10 Травня 2024 p.
Питання та відповіді
123...232425

Я працівник ЖЕКу. Ми постійно проводимо огляд наших будинків. В нас давно існує проблема з балконами в багатоповерхівках. Я б хотіла дізнатися, хто повинен проводити ремонт аварійних балконів? Хто буде відповідати за ситуацію, яка може статися в разі падіння балкону або його частини?

Зразу необхідно розмежувати питання «хто повинен» і «хто відповідатиме».

Розберемося, «хто повинен» ремонтувати балкони.

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, будинок як різновид будівлі складається «з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення». Згідно з ДБН В.2.2-15-2005, балкон є «виступаюча з площини стіни фасаду обгороджена площадка, що служить для відпочинку влітку». І коли питання стоїть про «ремонт балконів», то в дійсності маються на увазі огороджувальні (несуче-огороджувальні) конструкції якими й утворено балкон.

Такі конструкції, відповідно до ч.2 ст.382 ЦКУ, є спільною власністю власників квартир: «власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку».

Згідно з загальним правилом, встановленим статтею 322, утримувати своє майно повинен власник. Згідно зі статтею 369 ЦКУ, володіння, користування і розпоряджання майном, що перебуває у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Отже, ремонтувати балкони (огороджувальні конструкції) повинні спільно співвласники багатоквартирного будинку — власники квартир.

Однак якщо це питання піднімаєте Ви як працівник ЖЕКу, то ми розуміємо, що власниками з Вами укладено договори про надання послуг з  утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. До Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (додаток до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. №869) входить, зокрема, поточний ремонт конструктивних елементів будинку.

Отже, в разі укладання власниками з ЖЕКом договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, ремонтувати балкони (конструкції, якими утворено балкон), повинен саме ЖЕК.

На питання «хто відповідатиме» просто так, «абстрактно», відповісти неможливо, оскільки відповідь залежить від багатьох факторів. Насамперед, має бути встановлений причинний зв’язок між діями чи бездіяльністю особи, яку притягують до відповідальності, та завданою шкодою. Скажімо, якщо балкон обрушився через самовільне втручання в конструктивні елементи власником квартири — очевидно, що відповідатиме сам власник квартири. Якщо ж балкон потребував ремонту і він не був своєчасно виконаний — відповідатиме той, хто повинен був виконати ремонт. Крім того, про яку саме відповідальність ми говоримо? Кримінальну, адміністративну, цивільно-правову?.. Слід мати на увазі, що на практиці до кримінальної відповідальності може бути притягнуто одну особу (працівника ЖЕКу), а до цивільно-правової — іншу (сам ЖЕК).

Тож питання відповідальності слід розглядати окремо в кожному конкретному випадку і для кожного конкретного виду відповідальності.

Відправити
Друкувати
Квартиронаймач (3-ох кімнатна квартира, не приватизована!) має величезну заборгованість по квартплаті (понад 30 тисяч гривень) і не збирається платити за комунальні послуги, посилаючись на те, що не має грошей, при цьому ніде не працює і не працювала жодного дня. Але має (у віці 25-ти років!) аж чотирьох малолітніх дітей і регулярно отримує допомогу на дітей, у тому числі, і виплати при народженні дітей. Остання дитина народилася 2 місяці тому назад і цій матері держава повинна виплатити більше, а ніж 100 тисяч гривень, на які вона і збирається жити у майбутньому. При цьому з нею проживає і її співмешканець (цивільний чоловік), який теж користується усіма комунальними послугами. Періодично у квартирі проживають квартиранти, які сплачують за це гроші.\r\nЯк заставити цю жінку платити за квартиру, якщо ЖЕК не звертається до суду і не вимагає, щоб ця людина платила за те, чим вона користується.\r\nНевже немає в нашій країні механізмів, для того, щоб примусити таких людей платити або їх виселяти чи переселяти у інше житло.\r\nПри цьому ця жінка не слідкує за своєю квартирою, у першу чергу за сантехнікою і, як результат, періодично затоплює сусідів, які проживають під нею.\r\nМожна продовжувати, у тому числі і те, як вона себе поводить і постійно порушує правила співіснування серед мешканців багатоквартирного будинку.\r\nЩо у цій ситуації можна зробити і хто може примусити ЖЕК виконувати свої обов\"язки?\r\n
123...232425
Поставити питання (з 1 березня 2016 р не підтримується)
Ім’я: Ел. адреса:
Введіть символи: