ГоловнаПублікаціїАналітика Іван Плачков - компромісна фігура української енергетики

Іван Плачков - компромісна фігура української енергетики

Призначення депутата Київради Івана Плачкова головою наглядової ради «Київенерго» є відповіддю власників компанії - енергохолдингу ДТЕК на пропозиції київської влади.
Ніщо не віщувало...
Минулий рік для учасників ринку енергогенерації завершився тим, що процес консолідації галузі став прогнозованим і передбачуваним. Тенденції розвитку намічалися саме після того, як компанія ДТЕК збільшила свою частку в «Київенерго» до майже 71%, викупивши пакет акцій в 25%. А в січні 2012 року на «Київенерго» очікувала зміна керівництва. Примітно, що призначення Івана Плачкова головою наглядової ради компанії шокувало громадськість менше, ніж призначення генеральним директором керівника «Дніпрообленерго» Олександра Фоменко замість Едуарда Соколовського, який пішов з посади (до речі, поки ще не зрозуміло куди).
 
Нова посада пана Плачкова не викликала здивування з кількох причин, одна з яких сила звички. Адже з невеликою перервою Іван Плачков очолював правління «Київенерго» в період з 1998-2000 роки, причому, у вільний від управління компанією час він очолював Міністерство палива та енергетики. Чергуючи посаду міністра з главою енергогенеруючої компанії, пан Плачков працював в уряді Валерія Пустовойтенка, Юлії Тимошенко і Юрія Єханурова.
 
Варто відзначити, що вперше Іван Плачков прийшов працювати в «Київенерго» далеко не на керівну посаду: свою кар'єру він починав як машиніст-обхідник, надалі працював начальником цеху і головним інженером ТЕЦ-5.
 
Чорне та біле Івана Плачкова
Кажуть, Іван Плачков не може без енергетики, а енергетика - без Івана Плачкова. Здавалося б, сформувався ідеальний альянс, однак не без вад. Адже значимість пана Плачкова далеко не в тому, що він є заслуженим енергетиком України...
 
Останні два роки державний регулятор в енергетичному секторі - НКРЕ-говорить про можливу ліквідацію ДП «Енергоринок» і перехід на прямі договори з виробниками на внутрішньому ринку. А перехід на ринкові умови для експортерів почався під егідою тодішнього Міністерства палива та енергетики в березні 2006 року. Саме тоді міністр Іван Плачков заявив про те, що законодавство, згідно з яким вся вироблена електроенергія повинна продаватися на оптовому ринку через ДП «Енергоринок», потім купуватися тими ж генеруючими компаніями для експорту, є неприйнятним. 
 
При цьому ДПЗД «Укрінтеренерго», яке здійснює зовнішньоекономічну діяльність з 2003 року могло купувати енергію на оптовому ринку за ціною на 40% нижче ринкової. На прохання Міністерства палива та енергетики НКРЕ позбавила «Укінтеренерго» можливості купувати електроенергію за пільговими цінами, а 7 генеруючих компаній, навпаки, таку можливість отримали.
 
У газовому секторі Іван Плачков також завжди виступав за ринкові і прозорі відносини. Наприклад, пан Плачков завжди відстоював ідеї скорочення імпорту природного газу і необхідність нарощування питомої ваги газу українського видобування. Однак, нагадаємо, що коли він очолював галузеве міністерство, станом на 2006 рік обсяг споживання газу оцінювався в 77,5 млрд кубометрів, тоді як власний видобуток не перевищував 21 млрд кубометрів. 
 
Між тим, обсяг імпортованого в Україну туркменського газу становив 40 млрд кубометрів. Таким чином, різниця між необхідними і законтрактованими обсягами газу – 16,92 млрд кубометрів. Які були вказані в енергетичному балансі і 8 млрд кубометрів газу, що призначалися для експорту, проте не вказані джерела його отримання.
 
Незважаючи на те, що сам Іван Плачков неодноразово називав кращим перемовником щодо газу екс-президента Леоніда Кучму, сам він зіграв не останню роль в історії газових переговорів.
 
Нагадаємо, до 2005 року Україна отримувала (відповідно до міжурядової угоди 2002 року, яка повинна була діяти по 2013 рік) російський природний газ за ціною 50 дол. за тисячу кубометрів.
 
Ставка платежів за транзит російського газу в Центральну Європу становила 1,1 дол. за транспортування тис.куб.м газу на кожні 100 км. При цьому оплачувався транзит за бартерною схемою - тим же природним газом.
 
Відстоюючи ринкові ідеї, міністр Іван Плачков в березні 2005 запропонував російському «Газпрому» переглянути тарифи на транзит російського газу до Європи територією України, піднявши їх з 2006 року до рівня  2 дол. за тис. куб. м на 100 км і перейшовши від бартеру до оплати грошима. У відповідь – «Газпром» погодився підняти тариф, проте пов'язав це з підвищенням ціни на газ до середньоєвропейського рівня (тоді - 160-170 дол. за тисячу кубометрів).
 
Мир та спокій
Призначення депутата Київради Івана Плачкова головою наглядової ради «Київенерго» є відповіддю власників компанії - енергохолдингу ДТЕК на пропозиції київської влади ввести в органи управління «Київенерго» представника київської громади, повідомив голова постійної комісії Київради з питань ЖКГ та ПЕК Юрій Бондар.
 
«Київенерго» працює на весь Київ, експлуатує київські теплові мережі, електростанції, котельні. Тому введення в наглядову раду компанії представника від депутатського корпусу Київради - це правильно», - вважає він. Влаштовує кандидатура пана Плачкова і основного акціонера «Київенерго».
 
За словами гендиректора ДТЕК Максима Тимченка, на посаді голови наглядової ради компанії, Іван Плачков «буде активно залучений у процеси підвищення якості послуг і масштабної модернізації компанії, яка має стати візитною карткою енергетики України». Незважаючи на те, що обидві сторони досягли компромісу в кадровому питанні, складно однозначно оцінювати діяльність «нового-старого» керівника наглядової ради «Київенерго».
 
Нагадаємо, в 1997 році Генпрокуратурою було порушено кримінальну справу за фактами розкрадань та зловживання службовими повноваженнями, пов'язаними з поставками мазуту на електростанції, що входять в систему «Київенерго».
 
Так звана «справа «Київенерго» розгорілася навколо того, що навколо тоді ще державної компанії з'явилося кілька комерційних фірм-сателітів. Вони займалися поставками мазуту на станції, що входять до складу системи «Київенерго». Ці фірми закуповували мазут за ціною 85 дол./т, а продавали електростанціям по 140 дол.
 
Потім, в 2000 році преса повідомила про порушення кримінальної справи проти голови правління державної акціонерної енергетичної компанії «Київенерго» Івана Плачкова, його заступника Бориса Ященка та директора департаменту цінних паперів компанії Михайла Мельника.
 
Підставою стали «факти зловживань, в результаті яких посадовими особами було придбано понад 2 млн акцій енергокомпанії за номінальною вартістю». Крім цього, компанію звинуватили в тому, що «внаслідок порушення законодавства під час оренди майна підлеглих компанії ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 та Київських теплових мереж державі було завдано збитків, які перевищували 14 млн грн «і що «внаслідок необгрунтованого завищення тарифів на електроенергію безпідставно отримано понад 200 тис. грн».
 
«Про те, чим завершилося слідство у цих кримінальних справах можна судити з того, що сьогодні пан Плачков знову очолює одну з найбільших енергетичних компаній країни. На такі посади не ставлять менеджерів, які мають проблеми з законом. Мабуть українська енергетика до цього часу потребує певних компромів, як в газових домовленостях, у цінах на енергоносії та їх постачання, так і в кадровому питанні...
 
Марія Цатурян
 
Коментарі (0)