ГоловнаПублікаціїАналітика ЖКГ не уникнути «судового податку»

ЖКГ не уникнути «судового податку»

Накопичення заборгованості населенням, крім економічно необґрунтованих тарифів, негативно позначається на економіці підприємств галузі, які згодом не можуть розрахуватися за енергоносії.

Борги населення за послуги ЖКГ до серпня склали 11,2 млрд грн. Левову частку заборгованості, за даними Держстату, формують борги за послуги централізованого опалення, гарячого водопостачання - боржниками є 27,2% власників особових рахунків, послуги з утримання будинків та прибудинкових територій - 21,6%, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення - 18,7%, газопостачання - 18 7%, вивезення побутових відходів - 18,6%. Накопичення заборгованості населенням, крім економічно необґрунтованих тарифів, негативно позначається на економіці підприємств галузі, які згодом не можуть розрахуватися за енергоносії.

Оскільки українське законодавство забороняє відключати боржників - побутових споживачів від теплопостачання та водопостачання, то фактично єдиним механізмом стягнення заборгованості зі злісних неплатників для підприємств ЖКГ є подача позовної заяви в суд.

Але це досить складний шлях, оскільки споживач повинен платити за сукупністю всіх позовів не більше 20 відсотків. Незначні суми можна вдасться отримати комунальникам від безробітного боржника, крім того, підприємствам доведеться сплачувати судовий збір. Останнє викликає у представників галузі безліч нарікань, у зв'язку з тим, що у них немає фінансової можливості сплачувати судові витрати. Судовий збір комунальники сплачують з 2011 року. Спробуємо розібратися, у чому складнощі «судового методу» повернення боргів за ЖКГ.

Механізм стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги являє собою дворівневу процедуру. Згідно Цивільно-процесуального кодексу, вона передбачає видачу судового наказу, а згодом - розгляд позову. Останній етап, тобто, позовну виробництво починається в разі скасування судового наказу за заявою боржника.

Читайте також: Як працювати з неплатниками за послуги ЖКГ?

Зокрема, в ст. 96 ЦПК зазначається, що судові накази видаються у разі подання виконавцем/виробником послуги позовної вимоги про повернення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з урахуванням індексу інфляції та 3% річних, нарахованих позивачем на суму заборгованості. Втім, у ст. 118 ЦПК уточнюється, що позовна заява може бути подана тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або його скасування судом.

При цьому, судовий збір сплачується за подання заяви про видачу судового наказу. У разі відмови в його прийнятті або ж у разі скасування наказу внесена сума судового збору підприємствам ЖКГ, які виступають заявниками, не повертається. 

Згідно п. 1 ч. 2 ст. закону «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви ставка збору становитиме 1% від суми заборгованості, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2013 року - 1147 грн). Граничний поріг, який не може перевищувати судовий збір, тотожний триразового розміру мінімальної зарплати. За подання заяви про видачу судового наказу необхідно сплатити 50% ставки, яка визначається з суми, яка оскаржується.

Таким чином, за подання заяви про видачу судового наказу з приводу боргів за житлово-комунальні послуги, комунальне підприємство повинно сплатити 114,7 грн. Якщо ж боржник подасть заяву про скасування судового наказу і доведеться стягувати з нього заборгованості шляхом подачі позову - сума судового збору становитиме не менше 229,4 грн.

Читайте також: Хто заробляє на боргах ЖКГ?

Однак законом визначено можливості, що дозволяють уникнути сплати судового збору. Так, згідно ст. 8 закону «Про судовий збір», суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк (термін - прийняття судового рішення) з урахуванням майнового становища позивача (підприємства ЖКГ). Крім того, суд може на підставі фінансово-економічного стану позивача зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.

Тобто, за законом, якщо суду будуть надані вагомі докази важкого матеріального становища підприємства, то цілком можливо взагалі уникнути сплати судового збору. Закон детально не регламентує порядок звернення до суду з питання звільнення від судового збору, тому слід керуватися загальною нормою ст. 27 ЦПК України про право заявити клопотання і прикласти до нього підтверджуючі документи щодо кожного доводу. Таке клопотання потрібно додавати до заяви про видачу судового наказу або до позову.

Втім, відмова суду у задоволенні такого клопотання не виключений. Тоді підприємства можуть подати апеляцію, в якій просять оскаржити відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу або про повернення позовної заяви заявнику за мотивами несплати судового збору. І також просити суд апеляційної інстанції звільнити від сплати судового збору. 

Використовувалися матеріали http://tial.org.ua/

 
Коментарі (4)
Андрій Осадчий1
20 Вересня 2013 p. 10:06
Бывает так: 06.03.2013 № 644/1862/13-ц №2-н/644/518/13 УХВАЛА Іменем України про відкриття наказного провадження 06 березня 2013 року м. Харків Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова Лігус С.М., розглянувши заяву Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» про видачу судового наказу з вимогою про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за централізоване опалення та гарячу воду,- в с т а н о в и в : Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі» звернулося до суду з заявою про видачу судового наказу з вимогою про стягнення з боржника заборгованості за централізоване опалення та гарячу воду в сумі 3 678 грн. 90 коп. Також заявник просить звільнити його від сплати судового збору при зверненні із заявою до суду на суму 114 грн.70 коп., посилаючись на тяжкий матеріальний стан підприємства, значну суму заборгованості населення перед підприємством. Відповідно до вимог ч. 1, ч. 3 ст. 82 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою звільнити її від сплати судового збору. Враховуючи майновий стан заявника, суд вважає за можливе звільнити заявника від сплати судового збору. Приймаючи до уваги, що заява про видачу судового наказу подана і оформлена в порядку, встановленому ЦПК України, керуючись ч. 1, ч. 3 ст. 82, ст. ст. 95, 96, 97, 98 ЦПК України, - у х в а л и в : Відкрити наказне провадження за заявою Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» про видачу судового наказу з вимогою про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за централізоване опалення та гарячу воду. Звільнити Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі» від сплати судового збору в розмірі 114 грн.70 коп. Ухвала може бути оскаржена лише щодо недотримання правил підсудності у встановлений законом строк і порядок, в іншій його частині ухвала оскарженню не підлягає. Суддя:
Андрій Осадчий1
20 Вересня 2013 p. 10:07
А бывает и так: Справа № 0101/4575/2012 УХВАЛА 22 серпня 2012 року м.Алушта Суддя Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим Хотянова В.В. розглянувши клопотання комунального підприємства «Управління міського господарства»про звільнення від сплати судового збору, - В С Т А Н О В И В: Комунальне підприємство «Управління міського господарства», пред'являючи заяву про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за обслуговування будинку та прибудинкової території у розмірі 2305 грн. 67 коп., надало до суду також клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на те, що управління знаходиться у важкому матеріальному становищі через виниклої заборгованості населення за надані послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території. Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Відповідно до ч. 3 ст. 82 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статі, суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати. Відповідно до ч. 8 Закону України "Про судовий збір"враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. З поданих до суду матеріалів не вбачається, що майновий стан заявника позбавляє його можливості сплатити судовий збір, а той факт, що перед заявником фізичні особи мають велику заборгованість, уваги не заслуговує, оскільки у разі обґрунтованості вимог заявника судовий збір підлягає стягненню з боржника на його користь. На підставі викладеного у задоволенні клопотання про звільнити від сплати судового збору слід відмовити. На підставі викладеного, керуючись ст. 82 ЦПК України, - У Х В А Л И В: У задоволенні клопотання комунального підприємства «Управління міського господарства»про звільнення від сплати судового збору -відмовити. Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. Уразі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Суддя Алуштинського міського суду В.В.Хотянова
Андрій Осадчий1
20 Вересня 2013 p. 10:50
А бывает так, что органы местного самоуправления ничего не знают о существовании Закона Украины "О судебном сборе" и продолжают по старинке освобождать КП от гос пошлины, например ТЕТІЇВСЬКА МІСЬКА РАДА Вісімнадцята сесія шостого скликання РІШЕННЯ № 276 м.Тетіїв 22 грудня 2011 року Розгляд заяв ВУВКГ «Тетіївводоканал», КП «Житлокомунсервіс», про звільнення від сплати державного мита з позовних заяв, що подаються до суду Розглянувши та обговоривши заяви Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства «Тетіївводоканал», Комунального підприємства «Житлокомугсервіс», стосовно звільнення від сплати державного мита (судового збору) з позовних заяв, що подаються до суду для стягнення боргів за водопостачання, квартплату з фізичних осіб, керуючись п.28 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», міська рада в и р і ш и л а: Звільнити комунальні підприємства міста ВУВКГ «Тетіїв- водоканал» та КП «Житлокомунсервіс» від сплати державного мита (судового збору) з позовів до суду про стягнення заборгованості з фізичних осіб на 2012 рік
Мария Цатурян1
20 Вересня 2013 p. 10:53
Андрей Владимирович, спасибо огромное за емкие и интересные комментарии и реальные примеры из судебной практики. Вместе мы делаем У.К. лучше)))