ГоловнаПублікаціїАналітика Їхня адреса не дім, просто - вулиця

Їхня адреса не дім, просто - вулиця

Різні соціальні дослідження називають п'ять основних причин, по яких наші співгромадяни отримують статус бездомного з усіма витікаючими звідси «принадами вільного та незалежного життя» - голод, холод, поневіряння, хвороби...

Дорога в нікуди ...

Різні соціальні дослідження називають п'ять основних причин, по яких наші співгромадяни отримують статус бездомного з усіма витікаючими звідси «принадами вільного та незалежного життя» - голод, холод, поневіряння, хвороби...

«Ми лежимо на холодній і брудній підлозі, засуджені до вічної в'язниці ...», - так описував у своєму вірші «У в'язниці» Костянтин Бальмонт, один з найвизначніших представників російської поезії Срібного століття, основну причину, по якій люди стають бездомними.

За різними оцінками, від третини до половини бездомних втратили житло в результаті тюремного ув'язнення. До середини 90-х років діяв закон, за яким кожний засуджений більше ніж на шість місяців автоматично виписувався з місця проживання. Але, навіть зараз на теренах незалежної України серед бездомних ще багато таких, хто потрапив за грати до скасування цього закону.

І в наші дні загін бездомних постійно поповнюється за рахунок «національних кадрів», які звільняються з місць позбавлення волі. Не вирішив цю проблему та кримінально-виконавчого Кодексу України, який був прийнятий в 2004 році і який декларує, що: «Держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку».

Слідом за тюремним ув'язненням різні аналітичні служби називають в якості причин бездомності «втрату житла з різних причин». Таких людей серед бездомних близько 25%.

Ще одна велика група серед бездомних - це ті, хто опинився на вулиці в результаті сімейних проблем. Майже 22% наших співгромадян в результаті цього втрачають домашнє вогнище назавжди ... Безумовно, у цих людей є родичі: колишня дружина або чоловік, діти - але, пам'ятаючи старий конфлікт, вони геть відмовляються прийняти колишнього члена сім'ї або хоч чим-небудь допомогти йому.

Більшість бездомних - близько 15% - опиняються на вулиці в результаті втрати роботи. Опинившись не при справах, такі люди зазвичай вирушають на пошуки роботи, які досить часто закінчується вельми плачевно ...

Є і така категорія наших співгромадян, яких можна назвати ідейними бездомними. Це люди, які за складом свого характеру бродяги ...

Психологи стверджують, що «особистий вибір» на поневіряння - одна з форм психологічного захисту. Людину життя довело до бездомності, але він відчуває себе більш комфортно, коли говорить, що це його власне рішення. Насправді виглядає все більш прозаїчно: життя зробило йому пропозицію, від якої він не зміг відмовитися ... У структурі бездомних, такі люди займають від 3 до 8%.

Скільки бездомних в Україні?

За офіційними даними, в Україні близько 20 тис. бездомних і асоціальних людей без певного місця проживання. За іншими джерелами, цю цифру можна сміливо множити на п'ять ...

Тетяна Костюренко, начальник Головного управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) зазначає, що методики підрахунку або оцінки щодо кількості бездомних осіб у країні не існує.

В даний час можна говорити тільки про їх кількість, яка пройшла відомчу реєстрацію в Центрі обліку бездомних громадян та інших установах системи соціального захисту населення. Але така реєстрація є добровільною процедурою і здійснюється при зверненні бездомних осіб.

Пустіть погрітися

Найбільш «жахливий» час для бездомних - це коли настає холодна пора року. Тривале перебування на вулиці при низькій температурі не сприяє збереженню здоров'я. Cтатистика захворюваності бездомних вельми красномовна. Майже кожен третій бездомний страждає трофічними виразками кінцівок - це одне з «професійних» захворювань людей, змушених більшу частину життя проводити на вулиці - в мороз та дощ. Кожен десятий бездомний страждає туберкульозом легень ... Щороку сотні бездомних та голодних українців гинуть від холоду ...

Все це ставить перед суспільством серйозну проблему: як допомогти цим людям, позбавленим не тільки житла, але й часто можливості заробити на життя, які гинуть від голоду, холоду і хвороб.

Важко живеться бездомним не тільки в Україні, у більш благополучних країнах проблем у людей без певного місця проживання, не менше. За даними французької громадської організації SAMU Social, яка займається допомогою бездомним, тільки в паризькому регіоні налічується близько 10 тис. осіб без певного місця проживання. Починаючи з 1 січня 2010 року, на французьких вулицях загинув 341 бездомний.

Київ готовий допомагати бездомним

Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов розпорядився організувати в місті соціальне патрулювання в зимовий період з 1 грудня 2011 року до 1 квітня 2012 року. Згідно з розпорядженням утворено міський оперативний штаб допомоги бездомним особам, а на базі будинку соціальної опіки сформують три спеціальні виїзні бригади.

Згідно з розпорядженням Олександра Попова, районні держадміністрації зобов'язані на базі районних установ соціального захисту створити банки одягу та взуття для бездомних, залучаючи до їх наповненню спонсорські, благодійні та меценатські кошти, гуманітарну допомогу від установ, організацій і громадян.

Головне управління охорони здоров'я має забезпечити надання медичної допомоги бездомним у лікувальних установах, а також послуги «швидкої допомоги» на виклик виїзних бригад соціального патрулювання.

Необхідність такої роботи переконливо довів минулий сезон. Так, наприклад, при проведенні соціального патрулювання за період з 1 січня 2011 р. по 31 березня 2011 виїзними бригадами патруля було здійснено 270 рейдів, видано бездомним особам 18 тис. порцій гарячого харчування, 849 особам розданий теплий одяг та взуття, 320 осіб скористалися пунктами обігріву ...

У Києві працює три заклади соціального захисту, які надають соціальні послуги бездомним особам та особам, звільненим з місць позбавлення волі.

У селі Ясногородка Київської області розташований київський Центр соціальної адаптації престарілих, інвалідів та інших осіб, які не мають постійного місця проживання. Центр є соціально адаптаційною установою, призначеною для тимчасового проживання чоловіків, у тому числі і звільнених з місць позбавлення волі, які не мають постійного місця проживання, і які раніше проживали в Києві.

Основна мета діяльності Центру - надання підопічним тимчасового місця проживання, соціальної, психологічної, медичної та правової допомоги, проведення реабілітації та соціальної адаптації осіб, з метою їх реінтеграції в наступне суспільне життя.

Центр розрахований на 300 ліжко-місць. Максимальний термін перебування підопічних у Центрі складає дев'ять місяців. Перебування бездомних осіб у Центрі - безкоштовне. За дев'ять місяців 2011 року послугами Центру скористалася 138 осіб.

У Києві по вулиці Суздальська, 4/6 знаходиться Будинок соціального піклування з відділенням нічного перебування та соціального готелю. Основними завданнями цього закладу є організація нічного або тимчасового перебування громадян без певного місця проживання і тих, хто опинився в екстремальній ситуації, надання цим громадянам психологічної, соціальної, медичної та побутової допомоги, сприяння у встановленні особи підопічного, надання допомоги, в працевлаштуванні і т. д.

Влаштування до Будинку соціального піклування бездомних осіб здійснюється безпосередньо адміністрацією закладу. Будинок розрахований на 166 ліжко-місце (150 - відділення нічного перебування, 16 - відділення соціального готелю). Максимальний термін перебування у відділенні нічного перебування складає 60 діб, у відділенні соціального готелю - 90 діб, з можливим подовженням терміну протягом року до 180 днів.

Розміщення та проживання бездомних осіб у Будинку соціального піклування є платним (у відділенні нічного перебування - 4 грн на добу, а у відділенні соціального готелю - 12 грн на добу). Послугами Будинку соціального піклування за період січень-жовтень 2011 скористалися 677 бездомних.

Ах, Одеса, перлина біля моря

У Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради функціонують комунальні установи, які надають послуги бездомним громадянам та особам групи ризику. До таких установ належать: Одеський міський центр соціальної реабілітації та адаптації осіб без визначеного місця проживання, в якому тимчасово можуть проживати й харчуватися до 150 чол. і Одеський міський центр обліку бездомних громадян, в якому надають сприяння у відновленні документів і надають реєстрацію місця перебування безпритульним особам та особам групи ризику.

Всього за час створення Одеського міського центру обліку бездомних громадян (2007 р.), станом на 1 листопада 2011 року, в центр по допомогу звернулися 4 тис. 752 осіб. Всі вони постійно проживають або перебувають на території Одеси і не мають реєстрації, 2 тис. 330 з них - отримали реєстрацію за юридичною адресою цієї установи, - повідомляє ІА «Україна Комунальна», Леонід Фіхтман, директор цього комунального закладу.

Відповідно до міської цільової програми надання соціальних послуг та інших видів допомоги незахищеним верствам населення Одеси на 2011 рік до 200 бездомних громадян та осіб звільнених з місць позбавлення волі щоденно забезпечуються безкоштовними гарячими обідами (їдальня «Ветеран-2», вул. Чорноморського козацтва, 13 ). У зимовий період у цій їдальні буде створений пункт обігріву та організована роздача теплого одягу, взуття та інших необхідних речей.

Проблемним питанням в Одесі можна вважати відсутність у місті Центру реабілітації для бездомних жінок працездатного віку. Діючі стаціонарні заклади соціального захисту призначені тільки для жінок пенсійного віку та інвалідів.

Новини із Запоріжжя

Ольга Полковникова, начальник управління праці та соціального захисту населення Запорізької міськради відзначає, що в Запоріжжі напрацьована певна система роботи з особами без певного місця проживання.

У місті реалізується Програма соціальної адаптації бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі на 2011-2013 роки, яка об'єднує і координує зусилля організацій, підприємств та установ, спрямованих на надання необхідної допомоги особам, звільненим з місць позбавлення волі та бездомним особам.

З 2008 року в місті працює Центр обліку бездомних громадян (вул. Рекордна, 9-А). Центром проводиться первинний облік бездомних осіб, надається допомога у відновленні документів та реєстрації. У разі необхідності бездомним особам надається допомога в оформленні пенсії, інших соціальних виплат, направлення в будинки-інтернати. Також фахівцями Центру ведеться роз'яснювальна робота з попередження захворювання на туберкульоз і інших небезпечних хвороб.

За період роботи Центру було виявлено та поставлено на облік понад 670 бездомних громадян, з них 85 осіб за січень-вересень 2011 року.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради, в рамках Міської комплексної програми соціального захисту населення міста Запоріжжя надається допомога бездомним особам та особам, які звільнилися з місць позбавлення волі.

За 9 місяців 2011 року матеріальна допомога (грошова і натуральна) надана вже 143 бездомним та особам, які звільнилися з місць позбавлення волі.

У місті створено та діє міський штаб для вжиття невідкладних заходів щодо захисту бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, в осінньо-зимовий період 2011-2013 років.

З початком осінньо-зимового періоду в кожному районі міста організовуються «гарячі телефонні лінії» для повідомлень про осіб, які опинилися в екстремальній ситуації і потребують допомоги. Крім цього в кожному районі міста (при районних організаціях Товариства Червоного Хреста України) створюються банки теплого одягу та взуття, які діють протягом усього періоду.

З листопада для бездомних осіб організовується роздача гарячого харчування. Кошти на ці цілі передбачені як у міському, так і в обласному бюджетах. У міському бюджеті на організацію гарячого харчування в листопаді-грудні 2011 року заплановано 20 тис. гривень. Роздача гарячого харчування, за кошти міського бюджету організується і здійснюється Запорізької обласною організацією Товариства Червоного Хреста України.

Замість висновку

Безумовно, розглянути в одній статті таку гостру соціальну проблему, якою є життя бездомних - неможливо і тому ІА «Україна Комунальна» ще не раз повернеться до цього питання.

Закінчуючи цей матеріал, варто зазначити, що на вирішення проблем бездомних спрямований Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», який набув чинності з 1 січня 2006 року. Цим законом передбачено утворення місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування закладів соціального захисту для бездомних громадян, зокрема, центрів обліку бездомних громадян, будинків нічного перебування, соціальних готелів, де цим громадянам будуть надаватися необхідні соціальні послуги.

Але, яким би хорошим не був Закон, є ще одна неодмінна умова, без якої неможливо вирішити проблему бездомності. Йдеться про ставлення до бездомних в суспільстві. Це вже стосується всіх нас ...

Микола Бойко, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)