіть у випадку втрати державного акта.  

 
Коментарі (0)