ТРУБне задубіння

Вчора під час проведення ІІІ Европейсько-Українського Єнергетичного Дня, організованого компанією Conference House, медіа-партнером якого стало ІА «У.К.», були названі основні засади реформування сектора теплопостачання.

Централізоване теплопостачання, що керується потребами споживачів

Розвиток у даному напрямку буде орієнтуватися на потреби кінцевого споживача, на незалежність різних видів палива та взаємодії різноманітних джерел тепла. Індивідуальні теплові пункти (ІТП) відіграють важливу роль в цьому процесі. Тепловий пункт є одним із ключових елементів процесу теплопостачання в будівлі, особливо у перехідний період (міжсезоння). Той факт, що ІТП дозволяє з більшою точністю регулювати потрібну температуру опалення, визначає основний механізм енергозбереження. Таким чином, від тепломережі буде прийнята лише необхідна кількість тепла.

Принцип «орієнтації на споживання» у централізованому теплопостачанні – як альтернатива «орієнтації на виробництво».

В системах, що керуються принципом «орієнтація на виробництво», виробники теплоенергії визначають об’єми теплопостачання для мешканців. Мешканці не мають жодних технічних засобів, що дозволяють регулювати кількість тепла, яке надходить до їхніх квартир. Часом мешканці вимушені відкривати вікна для того, щоб позбавитись від надлишкового тепла чи, навпаки, якщо тепла для обігріву квартир недостатньо, змушені знаходитись в помешканні у верхньому одязі.

У майбутньому, виробництво теплоенергії має напряму залежати від фактичної потреби мешканців. Існують позитивні приклади з низки країн, що почали працювати у відповідності з цим принципом. Таким чином, функціональність та продуктивність ІТП є ключовими факторами для зміни існуючого підходу у теплопостачанні від «того, що визначається виробництвом» до «того, що визначається попитом».

Читайте також: Тепло за безцінь

Ще одне питання полягає у виборі між центральним тепловим пунктом (ЦТП) або кількома індивідуальними теплопунктами (ІТП) будівель. Практично завжди ІТП виявляється більш економічним, ніж ЦТП. Двохтрубна система подачі тепла до кожної будівлі з виробництвом гарячої побутової води безпосередньо в ІТП є найбільш економним рішенням.

Централізоване теплопостачання повинно розглядатися як єдина система. І як будь-яка система, вона повинна мати цілісний вигляд, тобто є важливим переконатися в оптимізації роботи усієї системи, а не вирішувати проблеми спричинені її окремими частинами. Для централізованого теплопостачання важливим є те, щоб усі складові частини та компоненти системи взаємодіяли у найбільш оптимальний спосіб, при цьому зберігаючи свої індивідуальні функції.

План дій

Сучасна високоякісна двохтрубна мережа подачі тепла з теплоізоляцією укладається згідно сучасних методів монтажу і мінімізує використання матеріалів, зсуви та стреси під землею. Така тепломережа, як правило, оснащена датчиками стану, які дозволяють вести постійний моніторинг всієї системи, запобігаючи аваріям, і, таким чином, зводячи до мінімуму експлуатаційні витрати протягом усього терміну служби теплової мережі.

У будь-якій двохтрубній системі завжди потрібно прагнути до забезпечення максимальної різниці температури між прямим та зворотнім трубопроводами. Забезпечивши такий підхід можна зменшити діаметри труб, а з тим, знизити інвестиційні витрати, а також потужність мережевих насосів; тобто, одночасно знизити інвестиційні та експлуатаційні витрати. У системах, де цей принцип використовується не повністю, витрати залишаються порівняно великими із-за малої різниці температур у прямому й зворотному трубопроводах. Це, в свою чергу, вимагає відносно великих розмірів труб, а також високої пропускної здатності насосів. Очевидно, що це лише збільшує як операційні, так й інвестиційні витрати.

Установка лічильників у всіх будинках

Довгострокова мета полягає в тому, щоб у кожному будинку та квартирі був встановлений індивідуальний лічильник тепла, на основі показників якого виставляється рахунок за споживане тепло, кількість якого визначається мешканцями. Більш прагматичною та досяжною метою є встановлення лічильника на кожну будівлю зокрема.

Надзвичайно важливо розуміти, що кожна людина хотіла б самостійно контролювати своє власне споживання тепла і оплату відповідно. Якщо ж контроль споживання не відноситься до обов’язків мешканців конкретного будинку, важко зрозуміти, як можна вплинути на зменшення споживання, і не зрозуміло, яку користь приносить таке зменшення.

Читайте також:  Житлово-комунальне моделювання

У деяких країнах мешканці приймають рішення відмовитись від централізованого теплозабезпечення на користь установки індивідуальних газових котлів. Причиною таких дій є те, що люди хочуть самостійно контролювати як своє споживання, так і свої витрати, а також і мікроклімат у помешканнях. Це рішення може стати доступним за допомогою централізованого теплопостачання, орієнтованого на споживання. При цьому централізоване теплопостачання завжди буде більш екологічно чистим рішенням, так як менша кількість більш ефективних котлів спричинить меншу кількість шкідливих викидів, що робить цей варіант економічно ефективним. Це в свою чергу забезпечить використання енергії, яка в іншому випадку була б просто втрачена.

Фінансування

Щодо можливого інвестиційного фінансування проектів існує кілька доступних варіантів . При цьому, важливо пам’ятати, якщо фінансування не є «грантом», тобто «м’якими» грошима, то це буде кредит, який, як і будь-яка позика, потребує гарантії і несе за собою додаткові витрати у формі відсоткових ставок і т.д. 

Банки й організації, котрі пропонують фінансову підтримку, є серед міжнародних фінансових організацій, таких як група Всесвітнього Банку (IBRD та IFC), EBRD, EIB, NEFCO, NIB та ін. Також існує поточна ініціатива («E5P»), започаткована Швецією, на сьогодні фінансується багатьма країнами, і керується Європейським Банком Реконструкції та Розвитку, ЄБРР.

Висновок про енергозбереження для централізованого теплопостачання

При використанні в централізованому теплопостачанні принципу «орієнтації на споживача» та енергозбереження, вирішальними є наступні кроки:

По – перше, необхідно сконцентрувати увагу на впровадженні сучасних теплових пунктів, ліквідації витоків у трубопроводах, правильної теплоізоляції будівель та приведенні до балансу існуючих систем опалення та гарячого водопостачання. Зробивши це, буде можливо економити та визначати реальну потребу в енергії.

По-друге, важливо проаналізувати та визначити усі можливі джерела тепла та енергії, такі як надлишки тепла та вторинні енергоресурси з промисловості на даній території. Даний тип енергії у теперішній час є ключовим для використання, так як він має великий потенціал відносно доступної енергії – про що вказують проведені дослідження. Сьогодні, як у Східній, так і у Західній Європі, ми часто дозволяємо пару (енергоносій високих температур) виходити в атмосферу, а гарячій воді – витікати в річки і т.д.

Коли ці обидва фактори враховані, настає час зосередитись на існуючій реальній необхідності в енергії та можливих шляхах її виробництва. У цій роботі дуже важливо ретельно вивчити та виявити доступні джерела палива та можливості використання джерел, таких як побутові та промислові відходи.

Врешті-решт, залишається виробити лише необхідну кількість енергії, максимально використовуючи паливо, яке доступне в даній місцевості. Незважаючи на те, які типи котлів, бойлерів та інше теплове обладнання будуть використовуватись, важливим є забезпечення роботи «Комбінованих теплоелектростанцій» задля максимальної ефективності обладнання та зменшення втрат енергії. Сьогодні в міжнародному співтоваристві існує розуміння необхідності впровадження стимулів та популяризації вибору технологій виробництва енергії з мінімальними викидами СО2 та з мінімальним впливом на навколишнє середовище.

Підготувала Марія Цатурян за матеріалами Європейського енергетичного агентства

 
Коментарі (0)