ГоловнаНовини ЖКГГазопостачанняПідсумки тижня: Газ з домішками скандалу

Підсумки тижня: Газ з домішками скандалу

Конфлікт, який розгорівся між Україною та Росією з приводу боргу за недобір газу згідно контракту, протягом минулого тижня встиг обрости різноманітними заявами, погрозами та несподіваними рішеннями

Отож, у відповідь на виставлений рахунок у розмірі 7 млрд дол, в НАК «Нафтогаз України» заявили, що оплачувати його не збираються. У компанії також вважають, що такі дії російського монополіста – це лише елемент тиску на Україну, яким Росія намагається «вибити для себе вигідні умови у створенні консорціуму на базі української ГТС».

Раціональність таких дій «Газпрому», піддали сумніву і ряд експертів в енергетичній сфері. Зокрема, голова East European Gas Analysis Михайло Корчемкін, зазначив, що контракт між компаніями передбачає поквартальний розподіл поставок газу, а «відсутність претензій за підсумками кварталів дозволяла думати, що між сторонами існувала угода».

У свою чергу російська сторона запевнила, що «Газпром» наврядчи буде доводити конфлікт до суду, адже шанси виграти цю справу у компанії невеликі, і тому може повторитися сценарій з німецькою компанією RWE, у якої монополія намагалася відсудити 500 млн дол за недобір газу за умовами take-or-pay. 

Такої ж думки дотримується директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич, додаючи, що Росія лише намагається посилити свої позиції по ряду спірних питань зокрема, щодо переговорів про ціну на газ. Експерт також влучно підмітив, що у 2010 році коли ситуація з імпортом російського газу вилилась у недобір як мінімум 6 млрд куб м палива, «Газпром» ніяких претензій не висунув. Тому, пан Марунич не виключає політичної складової даного конфлікту.

Однак, такий стиль переговорів з приводу подальшого газового співробітництва може дійти до більш різких дій, невиключено що й до припинення постачання газу в Україну. Такий варіант подій розглядає Екс-міністр палива й енергетики Юрій Продан. 

«В минулі роки, коли в нас були ці дві газові кризи (йдеться про припинення Росією постачання газу в 2006 і 2009 роках – «У.К.»), теж не було підстав для припинення газопостачання, особливо коли йшлось про припинення постачання в Європу. Але «Газпром» пішов на це», - зазначає він. Тому, на думку Екс-міністра, такий сценарій розвитку має всі шанси на існування.   

Та, чи має даний конфлікт політичне забарвлення, зокрема, як варіант реакція на підписання Україною угод з компанією Shell, Юрій Продан сумнівається. Швидше за все, на його думку, тут присутній виключно економічний розрахунок, адже недобір газу дійсно мав місце. Слід зазначити, що за підсумками минулого року, Україна імпортувала майже 33 млрд куб м російського газу, з яких майже 25 млрд придбав «Нафтогаз», а 8 млрд компанія Дмитра Фірташа Ostchem Holding. У «Газпромі» наполягають, що згідно з контрактом Україна зобов’язана закупати 52 млрд куб м газу, і при бажанні зменшувати ці об’єми на 20%, до 42 млрд, а далі вступає у силу умова take-or-pay, тобто газ має бути оплачений в будь якому випадку. В Україні ж наполягають, що при своєчасному оформленні заявки, вправі знижувати відбір до 33 млрд куб м газу. 

Однак, чи можна назвати такі дії України, як реально нанесений економічний збиток «Газпрому»? Детальніше про це та багото іншого читайте у розгорнутому матеріалі.

 
Коментарі (0)