ГоловнаПублікаціїАналітика Квартплата по-українськи… Частина друга: від розвалу ЖКГ врятує взаємна довіра

Квартплата по-українськи… Частина друга: від розвалу ЖКГ врятує взаємна довіра

Нижче пропонуємо вам думку заступника начальника відділу економіки, планування, ціноутворення та житлової політики департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Ірини Колодки

Упопередній публікації ІА «Україна Комунальна» вкотре порушила питання наявних непорозумінь  з показниками у платіжках городян. Насамкінець журналісти вирішили поцікавитися походженням компонентів квартплати, які викликають найбільше сумнівів і нарікань у споживачів. Нижче пропонуємо вам думку заступника начальника відділу економіки, планування, ціноутворення та житлової політики департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Ірини Колодки.

- Інколи у мешканців виникають сумніви стосовно фактичного надання певних послуг, зокрема, проведення дератизації, обслуговування димовентиляційних каналів, обслуговування внутрішньобудинкових інженерних мереж. У такому випадку варто звернути увагу на те, що є таке поняття як утримання житлового фонду, який потребує все більших витрат. Разом із тим слід зазначити, що дератизація проводиться санепідемстанцією відповідно до укладеного договору з ЛКП. Обслуговування димовентиляційних каналів – це безпека проживання людей у будинках, а також забезпечення повітрообміном у кухнях та ванній кімнаті.

Обслуговування інженерних мереж – це забезпечення водопостачанням, водовідведенням та електропостачанням до квартири через внутрішньобудинкові мережі.  Отже, дані послуги беззаперечно надаються. Оскільки тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій розраховані окремо по кожному будинку з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків та прибудинкових територій, статтею 382 Цивільного кодексу України визначено, що власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належить на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку. Тому, власники квартир будинку повинні брати участь у витратах по будинку згідно з тарифом, встановленим вищевказаним рішенням.

Який компонент квартплати найдорожчий?

- Левову частку тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій складають витрати з прибирання сходової клітки та прибудинкової території, відповідно, ці складові тарифу є найдорожчими. Згідно з рішенням виконкому від 31.05.2011 р. № 561 прибирання сходової клітки у будинках одно- та двоповерхової забудов не здійснюється, відповідно, нарахування власникам квартир будинку не проводиться. Окрім цього, у триповерхових будинках та будинках вищих забудов прибирання сходових кліток може не проводиться за наявності заяв власників квартир цілого будинку.

Чи є, на думку фахівців Вашого міста, суперечності у законодавстві, які не дозволяють формувати адекватну ціну комунальних послуг. Які саме?

- Постановою Кабінету Міністрів України, якою затверджується Порядок формування тарифів, не передбачено переліку обов’язкових послуг, від яких власники квартир будинку не мали б права відмовитись. Оскільки у м. Львові є багато ветхих та аварійних будинків, законодавством не передбачено понижуючих коефіцієнтів, які можна було б застосовувати при розрахунку тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для них. Враховуючи те, що розмір плати для ветхих та аварійних будинків встановлений на тому рівні, що і для будинків,  які є у задовільному стані, виникає соціальна напруга серед споживачів.

Чи відрізняється у Вашому місті квартплата у будинках, які обслуговуються ЖЕКами, і тих, які обслуговуються ОСББ?

- У будинках, які обслуговують Львівські комунальні підприємства, тариф на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в середньому коливається від 1,70 грн до 1,80 грн з урахуванням технічного обслуговування ліфтів за 1 квадратний метр загальної площі квартири. Без технічного обслуговування ліфтів тариф у середньому становить 1,45 грн за 1 кв. метр загальної площі квартири.

Стосовно тарифів у будинках, які обслуговують ОСББ, інформуємо, що відповідно до Статуту ОСББ тарифи встановлюються загальними зборами. За інформацією голів ОСББ тариф по будинках коливається від 1,0 грн до 2,50 грн за  1 кв. метр загальної площі квартири.

Чи повинна квартплата, на думку фахівців Вашого міста, бути однаковою для всіх споживачів, чи ж вона повинна визначатися для кожного об’єкта окремо?

- Тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій формуються відповідно до законодавчих актів, прийнятих на рівні держави. Формування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій затверджується постановою Кабінету Міністрів України, якою передбачено формування тарифів по кожному будинку. Тому необхідним залишається формування таких тарифів по кожному будинку. Встановлення однакових тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для всіх споживачів неможливе, оскільки суперечитиме діючому законодавству. Однак, як зазначено вище, при розрахунку тарифів доцільно застосувати понижуючі коефіцієнти для ветхих та аварійних будинків.

З усього вищенаведеного випливає: тільки довіра споживачів до надавачів  послуг може врятувати ЖКГ від розвалу. Неважливо, скільки коштує послуга, – важливо, щоб надавачі послуги обґрунтували таку її вартість. Я впевнений: в Україні уже є критична маса людей, які прагнуть ЯКІСНОГО обслуговування, і для них менш важливо, дешеве воно чи недешеве. У сфері ЖКГ ми хочемо саме якості, за яку ми і будемо належним чином платити. До того часу, поки комунальники не навчаться пояснювати свої дії і ціни, не варто сподіватися на покращення ситуації у галузі.

Олександр Івахнюк, спеціально для ІА «Україна Комунальна».

 
Коментарі (0)