ГоловнаПублікаціїПитання експертуПроблеми з комуналкою? Запитуйте – ми пояснимо. Випуск 49

Проблеми з комуналкою? Запитуйте – ми пояснимо. Випуск 49

Не знаєте, як бути, до кого звернутися? - «У.К.» продовжує освітлювати ваш шлях житлово-комунальними просторами.
запитання
Новини по темі

У сфері житлово-комунального господарства немає ні вихідного, ні прохідного – це надскладна система, яка дає можливість компаративіського повернення у вчора і впорядковує не лише наше сьогодення, але й прийдешнє, тому досить важливо не загубитися у таких, здавалося б на перший погляд, простих побутових речах. Не знаєте, як бути, до кого звернутися? - «У.К.» продовжує освітлювати ваш шлях житлово-комунальними просторами.

На запитання відповідає експерт «У.К.», юрист Андрій Осадчий.

Запитання 1. Гість

Скільки Виконавців однієї, окремої комунальної послуги, може бути визначено в одному окремому будинку? Чи має право, орган місцевої влади, відповідно до «Порядку» - на «делегування частини функцій (Виконавця) житловим та відомчим підприємствам усіх форм власності, ОСББ, ЖБК, що здійснюють утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій»? Чи відповідає визначення, нав'язуваного населенню Договору (пункт 20, підпункт 5 пункту 19 - вимогам і визначень Типового Договору на надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення?

Відповідь експерта

Оскільки питання стосується виключно ситуації, що склалася в місті Херсон між МКП «Херсонське ВУВУКГ», то з цього приводу доцільно зазначити наступне.

Рішенням Херсонської міської ради від 21.07.2009 року № 376 МКП «Херсонське ВУВКГ» було визнано виконавцем комунальних послуг із централізованого постачання холодної води та водовідведення в м. Херсон. Разом з тим, п. 2 цього рішення передбачає. делегування в межах зони експлуатаційної відповідальності житловим та відомчим підприємствам усіх форм власності, ОСББ, ЖБК, що здійснюють утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій, окремих функцій виконавця, зокрема здійснення періодичної повірки ЗВТ, обслуговування внутрішніх інженерних мереж тощо.

Читайте також: Перешкоди розвитку ЖКГ

При цьому цим же рішенням було затвердження Положення про розмежування зон експлуатаційної відповідальності, згідно якого межею експлуатаційної відповідальності вирішено вважати: по водопостачанню - зовнішній зріз стіни житлового будинку; по водовідведенню - поперечний зріз труби в першому від будинку робочому колодязі.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець -  це суб'єкт  господарювання,  предметом  діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги  споживачу  відповідно до умов договору. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до  повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. п. 1.6. п. 1 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року якщо органом місцевого самоврядування житлово-комунальні послуги  включено до переліку послуг, право на здійснення  яких виборюється на конкурсних засадах,  виконавці  таких  послуг визначаються за конкурсом відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Читайте також: Як створити ОСББ

Відповідно до пункту 4 цього ж Порядку виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання  таких послуг, та який відповідає вимогам цього Порядку.

Якщо органом місцевого самоврядування комунальні послуги не  включено  до  переліку  послуг,  право  на   здійснення   яких виборюється  на конкурсних засадах,  виконавець комунальних послуг може бути визначений  виконавцем  послуг  з  управління  будинком, спорудою  або  групою  будинків  згідно  з  умовами  договору  без проведення  конкурсу,  за  згодою  суб'єкта  господарювання,  який відповідає   вимогам  цього Порядку,  або  за  результатами конкурсу,  проведеного відповідно до статей 27,  28 Закону України Про  житлово-комунальні  послуги за згодою власників житлових будинків.

Зважаючи на вищенаведені норми законодавства України, зміст п. 2 рішення від 21.07.2009 року Херсонської міської ради щодо точки розподілу відповідальності не відповідає вимогам цих норм, адже виконавець повинен надавати послуги безпосередньо споживачеві відповідно до умов укладеного договору, при цьому виконавець повинен мати на своєму балансі та обслуговувати внутрішньобудинкові інженерні мережі, адже  відповідно до п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, точкою  розподілу,  в  яких здійснюється передача послуги з   постачання холодної   та   гарячої   води  від виконавця споживачеві, є  точка після  першої водозапірної  арматури  на  відгалуженні  від  стояка  у  квартирі споживача послуг у багатоквартирному будинку; а водовідведення - зливний отвір санітарно-технічних приладів.

Читайте також: Секрет гарячого водопостачання

Крім цього, Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року не передбачено можливість делегування функцій виконавця іншим особам за рішенням органу місцевого самоврядування, передача функцій виконавця субпідрядникам та іншим особам відповідно до п. 4.4. цього Порядку здійснюється виключно на договірних засадах, при цьому виконавець залишається відповідальним за якість наданих послуг.

Таким чином, зважаючи на все вищевикладене, можна зробити наступні висновки: у окремого багатоповерхового будинку або у групи багатоповерхових будинків згідно Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року органом місцевого самоврядування може або власниками житла (ОСББ чи ЖБК) може бути визначений лише один виконавець послуг  з централізованого водопостачання та водовідведення, Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом № 60 Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року не передбачено можливість делегування функцій виконавця іншим особам за рішенням органу місцевого самоврядування, пункт 20, підпункт 5 пункту 19 наданого для аналізу типового Договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення між МКП «ВУВКГ м. Херсон» та споживачами щодо відповідальності виконавця за якість послуг та точок розподілу відповідальності не відповідають вимогам п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року.

Запитання 2. Гість

У зв'язку з внесенням змін до постанови №517 Кабінету Міністрів України від 11.06.2012 року, постановою від 04.07.2012г. № 626 доповнено перелік документів, який необхідно надати організаціям для оформлення договору з погашення різниці в тарифах, а саме: - акт звірки між Мінфіном і енергогенеруючим підприємством про розмір плати за надання державних гарантій та плати за користування субкредиту; - акт звірки розрахунків між Держрезервом і енергогенеруючим підприємством за отримані матеріальні цінності. Наше підприємство не отримувало державних кредитів і матеріальних цінностей з Держрезерву, тому, просимо уточнити чи необхідно складати вищевказані акти звірки. І якщо треба, то з ким?

Відповідь експерта

Згідно з п. 2 ПКМУ № 517 від 11.06.2012 року (із змінами станом на 20.08.2012) кількість сторін договору про організацію взаєморозрахунків є необмеженою та визначається такою кількістю учасників розрахунків, виконання договору якими забезпечить погашення заборгованості та надходження до бюджету коштів у сумі, необхідній для її погашення. Вам необхідно знайти енергопостачальну компанію, у якої є заборгованість Держрезерву або по державним кредитам і включити її в схему розрахунків. 

Запитання 3. Гість

Наш будиинок кооперативний і належить до ОЖБК. Власність ОЖБК вважається приватною, тому міська влада каже, що не має ніякого відношення до управління, і це правда. Відтак, начальник ЖЕКу при ОЖБК - цар і бог. Куди можна звернутись, окрім прокуратури, зборів ОЖБК, які збираються 1 раз в рік, з приводу його зловживань владою? Прокуратура та міліція дають лише відписки.

Відповідь експерта

Якщо Ви вважаєте дій голови правління ЖБК або рішення, прийняті правлінням чи загальними зборами ЖБК, Ви маєте право оскаржити в міському (районному) суді ці дії або рішення і визнати їх незаконними. При цьому Ви повинні пам’ятати, що згідно ст. 10 ЦПКУ кожна сторона повинна довести свої вимоги належним і допустимими доказами. Якщо у Вас є на руках всі необхідні докази, письмові висновки аудитора тощо – боріться за справедливість у суді.

Запитання 4. Гість

Як можна отримати дозвіл на встановлення автономного опалення на 9 поверсі? Я живу в м.Суми.

Відповідь експерта

Згідно з Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, надання дозволу на відключення окремої квартири від централізованого опалення не передбачено, відключення від ЦО здійснюється у відношенні житлового будинку або цілого під’їзду при наявності письмових заяв всіх мешканців будинку або підїзду.

Читайте також: Автономне опалення: труднощі переходу

Від редакції:

Шановні користувачі порталу «У.К.»! Якщо на ваші запитання, які ви ставили нашим експертам раніше, не були надані відповіді, обов'язково нагадуйте нам про них.
 
Усі публікації циклу «Запитуйте – ми пояснимо» читайте тут.

 
Коментарі (0)