ГоловнаПублікаціїБудівництвоІпотека спіткнулася об регіони

Іпотека спіткнулася об регіони

Уряд планує знизити розмір виплати первісного внеску, а також збільшити поріг доходів потенційного позичальника. Втім, в регіонах з реалізацією програми не поспішають.

Уряд має намір спростити умови соціальної програми щодо здешевлення вартості іпотечних кредитів для громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Зокрема, планується знизити розмір виплати первісного внеску, а також збільшити поріг доходів потенційного позичальника. Втім, в регіонах з реалізацією програми не поспішають. 

Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ  Анатолій Близнюк вчора в ході селекторної наради з регіонами назвав незадовільною роботу місцевих органів влади з реалізації Програми здешевлення іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. 

«Ця програма - одна із соціальних ініціатив Президента. І ми зобов'язані виконувати його рішення», - заявив Міністр, відкриваючи нараду. Варто зазначити, що приводом для проведення керівництвом відомства наради з представниками облдержадміністрацій стало те, що 23 травня Кабінет Міністрів затвердив зміни до своєї постанови № 343, яким визначено порядок надання іпотечних кредитів і компенсацій з виплати процентних ставок. 

Читайте також: Ілюзорна іпотека

Нагадаємо, згідно з порядком, дохід позичальника та членів його сім'ї, яка бажає стати учасником програми, не повинен перевищувати десятикратного розміру середньомісячної заробітної плати в регіоні («У.К.» - 30-45 тис. гривень), а щомісячна виплата по кредиту з урахуванням часткової компенсації відсотків - 40% сукупного доходу сім'ї. При цьому сума, яка залишається у позичальника після здійснення щомісячних виплат по кредиту - повинна бути не менше одного прожиткового мінімуму на кожного члена сім'ї («У.К.» - з 1 квітня по 30 червня прожитковий мінімум становить 839 грн, а до 1 грудня він повинен зрости до 1095 грн). При цьому протягом 15 років з моменту укладення кредитного договору громадяни мають право на отримання часткової компенсації процентних ставок з держбюджету.  

Зокрема, банки, що беруть участь в програмі будуть видавати кредити з дохідністю 16%, з яких держава компенсує позичальникові 13%. Обов'язковий перший внесок позичальника не перевищує 25% вартості житла. При цьому, Мінрегіон встановив вартість квадратного метра недобудованого житла, які забудовники зможуть реалізувати беручи участь у цій програмі. Для Києва вона складе 7 тис. грн/кв.м, для інших населених пунктів - не повинна перевищувати 4 тис. грн. 

Втім, це не останні зміни, які будуть внесені в порядок видачі іпотечних кредитів. Вчора Анатолій Близнюк заявив, що в Міністерстві розробляється документ, яким планується зменшити розмір початкового внеску, а також збільшити поріг прибутковості громадян, які зможуть стати учасниками програми: «Ми зараз пропонуємо прописати по початкового внеску - до 25%, а обсяг доходу - збільшити до 15-тикратного розміру середньомісячної заробітної плати», - уточнив Міністр. 

Читайте також: Атака на довгобуди

Чиновник також повідомив, що в 2013 році планується збільшити фінансування програми: «Якщо цього року на здешевлення відсоткових ставок за кредитами у бюджеті закладено 1 млрд грн, то в наступному році бюджетний запит становитиме 2млрд: один - на виплату по кредитах 2012 і один - на наступний». Міністр уточнив, що до парламенту вже подано проект закону, згідно з яким пропонується визнати статті видатків на фінансування програми пільгового іпотечного кредитування захищеними статтями держбюджету. 

За даними Мінрегіону, в поточному році найбільшу суму бюджетних коштів на виплату компенсацій по кредитах планується направити в Донецьку область - 96,8 млн грн, Київ - 61,1 млн грн, Дніпропетровську область - 72,9 млн грн. Найменший обсяг фінансування отримають: Севастополь - 8,3 млн грн, Чернівецька область - 19,8 млн грн, Тернопільська область - 23,7 млн грн, Кіровоградська - 22,1 млн грн. 

Незважаючи на створені урядом умови, в регіонах не поспішають з початком реалізації програми. За словами першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Дмитра Ісаєнка, на 1 червня регіонам перераховано 30 млн грн від закладеної в бюджеті суми коштів. «Але з 27 регіонів, тільки 17 готові до реалізації програми. Там уже сформована мережа: банк-клієнт-забудовник. 

Але незадовільною залишається ситуація у Вінницькій, Чернігівській, Одеській, Тернопільській, Сумській, Закарпатській, Чернівецькій областях, Криму, і зокрема, Севастополі. Десь з цих регіонів вже є бажаючі придбати квартири за цією програмою, але не готові банки і забудовники, десь навпаки», - заявив чиновник. Він також уточнив, що за цією програмою пропонується продати 3311 квартир, і на сьогоднішній день вже є 3 тис покупців. 

Відновити іпотечне кредитування на первинному ринку складно у зв'язку з високим фактором ризику для всіх учасників. Зокрема, банкіри, які беруть участь у цій програмі, видають кредити під низькі відсотки, розраховуючи на отримання прибутку з ростом числа позичальників. 

Читайте також: Іпотечний ілюзіон

«Для банків 16% річних - не найвища процентна ставка. Не можна сказати, що вона істотно нижче ринкової, але це, так би мовити, нижня межа норми, - пояснила журналістам заступник голови правління «Укргазбанку» Олена Дмитрієва. - Однак, банк йде на певні ризики, розраховуючи, що пільгові умови кредитного договору дозволять залучити велику кількість позичальників. Вчора ми вже видали перший кредит за цією програмою на придбання двокімнатної квартири в Києві». 

Забудовники також неохоче беруть участь в програмі. «По-перше, сама процедура роботи з державою для забудовника небезпечна. По-друге, ця програма дозволить працювати тільки тому учаснику ринку, у якого «все по білому», по-третє, умови програми не дають забудовнику можливості отримати надприбуток. Встановлена вартість квадратного метра, значно нижче ринкової», - зазначив гендиректор компанії Global Solutions Сергій Тумасов.

Крім того, за словами експерта, на первинне житло споживчий попит не високий: «Готове житло більш затребуване, на нього ціни нижчі. А якщо говорити про реалізацію квартир в новому недобудованому будинку, наприклад, забудовнику залишилося продати 50 квартир, - для того, щоб їх добудувати йому потрібно, щоб кошти відразу внесли як мінімум 40 покупців. Враховуючи, що у нас низький рівень довіри населення до іпотечних програм - це практично нереально», - пояснив «У.К.» пан Тумасов. 

 
Коментарі (0)