ГоловнаПублікаціїАналітика Підсумки тижня: морозна пастка для українців та тарифний «розгул» в регіонах

Підсумки тижня: морозна пастка для українців та тарифний «розгул» в регіонах

Минулого тижня справжня зима, що прийшла в Україну, принесла українцям та можновладцям багато клопоту. Крім того, питання «газової» політики та тарифний «розгул» в регіонах знову ж таки нагадали про себе.
Так, понеділок, 23 січня, для редакції «У.К.» розпочався з інформації з Міністерства надзвичайних ситуацій. За данними МНС, протягом 21 - 22 січня внаслідок несприятливих погодних умов (сніг, мокрий сніг, пориви вітру), через спрацювання систем захисту ліній електропередач та руйнування електроопор в Одеській області було знеструмлено 49 населених пунктів.
 
Водночас, Міністерство регіонального розвитку, будівництва  та житлово-комунального господарства розробило загальнодержавну програму розвитку та реконструкції централізованих систем водовідведення населених пунктів України на 2012-2020 року. Як зазначалосьу повідомленні, програма спрямована на реалізацію державної політики щодо охорони  навколишнього природного середовища і зокрема поверхневих водоймищ та забезпечення населення якісними послугами з водовідведення
 
Не дивлячись на всі «газові суперчки», що виникали під час обговорення між Україною і російським «Газпромом» ціни на газ для українців, НАК «Нафтогаз України» підтвердив, що буде виконувати в повному обсязі контрактні зобов'язання, які існують з «Газпромом» на 2012 рік, і буде вести переговори про зниження ціни. «Те, що стосується України, то у нас є чинний контракт. Контракт у нас такий, що й українські колеги чудово розуміють, що умови цього контракту є залізобетонними. І якщо говорити про 2012 рік, то українська сторона підтвердила, що буде виконувати у повному обсязі контрактні зобов'язання, які є, і буде вести переговори, щоб якимось чином відкоригувати ціну», - сказав він.
 
Інформаційний простір вівторка розочався зі звернення президента України Віктора Януковича. Президент вкотре наголосив, що сьогодні Україна платить непомірну ціну за російський газ. «Це проблема, яку ми отримали у спадщину, і сьогодні вона нас тримає, як зашморг. Тому що ціна на газ 516 доларів – це найвища ціна у світі... Чому в нас газ найдорожчий у світі? Такий підхід несправедливий, і зовсім незрозуміло, за що Україну покарали такою ціною. Ось на це питання ми й шукаємо відповідь, продовжуючи переговори з Росією», – сказав В.Янукович. Він особливо наголосив: результати українсько-російських газових переговорів відповідатимуть національним інтересам нашої держави.
 
А ініційований прем’єр-міністром на останньому засіданні уряду детальний розгляд підвищення тарифів із утримання будинків і споруд та прибирання прибудинкових територій у регіонах одразу ж виявив такі факти. Розмір квартплати уже повернули до попереднього значення у Полтаві, назвавши при цьому його підвищення «грабіжницьким». У Херсоні рішення міськради, яке встановлювали новий, вищий розмір квартплати, призупинили до визначення органів громадського контролю, що будуть контролювати якість послуг та обсяг коштів необхідний для їхньої оплати.
 
Крім того, в цей день представники ДК «Укртрансгаз» повідомили, що українцям вистачить «запасів» газу, щоб пройти опалювальний сезон. Обсяг активного газу в підземних сховищах газу (ПСГ) України становить 14,8 млрд куб. м, що дозволяє в повному обсязі виконувати заявки українських споживачів. Згідно газового балансу показник відбору природного газу з підземних сховищ (ПСГ) в I кварталі 2012 року становить 7,9 млрд куб. м.
 
За оперативними даними Об'єднаного диспетчерського управління, фактичне споживання природного газу України становить 255 млн куб. м на добу.
 
Водночас, головний очільник Мінрегіону Анатолій Близнюк провів всеукраїнську селекторну нараду про стан проходження в Україні опалювального періоду 2011-2012 рр.
 
Згідно зі звітом регіональних представництв, опалювальний період проходить стабільно, але у зв’язку із значним зносом теплових мереж мають місце тимчасові «аварійні»  відключення в Києві, в Луганській  та  Київській областях.  В ніч з 22-го на 23-є січня внаслідок несприятливих погодних умов спрацювали системи захисту ЛЕП, що призвело до знеструмлення 71 населеного пункту у 7-ми областях: Одеська – 24, Запорізька – 16, Херсонська і Чернігівська– 9, Дніпропетровська – 6, Київська  - 4, Черкаська – 3.
 
У середу, 25 січня, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк під час селекторної наради із регіонами країни, присвяченій ходу опалювального сезону, що відбулася в Кабінеті міністрів України повідомив, що підприємства житлово-комунального господарства України в 2011 р. зекономили майже 1 млрд куб. м газу. Протягом минулого року зросла енергоефективність підприємств систем життєзабезпечення. 
 
Крім того, під час засідання Кабінету Міністрів очільник Мінрегіону заявив, що встановлення розміру квартплати відноситься до повноважень місцевого самоврядування, але раніше розрахунок тарифу проходив погодження з інспекцією по цінах, діяльність якої була відновлена лише нещодавно. За його словами, у Херсоні, Полтаві та Чернігові, де місцева влада пішла на непопулярний крок щодо різкого підвищення квартплати, після доручення Прем’єра щодо ретельної перевірки нарахування тарифу на послуги з утримання житла та прибудинкових територій (квартплата), місцева влада свої рішення про підвищення призупинила або відмінила взагалі.
 
Водночас, у зв’язку з настанням несприятливих погодних умов та очікуванням низьких температур на території України голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олександр Рибак доручив територіальним органам Держархбудінспекції організувати та проводити постійний моніторинг забезпечення надавачами послуг безперебійного теплопостачання та прибирання територій від снігу та ожеледі.
 
Також, прем’єр-міністр України Микола Азаров у своєму вступному слові перед початком засідання уряду звернувся до заступника Генерального прокурора Віктора Замфірова із проханням, аби прокуратура взяла на контроль питання необґрунтованого підвищення тарифів на послуги ЖКГ. Він також звернувся до А.Близнюка з тим, аби у випадках необґрунтованого завищення тарифів «матеріали передати негайно до правоохоронних і контрольних органів». 
 
Після засідання уряду, міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк  повідомив, що у найближчу п'ятницю планує відвідати з візитом місто Харків і обговорити з місцевою владою ситуацію, що склалася з підвищенням тарифів на ЖКП. «Ніхто в цій країні не може бути звинувачений поки немає рішення суду ... тому органи місцевого самоврядування мали право «підвищувати квартплату». Це їх повноваження, якщо вони прийняли рішення неправильні ми їх виправили. Все. Ми поставили все на місце і попередили, що якщо ви «хлопці» й надалі будете бавитися подібними речами, ми вам не дамо ображати людей», - заявив А.Близнюк.
 
Одночасно в ході засідання Кабміну міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк заявив, що Кабінет міністрів України планує ухвалити рішення відповідно до якого, прибудинкова територія і конструктиви будинків будуть передані у власність і керування мешканців цього будинку в разі, якщо 51% квартир в ньому приватизовані. «Згідно з законом приватизації житла, якщо в будинку 51% квартир приватизований, такий будинок повинен зніматися з державного балансу і передаватися колективу власників. І саме про це сказав конституційний суд, а ми віддали людям тільки квадратні метри під квартири, а будинок і всі конструктиви залишилися без нагляду. Є таке рішення, воно зараз узгоджується, - ми повинні віддати і будинки і прибудинкову територію», - заявив Близнюк.
 
У четвер, 26 січня, Міністерство надзвичайних ситуацій оголосило «війну» лютим морозам. Під час екстреного засідання МНС, було ухвалено, що до 27 лютого міністерство відкриє пункти обігріву у паркових зонах з масовим перебуванням людей в обласних центрах України, містах Києві та Севастополі.У таких пунктах надаватиметься допомога малозахищеним верствам населення з метою попередження випадків переохолодження громадян. Крім того, люди забезпечуватимуться харчами. У раціон буде включено гарячий чай, цукор, сало, бутерброди тощо. Видача продуктів здійснюватиметься в одноразовому посуді. У пунктах обігріву буде цілодобове позмінне чергування особового складу.
 
Водночас, під час офіційного візиту президента України Віктора Януковича до Давосу, стало відомо, що Україна веде активний діалог з Азербайджаномщодо реалізації спільних проектів у енергетичній сфері. «Ми провели черговий раунд переговорів. Зараз готуються до підписання два протоколи. Є технічні питання, які треба прорахувати спеціалістам. Безумовно, Україна буде продовжувати роботу в питаннях транспортування каспійського газу і як споживач газу, і як країна, яка може брати участь у будівництві газотранспортних систем із залученням наявних у нас ресурсів. Нам це дуже цікаво», - наголосив В.Янукович.
 
Також, в цей день, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк заслухав керівництво регіонів, що найбільше заборгували за спожитий підприємствами теплокомуненерго газ, стосовно їхньої діяльності з погашення заборгованості та покращення розрахунків. «Підприємства та установи, що фінансуються з державного бюджету, з місцевого бюджету, комерційні споживачі заборгували сотні мільйонів за спожите тепло, на виробництво якого витрачено газ. Тому вимагаюзаписати в протокол: за графіком, регіони – найбільші боржники, нехай приїжджають сюди, звітують про структуру заборгованості та що з цим вони планують робити», – сказав А.Близнюк.
 
Крім того, керівництво «Газ України» знову ж таки нагадало підприємствам ТКЕ про борги за спожитий газ. Так, заборгованість підприємств теплокомуненерго за спожитий природний газ у 2011 році складає 6,2 млрд грн. Основними чинниками,  які зумовили низький рівень оплати підприємств теплоенергетики за спожитий природний газ, є несвоєчасний перегляд тарифів на послуги теплопостачання та затвердження їх на рівні нижчому, ніж економічно обґрунтовані витрати, неплатежі споживачів за отримані послуги. Через несвоєчасне встановлення економічно обґрунтованих тарифів  на теплову енергію, за попередніми розрахунками заборгованість з різниці в тарифах за 2011 рік становитиме 5,8 млрд гривень.
 
Цього ж дня, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України на виконання доручення Прем’єр-міністра України утворило Штаб із забезпечення безперебійної роботи об’єктів життєзабезпечення населення. Відповідний План з організації його роботи затвердив очільник Мінрегіону України Анатолій Близнюк. Також усім головам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій направлено листа, яким губернаторів зобов’язано до 28 січня створити регіональні штаби із забезпечення безперебійної роботи об’єктів життєзабезпечення населення із обов’язковим залученням до їх складу представників виконкомів органів місцевого самоврядування. Крім цього керівники адміністрацій повинні вжити вичерпних заходів для попередження виникнення можливих надзвичайних ситуацій через різке зниження температури повітря у період з 28 січня по 12 лютого. 
 
Останній робочий день тижня надійшла інформація, що за останні два дні Президент Віктор Янукович провів три зустрічі в рамках форуму в Давосі. Втім, рівень цих зустрічей був вельми скромним. Якщо торік Янукович провів переговори з прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном, то на цей раз йому вдалося поспілкуватися лише з головою Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Томасом Міровим, Президентом Польщі Броніславом Коморовським і Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим. Всі три зустрічі були присвячені енергетиці. На них Президент спробував заручитися підтримкою в газовому протистоянні з Росією. Як повідомило високопоставлене джерело в ЄБРР, переговори з Міровим стосувалися фінансування реконструкції української ГТС і участі банку в майбутньому консорціумі з управління системою. «Президент дав зрозуміти, що Україна зацікавлена у входженні ЄБРР в акціонерний капітал майбутнього консорціуму. В цілому банк готовий розглядати таку пропозицію. Але для нас дуже важливо, щоб всі процеси відбувалися прозоро і щоб Україна у свою чергу виконала зобов'язання щодо реформи ринку газу», - заявило джерело. Нагадаємо, що закон про реформування ринку газу за наполяганням Євросоюзу Україна прийняла ще в 2010 році, проте робота над реструктуризацією досі не почата.
 
У п’ятницю стало відомо, що внаслідок негоди пориву вітру до 25-30 м/с в Херсонській області знеструмлені 27 населених пунктів. Зокрема, знеструмлені такі райони: Бериславський, Олександрівський, Лепетиський, Генічеський, Воронцовський, Цюрупинський та Чаплинський.
 
А тим часом, міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюкпід час візиту до Харкова заявив, що Харків ухвалював рішення про тарифи в межах своєї компетенції і на основі діючої законодавчої бази. Він зазначив, що тарифи давно не переглядалися, тому зараз підвищення вийшло значним. І якщо це необхідно, то потрібно шукати джерела, за рахунок яких це можливо профінансувати. В даний час місто і область знаходяться в процесі розгляду остаточного рішення про тарифи. Міністр висловив упевненість в тому, що відповідне рішення буде знайдено.
 
Також, під час селекторної наради сказав перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв повідомив, що Кабінет Міністрів доручив НАК «Нафтогаз України» посилити контроль над  роботою газорозподільних та газотранспортних підприємств у зв’язку з різким зниженням температури повітря на території України. За словами першого віце-прем’єра, особливу увагу варто приділити забезпеченню споживачів природним газом. Уряд доручив також Міністерству енергетики та «Нафтогазу» посилити контроль за роботою газорозподільних та газотранспортних підприємства у зв’язку з екстримально низькими температурами. Заборонено на період «піково» низьких температур відключення від газопостачання об’єктів соцсфери, житлового фонду, а також підприємств водо-, та теплопостачання», - зауважив А.Клюєв.
 
В цей день, нагадала про себе й негода. Так, в Криму через складні погодні умови без електропостачання знаходиться 59 населених пунктів, з населенням більше 28 тис. осіб. «Проблеми з електропостачанням виникли через шквальний поривчастий вітер, швидкість якого місцями досягала 25-28 метрів в секунду. Ремонтно-відновлювальними роботами з відновлення енергопостачання займає 56 бригад РЕМ, 204 людини, 56 одиниць техніки.Найбільше через негоду постраждали  Ленінський, Сімферопольський, Чорноморський, Сакський і Красноперекопський райони. Ситуація знаходиться під контролем ГУ МНС України в АР Крим», - йдеться в документі.
 
Завершальним акордом минулого тижня для України стало те, що сподівання президента України Віктора Януковича про створення СП з постачання скрапленого газу між Україною та Азербайджаном завершилося провалом. Так, за словами директора Агентства національних проектів Владислава Каськіва, Україна розраховувала підписати документ про створення СП в Давосі, але підписано так і не було. Азербайджанська сторона взяла тайм-аут у підписанні угоди, оскільки існує ще ряд питань щодо поставок газу, не узгодженими між Азербайджаном і Туреччиною через нові економічні перспективи.
 
Анна Недогибченко
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Коментарі (1)
Савенчук Виталий1
02 Лютого 2012 p. 17:38
це дуже страно