ІНФОГРАФІКА:
Хто має звернутися за субсидією на наступний період?
Як працює державна програма єОселя
Опалювальний сезон у Євросоюзі
Як Україна пройшла найважчий в історії опалювальний сезон
Яка мінімальна температура у приміщеннях у країнах Європи
Роз'яснення, як оплачувати комуналку під час війни
Що робити, якщо вдома холодні батареї
Перелік пільг на ЖКП, що передбачені для учасників бойових дій
Які нормативи використовуються при розрахунку субсидії
Як розраховується житлова субсидія та кому призначається
Скільки років має служити будинок, ліфт чи літак
Загальна «турбота» про народ або тарифний калейдоскоп - 2011
«Несерйозні» підсумки 2021 року
Невідповідність державним стандартам теплолічильників фірми «Семпал» офіційно підтверджено
Чому українські комунальники закуповують лічильники проросійського виробника?
Напередодні новорічних і різдвяних свят прийнято підводити підсумки минулого року, оцінювати все, чого було досягнуто, визначати основні напрямки роботи у наступному році.
Розглядаючи події року, що минає, які відбулися в національній системі життєзабезпечення, яку ще називають простим і зрозумілим для більшості наших співгромадян, терміном «житлово-комунальне господарство», слід відразу сказати, що хоч часом ми і обурюємося на роботу комунальників, основне своє завдання щодо забезпечення нас необхідними комунальними послугами, вони виконують.
І це за умови високого рівня зносу основних фондів, застарілих технологій та величезної фінансової заборгованості. Так, наприклад, борг тепловиків перед ДК «Газ України» становить близько 7 млрд гривень, а заборгованість населення з оплати житлово-комунальних послуг на кінець вересня 2011 була на рівні 9 млрд 878, 9 млн грн.
Оцінюючи та інші події, які сталися в 2011 році в житлово-комунальній сфері з оптимістичної точки зору, можна сказати, що практично всі вони були «пронизані турботою і в першу чергу, про простих українців».
«Батьківська» турбота Президента України
Зустрівши 16 лютого 2011 за східним календарем рік Кролика, який повинен був принести українському народу затишок і теплоту Глава держави вирішив почати з тарифів. 25 лютого президент України заявив, що тарифи на послуги ЖКГ до кінця року повинні бути однаковими для всіх громадян України, незважаючи на регіон проживання.
У травні, Глава держави під час засідання керуючої ради Комітету з економічних реформ, присвяченого питанням реформування медичної, освітньої сфери і ЖКГ, знову підкреслив, що принципово важливо забезпечити єдиний по всій країні підхід до тарифоутворення. Цього разу, Кабінет Міністрів, нарешті, почув Главу держави і своєю постановою № 869 від 1 червня 2011 затвердив єдиний підхід до формування тарифів на житлово-комунальні послуги.
Були й інші події, які були пронизані «батьківською турботою». У червні Президент України зробив «останнє попередження» прем'єр-міністру Миколі Азарову про необхідність проведення істотних змін у сфері житлово-комунальних послуг.
Значною подією 2011 року в сфері ЖКГ можна вважати і створення Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України (НКРРКП).Національний регулятор був утворений указом Президента України № 743 від 8 липня 2011 року. На комісію було покладено завдання здійснення державного регулювання в таких сферах комунальних послуг як: теплопостачання, централізоване водопостачання та водовідведення.
Комісія вже почала працювати і 1 вересня відбулося навіть перше відкрите засідання, на якому був затверджений регламент НКРРКП, а також механізм визначення фонду оплати праці для ліцензіатів з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії.
Перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України, Андрій Клюєв, коментуючи створення регулятора, заявив, що введення цього органу - складова і базова частина реформи галузі житлово-комунального господарства.
Але видно складова і базова частина реформи була не зовсім базовою, а може зовсім не базовою, оскільки Глава держави своїм указом № 1071/2011 від 23 листопада ліквідував Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України.
Людина, яка мало в цьому розбирається, подумає, що реформи в ЖКГ успішно завершені або того гірше, що Національний регулятор не виправдав надій на роль складовою і базової частини реформи.
Ні, все не так вже й погано, тому, що в цей же день, своїм наказом № 1073/2011 президент України знову створює Національну комісію, яка здійснює державне регулювання, але вже в сфері комунальних послуг. Цим же указом було затверджено положення про комісію та визначена її гранична чисельність, яка склала 412 осіб. Головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Глава держави призначив або вірніше перепризначив, Валерія Саратова.
У черговий раз «батьківську» турботу про народ, Президент України виявив на підсумковій прес-конференції, яка пройшла 21 грудня. На цьому заході він заявив, що українська влада усвідомлює, що тарифи на газ для населення підвищувати в цей час не можна.
«Звичайно, ми бачимо, що далі підвищувати тарифи на газ, не можна. Ми не можемо сьогодні перекладати цю проблему на наших громадян, тому ми не стали підвищувати тарифи на 50%, як цього вимагав МВФ », - заявив Глава держави.
«Материнська» турбота Верховної Ради України
До кінця року і Верховна Рада вирішила проявити до свого народу «материнську» турботу. Напередодні Нового року народні обранці прийняли Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо процедури встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги». За це рішення проголосували 247 із 347 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.
Законом внесено зміни до статті 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», якими визначається, що дія цього Закону «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни або тарифи на житлово-комунальні послуги.
Крім цього, до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» додано норму про те, що порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін або тарифів, зміну цін або тарифів з обгрунтуванням його необхідності і про облік відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
У разі зміни цін або тарифів на житлово-комунальні послуги, виконавець або виробник не менш ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів.
Все-таки як турбуються і треба сказати «дбають» народні обранці про свій народ. Зараз наші співгромадяни можуть «радіти і спокійно готуватися до зустрічі Нового року. Новина про підвищення тарифів вже не буде для них несподіваною.
Що рік наступний нам готує?
Треба відзначити, що «турбота» про народ в 2011 році не пройшла марно. Вже з 1 березня 2011 року, приміром, у Києві на 5-13% зросли тарифи для населення на холодну воду і водовідведення, а також на 25-32% на гарячу воду та її відвід. Свій внесок в «турботу» про наших співгромадян в минулому році внесла і Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України, яка з 1 квітня підвищила тарифи на електроенергію для населення на 15%.
Наповнений «оптимізмом» 2011 рік закінчується і йде в історію, а 23 січня 2012 року з східним календарем почнеться рік Дракона, який у східній астрології вважається роком успіху. Дракон символізує життя і зростання добробуту.
Правда, не так оптимістично, налаштовані представники Всеукраїнського союзу вчених-економістів. Вони відзначають, що в 2012 році можливі зовнішні і внутрішні загрози, які несуть в собі ризики погіршення економічних показників.
Але український народ за своєю природою має безмежним оптимізмом і знає, що при будь-якому варіанті розвитку подій він не залишиться без «батьківської» і «материнської» турботи, а значить, наші співгромадяни «можуть не хвилюватися» про своє майбутнє ...
Микола Бойко, спеціально для ІА «Україна Комунальна»