ГоловнаПублікаціїПитання експертуЯк вирішувати комунальні проблеми?

Як вирішувати комунальні проблеми?

Проблеми з «комуналкою»? Не знаєте, куди звертатися, якщо ваш ЖЕК не працює? Не хочете платити за неякісні послуги? Тоді читайте роз'яснення «України Комунальної».
знак питання
Новини по темі

Майже кожного дня споживачі послуг ЖКГ стикаються з проблемами комунального характеру. То водопровідники не хочуть ремонтувати кран, то в опалювальний сезон батареї у квартирі холодні, то рахунки за спожиті послуги лякають астрономічними цифрами. Якщо Вам це знайомо, експерти «У.К.» спробують допомогти знайти правильну відповідь, та проконсультують з юридичних та суперечливих питань.

На питання відповідає експерт  «У.К.», юрист Андрій Осадчий.

Питання 1:
 
Я пенсіонер і отримую субсидію. У Чистий Четвер гаряча вода була ледве теплою, у такий день навіть помитися було неможливо. Я хочу відмовитися від гарячої води, як правильно оформити договір?
 
Відповідь експерта:
 
Напишіть заяву встановленого зразка з проханням прислати спеціаліста, який на законних підставах відключить гаряче водопостачання і встановить пломби. Ця заява має бути адресована керівникові теплової мережі. Обов’язково у заяві вкажіть свою повну адресу і контактні телефони. Протягом календарного місяця після подання заяви до вас прийде фахівець, який опломбує заглушки на трубах з гарячою водою і складе акт. Вам не нараховуватимуть плату за користування послугами гарячого водопостачання з моменту складання акта. До цього моменту нарахування за гаряче водопостачання буде здійснюватися за встановленими тарифами. 
 
Питання 2:
 
Чи скасовано пільги на проїзд у міському транспорті пенсіонерам за віком?
 
Відповідь експерта:
 
З 1 червня 2015 року пільговий проїзд у громадському транспорті буде надаватися тільки наступним категоріям осіб: інвалідам 1 та 2 групи, дітям-інвалідам, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, учням з малозабезпечених сімей та особам, які їх супроводжують і які супроводжують інвалідів 1 групи та учасникам бойових дій. Відповідний закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII підписав президент України Петро Порошенко 31 грудня. До червня 2015 року правила пільгового проїзду залишаться без змін. 
 
Питання 3:
 
Питання щодо заповнення документів на субсидію. Прописана у батьків, проживаю з чоловіком і дочкою за іншою адресою. Сплачую за комунальні послуги за себе за місцем проживання, а не прописки. Куди вносити дані про себе - заяву та декларацію за якою адресою? Прописки або фактичного проживання?
 
Відповідь експерта:
 
У розділі «Загальні відомості» вказуються відомості про всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих – для осіб, які орендують житло і вказані у договорі оренди, або для індивідуальних забудовників, будинки яких не прийняті в експлуатацію), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Питання 4:
 
При черговій повірці лічильника, водоканал вимагає надати довідку про склад сім'ї з ЖЕКу. На запитання: навіщо, відповідають, що в разі заборгованості будуть нараховувати оплату згідно довідки ЖЕКу. Чи правомірні вимоги працівників водоканалу, яким документом обумовлюється перелік довідок, які повинен пред'являти споживач послуг водоканалу за повірку лічильника?
 
Відповідь експерта:
 
Для повірки лічильник здається або в службу КВП (контрольно-вимірювальних приладів) водоканалу, або в централізований міський/районний КВП, або в КВП ЖЕКу, або в працюючу за ліцензією приватну фірму. Лічильник на перевірку слід здавати із заводським паспортом: після повірки в ньому з'явиться штамп КВПа, і будуть заповнені відповідні графи паспорта. На перевірку візьмуть, і зобов'язані взяти, і прилад «лівий», але тоді, швидше за все, доведеться заплатити за видачу техпаспорта на нього і складання акта повірки: закон поширюється тільки на сертифіковані прилади. Ніяких інших документів подавати не потрібно. 
 
Питання 5:
 
Коли здали будинок (новобудова), так сталося, що я стала інвалідом першої групи. Потребую постійного стороннього догляду. В даній кватирі не проживала жодного дня. Встановила лічильник на тепло (показник 00), чи мушу я сплачувати за опалення?
 
Відповідь експерта:
 
Згідно з Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, оплата послуг здійснюється за фактично надані послуги за показниками встановлених приладів обліку з моменту прийняття їх в експлуатацію. У разі встановлення будинкових (квартирних) засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об’єму) квартири (будинку садибного типу) та зобов’язаний сплачувати за опалення місць загального користування будинку.
 
Питання 6:
 
Для оформлення декларації про доходи для отримання субсидії: 1) за який період береться зарплата працюючого? (попередній календарний рік або попередні 12 місяців); 2) чи викидаються профвнески і військові збори; 3) рахувати в дохід добові за участь у виборах?
 
Відповідь експерта: 
 
До декларації вносяться відомості про всі види доходів за попередній календарний рік (12 місяців 2014 року) осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих, зазначених у договорі оренди): заробітна плата, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів тощо. Доходи вказуються без урахування податку з доходів фізичних осіб із зазначенням установи, організації, підприємства, де отримується дохід. 
 
Питання 7:
 
В оселі не прописаний, але проживаю. За новими нормами субсидію буду отримувати при наявності договору найму. У нашому законодавстві є ще «Договір позички житлового приміщення». Чи можливо згідно з цим договором отримати субсидію?
 
Відповідь експерта:
 
Заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії, самостійно заповнює особа, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації. Особи, які орендують житло, додають до Заяви договір найму (оренди) житла. У договору позички інша правова природа – це договір за яким угода , за якою одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні(користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Ст. 827 Цивільного кодексу України. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.
 
Питання 8:
 
Що збирається перевіряти працівник соцзабезу перед нарахуванням компенсації на оплату комунальних послуг, обстежуючи житло заявника - жінка живе з дитиною до 18 років в 2-кімнатній квартирі.
 
Відповідь експерта:
 
Згідно Порядку надання субсидій № 848 під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором з'ясовується, чи будь-хто із складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, не має додаткових джерел для існування, не зазначених у декларації про доходи та майно: (здає у найм (оренду) житлове приміщення (будинок) або його частину; працює без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; отримує дохід від утримання худоби, птиці, інших тварин, дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса.

Від редакції:

Шановні користувачі порталу «У.К.»!
 
Якщо на ваші запитання, які ви ставили нашим експертам раніше, не були надані відповіді, обов'язково нагадуйте нам про них, та нагадуючи, не забувайте перечитувати усі публікації з циклу «Запитуйте – ми пояснимо», адже відповідь на ваше питання могла вже бути раніше.
 
Усі публікації циклу «Запитуйте – ми пояснимо» читайте тут.
 
Коментарі (2)
Коля Пухов
21 Квітня 2015 p. 19:28
Компания "Киевэнерго" по почте присылает киевлянам счета с сообщениями о якобы существующем долге. Приписываемый долг, как правило, небольшой, порядка 100-200 гривен. Когда получивший такое сообщение всё-таки отложит все свои дела, или отпросится с работы за свой счёт, и придёт в районное отделение "Киевэнерго" для того, чтобы выяснить причину приписываемого долга, то окажется, что приём по этому вопросу временно прекращён по техническим причинам. И так несколько раз. В конце концов "должник" приходит к мысли, что дешевле было бы оплатить этот несуществующий долг, чем безрезультатно столько рабочего времени потерять.
Коля Пухов
23 Квітня 2015 p. 21:47
Зверніть увагу: на питання 6 не дана відповідь по суті, а лише переписаний з інструкції абзац із тим незрозумілим виразом " без урахування податку". Можливо, тут і криється замаскований обман: якщо людина вкаже отриманий ( чистий) дохід, то її звинуватять у штучному заниженні доходу, оскільки треба було вказувати нарахований (грязний) дохід; якщо, навпаки, людина запише нарахований (грязний) дохід, то субсидія буде значно менша за ту, що мала бути. Скоріше всього, правильно буде шукати щось середнє, а саме, від нарахованої грязної) зарплати відняти податок, а усі інші відрахування ( профспілкові, військові і т.д.) не віднімати.