ГоловнаПублікаціїФінансування ЖКГВитрати ЖКГ відкривають бюджетні діри

Витрати ЖКГ відкривають бюджетні діри

Бюджетне дотування галузей ЖКГ та будівництва у серпні збільшилося майже на 46% порівняно з попереднім місяцем. Втім, обсяг недофінансування також зростає: до вересня розрив між запланованими і виділеними сумами склав 3 млрд грн.
У січні - серпні на фінансування житлово-комунальної, будівельної галузей і регіонального розвитку в держбюджеті-2013 року було передбачено 4,7 млрд грн, з яких було виділено всього 1,7 млрд грн, повідомляє Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ на офіційному сайті. При цьому, в серпні збільшилися як плани по цільовому дотуванню профільних для відомства галузей, так і реально профінансовані суми. Зокрема, минулого місяця було направлено на 45,8% більше бюджетних коштів, ніж у січні - липні, коли було виділено всього 897 млн грн із запланованих на сім місяців 2,9 млрд грн. Відповідно, у серпні зросли обсяги фінансування як держбюджетних програм Мінрегіону, так і субвенцій до місцевих бюджетів на 42,6 % і 52,2%.
 
Довідка
Як раніше повідомляла «Україна Комунальна», парламент ухвалив закон «Про державний бюджет на 2013 рік» з мінімальними для галузі ЖКГ витратами в 5,7 млрд грн. Однак, в результаті, фінансування було збільшено до 6,1 млрд грн, тоді як у минулому році видатки держбюджету на потреби ЖКГ склали майже 16 млрд грн.
 
Найбільший обсяг недоплати за вісім місяців нинішнього року припадає, традиційно, на ЖКГ. Зокрема, із запланованих на цей період 3,5 млрд грн було профінансовано лише 553,5 млн грн. Втім, обсяг реально виділених до вересня коштів на 54,2% або на 300,2 млн грн більше, ніж у січні - липні.
 
Як і в останні 4 місяці, істотний розрив між передбаченими на цей період обсягами витрат і кількістю виділених галузі коштів стосується міжбюджетної субвенції на погашення заборгованості з виплати тарифної різниці підприємствам тепло - і водопостачання. У січні-серпні на ці цілі було направлено всього 211,6 млн грн, що на 2,6 млрд грн менше плану. Але все ж обсяги перехресного субсидування минулого місяця збільшилися порівняно з липнем майже на 60% або на 125 млн грн.
 
Частка невиплат припадає на фінансування спільного проекту Світового Банку та українського уряду «Розвиток міської інфраструктури». Нагадаємо, у 2009 році СБ надав галузі кредит під держгарантії на загальну суму 140 млн дол.. Ці кошти були витрачені на модернізацію та реконструкцію основних потужностей підприємств і мережевої інфраструктури теплопостачання та водопостачання в українських містах.
 
Одним з населених пунктів, що беруть участь у проекті, є Миколаїв. На розвиток муніципальної системи водопостачання та водовідведення, зокрема, на погашення позики, у 2013 році в держбюджеті передбачено 531 млн грн. З них майже 80% має бути профінансовано у січні - серпні. Однак до вересня на ці цілі було витрачено лише 140 млн грн. При цьому, витрати бюджету на фінансування миколаївського проекту за місяць зросли на 30,4%. Незважаючи на 27- відсоткове підвищення дотацій на забезпечення реалізації проектів по розвитку міської інфраструктури у серпні, і в цій статті витрат не дорахувалися майже 1 млрд грн.
 
Втім, варто відзначити, що у січні - серпні в повному обсязі виплачені субвенції місцевим бюджетам на капітальний ремонт систем централізованого водопостачання та водовідведення - 197 млн грн, що майже на 65% більше, ніж за попередні сім місяців. Вклалися в план і з виплат субвенцій до бюджету м. Славутича. Так, 4,1 млрд грн було спрямовано на заходи із запобігання аваріям та техногенним катастрофам у сфері ЖКГ міста.
 
Будівельна галузь також не може похвалитися 100 - процентними виплатами бюджетних асигнувань. До вересня на її потреби було спрямовано 871,1 млн грн, що майже на 17% менше запланованої суми. Як і раніше, невиконані бюджетні завдання з часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами молодих сімей та громадян, залучених для купівлі або будівництва житла: з 43 млн грн було виділено лише 35,3 млн грн.
Разом з тим, не зайвим буде нагадати, що у держбюджеті на поточний рік не закладено фінансування ключових проектів, передбачених загальнодержавними програмами, і є захищеними статтями бюджету. Зокрема, на реалізацію заходів програми «Доступне житло» було передбачено лише 50 млн грн (виплачені в повному обсязі) проти 200 млн грн минулого року. Досі не передбачено бюджетне фінансування програми «Питна вода України», реалізація якої в 2012 році коштувала бюджету 200 млн грн. Відсутні в основному фінансовому документі країни хоча б ті минулорічні 100 млн грн, які виплачувалися підприємствам, вимушеним перекидати воду на великі відстані для постачання споживачів (наприклад, підприємства Луганської області, Криму). Ще 200 млн грн, виділених рік тому, не вистачає в держбюджеті поточного року на пільгове кредитування ОСББ та оснащення багатоквартирного фонду приладами обліку теплової енергії і води.
 Список можна було б продовжувати... Але скоро галузь очікує ще одна «фінансова подія». 14 вересня Кабінет Міністрів зареєстрував у парламенті проект закону № 3000 «Про державний бюджет України на 2014 рік». Щоправда, дізнатися, яке фінансування галузі передбачено поки не надається можливим, оскільки текст проекту неоприлюднений, і до 20 вересня уряд буде його доопрацьовувати. Але вже, судячи з оприлюднених Мінфіном макроекономічними показниками (інфляція в 8,3 % і зростання економіки на 3%) , які закладені до держбюджету на наступний рік, галузі ЖКГ не доведеться розраховувати на збільшення фінансування.
Марія Цатурян
 
Коментарі (0)