ГоловнаВища ліга ЖКГВища ліга ЖКГГригорий Семчук: постійність - не ознака майстерності

Григорий Семчук: постійність - не ознака майстерності

Трудовий шлях У 1972 р. Григорій Семчук закінчив Український інститут інженерів водного господарства (спеціальність - «водопостачання і каналізація»). У перші роки після інституту працював інженером а з 1975 р. на шість років молодого фахівця «прописали» у відділі будівництва і міського господарст

Трудовий шлях 
У 1972 р. Григорій Семчук закінчив Український інститут інженерів водного господарства (спеціальність - «водопостачання і каналізація»). У перші роки після інституту працював інженером а з 1975 р. на шість років молодого фахівця «прописали» у відділі будівництва і міського господарства Івано-Франківського міського комітету Компартії України. Потім з 1981 р. майже дев'ять років Г.Семчук обіймав посаду начальника Управління житлово-комунального господарства Івано-Франківського міськвиконкому.

 

Стрімкий старт кар'єри Г.Семчука почався ще до незалежності України. З 1990-1995 рр.. він обіймав посаду начальника Управління інвестицій, ремонтно-будівельних та дорожніх робіт Держжитлокомунгоспу України, а наступні два роки - він вже перший заступник голови Держжитлокомунгоспу України. Фактично з 1997 р., з невеликою перервою, Г.Семчук не залишає керівні посади в сфері ЖКГ та будівництва. За останні 15 років Григорію Михайловичу довелося попрацювати з Леонідом Кучмою, Віктором Ющенко, Віктором Януковичем, а також з десятком прем'єр-міністрів і фактично усіма відомими чиновниками.

 

Невелика перерва у нього була коли він, залишивши міністерство, отримав почесну посаду президента асоціації «Питна вода України», а потім - президента Української асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія».

 

Але піти на пенсію Г.Семчуку не дали. У червні 2010 р. його знову повертають в міністерство. Тепер вже на посаду першого заступника міністра з питань житлово-комунального господарства України.

 

Джерела в міністерстві, близькі до Г.Семчука, відзначають, що стільки років протриматися на хорошому місці йому допомогла позиція не відносити себе до того чи іншого політичного табору, а головне - вміння підлаштовуватися під нову владу. У міністерстві у Г.Семчука є навіть відповідне прізвисько «флюгель». 


Недоробки 


Однак чим запам'яталася людина з професійної точки зору, яка стільки років пропрацювала на відповідальній посаді в галузі ЖКГ?

 

Сам Г.Семчук в 2007 р. говорив, що програма реформування галузі ЖКГ на період до 2011 р. передбачає чотири основні напрями. Перший, це вдосконалення нормативно-правової бази. Другий - вдосконалення системи управління в галузі з урахуванням ринкових відносин. Третій - фінансова стабілізація галузі. І четвертий - технічне переоснащення ЖКГ.

 

Що стосується першого пункту, то він дійсно був достатньо актуальним - до 2002 р. галузь мала тільки два базових закони: «Про питне водопостачання» та «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». З огляду на це з 2002 до 2007 рр.. профільне міністерство підготувало ряд законів, які й сьогодні є непоганою базою для реформування житлово-комунальної галузі. Зокрема, з 2005 по 2007 рр.., коли Г.Семчук обіймав посаду заступника міністра будівництва, архітектури та ЖКГ України, міністерство щороку видавало від 17 до 26 нормативних документів. При цьому головне, що держчиновникам вдавалося досить швидко лобіювати їх прийняття Верховною Радою.

 

Однак, з 2007 р., після останніх виборів до Верховної Ради, законодавча робота міністерства зменшила свої оберти. Вже більше 10 років йде робота над новим Житловим кодексом України (ЖКП). Наразі законодавчо не врегульовані найважливіші положення про створення і функціонування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Не прийняті й інші важливі для галузі ЖКГ закони.

 

Зокрема, в 2010 р. Міністерство з питань житлово-комунального господарства видало лише 17 документів, а Міністерство регіонального розвитку та будівництва України ще 8. Для порівняння: Міністерство охорони здоров'я України видало за цей же період 103 законодавчих документа, Міністерство оборони - 87, Міністерство транспорту та зв'язку - 91. У цьому ж році, за майже вісім перших місяців об'єднане Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України напрацювало тільки 19 документів, значна частина яких стосується будівництва.

 

При цьому не секрет, що законодавчі ініціативи об'єднаного міністерства підтримку ні на рівні Кабінету Міністрів, ні на рівні Верховної Ради сьогодні не знаходять. Не сприяє посиленню його роботи також реорганізація міністерства і перманентна зміна міністрів за останні півтора року. 

 

Фактично з тієї ж причини, не вдалося вдосконалити і систему управління в галузі з урахуванням ринкових відносин. Зрозуміло, що робота в цьому напрямку залежала не тільки від Г.Семчука, а й від інших керівників міністерства, але по факту - велася вона не дуже активно. 
Керівники комунальних підприємств, зокрема підприємств ТКЕ, нарікають, що міністерство не відстоює їх інтереси в боротьбі з НАК «Нафтогаз Україна» і ДК «Газ Україна». Про фінансову стабілізацію галузі та технічне переоснащення ЖКГ на сьогоднішній день взагалі не йдеться.


«Сьогодні ситуація в ЖКГ, якщо говорити вцілому, критична. Наразі існує дуже багато нарікань та скарг на якість послуг, що викликає, звичайно, напругу в суспільстві. Практично всі підприємства ЖКГ збиткові, і що найстрашніше, ці збитки зростають з року в рік. Заполітизована тарифна політика. На сьогодні тарифи не покривають витрати практично за жодною підгалузі. Мається на увазі і в житлі, і в теплі, і у водопостачанні-водовідведенні, і т.д.» - визнає сам Г.Семчук. 


Факти роботи 


Загалу Г.Семчук відомий, в першу чергу, як противник ЖЕКів і затятий прихильник створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Цієї лінії він дотримується вже кілька років. На його думку, створення ОСББ - єдина альтернатива ЖЕКам, яка дозволить позбутися неякісного обслуговування будинків. 


«Я можу відповісти одним словом: ЖЕКи - вчорашній день, і вони не повинні бути в тій формі, в якій вони існують на сьогодні. Тільки близько 30% отриманих коштів залишається на утримання будинку – в середньому 7-8% йде на електроенергію, до 8% - на ліфти, і цих грошей не вистачає. Близько 10% - на поточний ремонт, і практично не накопичуються гроші на капітальний ремонт. Тому альтернативи створенню об’єднання співвласників немає», - зазначає Г.Семчук.


Відзначимо, що в профільному міністерстві вже декілька років розуміють, що ОСББ створювати потрібно. Розуміють чиновники і те, що потрібні значні кошти (а це хоча б кілька мільярдів гривень щорічно) для капітального ремонту будинків, щоб потім передати їх на баланс об'єднанням співвласників. Гроші необхідні і на ремонт мереж і інші потреби галузі.


Тут потрібно відзначити, що Г.Семчук - людина, яка пропрацювавши в галузі більше 30 років, щиро дбає про неї. Як автор багатьох публікацій на теми реформування ЖКГ, любить постійно повторювати, що ЖКГ - це сфера життєзабезпечення. Однак, як уже зазначалося, доки ні він, ні інші керівники міністерства не бажають конфліктувати, «вибиваючи» з уряду гроші. Єдиний успіх за останні 1,5 року - це отримання від Кабміну грошей на програму «Питна вода», яка так близька Г.Семчуку.


У той же час, за словами Г.Семчука, в Україні в 2011 р. через недостатнє фінансування не планується проводити масову заміну тепло- і водопровідних мереж. «У цьому році великих зрушень в заміні мереж не буде. Кошти, виділені урядом, незначні. На програму «Питна вода» виділено лише 400 млн грн міністерству, і на програму енергозбереження - 100 млн грн (на пілотні проекти під реформування). На аварійних мережах ці роботи будуть вестися ...Органи місцевої влади планують уже, як і щороку, свої заходи з ліквідації аварійних мереж. Але, щоб замінити всі мережі, потрібні дуже значні кошти», - зазначив Г.Семчук. 


У той же час, зам міністра дуже жорстко ставиться до тих, хто не платить за житлово-комунальні послуги. «У ньому (нової редакції Житлового кодексу - ред.) прописана норма, згідно з якою неплатники можуть бути примусово виселені з житла. Час показав, що домовленості, , оголошення на під'їздах ніякого впливу на них не чинять. У всьому цивілізованому світі неплатників виселяють, тому й рівень платежів за житлово-комунальні послуги там становить 95-97%. Якщо ти бідний - добивайся субсидії. Всі інші повинні звикнути, що оплата повинна проводитися своєчасно і в повному обсязі», - висловлював свою позицію в 2007 р. Г.Семчук. 


Учасникам ринку, керівникам комунальних підприємств, Г.Семчук запам'ятався ще й, озвученими в 2007 році планами, про те, що вже в 2008 р. підприємства ЖКГ зможуть залучати кредити під модернізацію основних фондів на пільгових умовах. Йшлося про часткове погашення процентної ставки по кредитах комерційних банків за рахунок держбюджету. Відомство готувало цю пропозицію, проте їй не судилося бути реалізованою. 



Чи вдасться Г.Семчуку спрацюватися з новим шефом Анатолієм Близнюком і його першим замом Олександром Аліповим? Сумнівів не виникає. А що йому та іншим керівникам міністерства вдасться зробити - покаже час. 

Максим Файдор спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)