ГоловнаПублікаціїБудівництвоЖитло заощадить кошти українців

Житло заощадить кошти українців

Вибори можуть спровокувати українців на придбання житла. Громадяни розглядають придбання нерухомого майна в якості надійного засобу заощадження коштів.

Експерти відзначають, що передвиборча кампанія традиційно впливає на збільшення динаміки інвестицій в нерухомість. Така ситуація на ринку викликана, насамперед тим, що в цей період серед населення переважають негативні економічні очікування: спад виробництва, девальвація гривні, політична нестабільність, які може потягнути за собою виборчий процес. Таким чином, громадяни розглядають придбання нерухомого майна в якості надійного засобу заощадження коштів.

Учасники будівельної галузі очікують, що період затишшя на час виборів буде спостерігатися на ринку житлової і комерційної нерухомості преміального класу, а активний попит відновиться після того, як буде сформована більшість в парламенті.

Читайте також: Секрет доступності житла

При цьому, експерти впевнені, що до кінця року буде рости попит на житло на первинному ринку, а ціни на новобудови залишаться стабільними. До кінця року не відбудеться ні зростання, ні падіння вартості житла. Разом з тим, незважаючи на введення економічних стимулів з боку уряду, ринок житла характеризується низькою кількістю угод, що  укладаються за допомогою іпотеки.

Зокрема, в серпні на первинному ринку в іпотеку було придбано лише 12% квартир, за допомогою механізму розстрочки було куплено ще 21% житла. За готівкові кошти було укладено 67% угод, відзначають експерти «Української торгової гільдії». Обмежені обсяги кредитування, на думку аналітиків, викликані високими процентними ставками, які досягають 23% річних. Для порівняння в Європі щорічна прибутковість іпотечних кредитів становить у середньому 7-10%.

Показники серпня продемонстрували, що пропозиція на вторинному ринку житла знизилася майже на 9,5%, відзначають в UTG. Цінові коливання пов'язані з сезоном відпусток, а також з очікуванням українців зростання курсу американського долара, який часто нестабільний в передвиборчий період. На цьому тлі середня вартість квартир на вторинному ринку житлової нерухомості столиці збільшилася в серпні на 2% - до 2 тис. доларів за квадратний метр. Нові квартири за цей же час подорожчали на 0,05% - до 2,1 доларів/кв. м.

Читайте також: Доступне житло: нереальна реальність

У регіонах також зафіксовані значні коливання вартості квартир. Так, за даними аналітичного порталу ZHITLO.net.ua середня загальнонаціональна вартість квартир у країні в серпні склала 6,6 грн/кв.м., що на 0,18% менше ніж місяцем раніше. На цьому тлі найбільш  вартість квартир зросла в Луганську, де під тиском зростання пропозиції у вищому ціновому сегменті ринку середня вартість житла зросла на 23,35%. Найбільш високе зростання реальних цін було відзначене в Борисполі і Горлівці, вартість квартир в яких виросла на 4,86%. Найбільший спад вартості квартир був зафіксований у Феодосії, де зниження цін склало 3,63% - до 7,1 грн/кв.м. Найдорожчі квартири розташовувалися в Києві, Ялті та Іллічівську, де середній рівень цін становив 13,6 грн /кв. м.

Так прибутковість квартир в найбільших містах України складає останній рік близько 7-10% річних. При цьому традиційно лідирує за цим показником Київ. На території останнього найбільшою прибутковістю характеризуються малогабаритні квартири (до 50 кв.м.) в центральних районах міста. Прибутковість даної нерухомості в середньому складає близько 10% в рік. Для порівняння великогабаритні апартаменти площею в 180 і більше квадратних метрів приносять своїм власникам лише 7% річних. Квартири площею в 80 кв. метрів збагачують орендодавців на 9,5% в рік. Апартаменти площею в 120 кв. метрів збагачують в Києві домовласників в середньому на 9% щорічно. Квартири площею в 150 кв. метрів здатні згенерувати дохід в розмірі 8,5%. Все вищезазначене відноситься лише до якісних квартир, розташованих у престижних районах Києва. Мова йде про Хрещатик, Поділ та Печерський район. Житло в спальних районах Києва характеризується куди меншою прибутковістю. При цьому на периферії країни, в невеликих містечках велика частина квартир при здачі в оренду фактично не приносить, будь-якого прибутку своїм власникам. Обумовлюється це вищезазначеними причинами.

Читайте також: Інвестиції в старість

Все вищевикладене дозволяє охарактеризувати ринок житлової нерухомості України як один з найбільш контрастних на території Євразії. В силу триваючого нерівномірного розвитку країни і соціального розшарування її населення дана характеристика українського ринку нерухомості буде лише посилюватися. Це буде обмежувати загальний обсяг інвестицій і знижувати довіру інвесторів до ринку в цілому.

 
Коментарі (0)