ГоловнаПублікаціїПитання експертуПроблеми з комуналкою? Запитуйте – ми пояснимо. Випуск 48

Проблеми з комуналкою? Запитуйте – ми пояснимо. Випуск 48

Не знаєте, як бути, до кого звернутися? - «У.К.» продовжує освітлювати ваш шлях житлово-комунальними просторами.
запитання
Новини по темі

У сфері житлово-комунального господарства немає ні вихідного, ні прохідного – це надскладна система, яка дає можливість компаративіського повернення у вчора і впорядковує не лише наше сьогодення, але й прийдешнє, тому досить важливо не загубитися у таких, здавалося б на перший погляд, простих побутових речах. Не знаєте, як бути, до кого звернутися? - «У.К.» продовжує освітлювати ваш шлях житлово-комунальними просторами.

На запитання відповідає експерт «У.К.», юрист Андрій Осадчий.

Запитання 1. Гість

Купив квартиру в курортному селищі, живу 1 місяць на рік. Комунальні платежі сплачую всі. За воду і світло – за лічильниками, питань немає. У мене питання: як відмовитися або не платити за той період, який мене немає, за: ліфти, вивіз сміття, прибирання території, загальне освітлення і т.п. і на які статті законів мені можна послатися.

Відповідь експерта

Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України Власник зобов'язаний утримувати майно,  що йому  належить, тобто власник несе тягар утримання майна. Відповідно до ст. 151 Житлового кодексу УРСР (який чинний дотепер) громадяни, які  мають  у  приватній  власності  жилий будинок (квартиру),  зобов'язані забезпечувати його схоронність, провадити за  свій  рахунок  поточний  і  капітальний  ремонт,  утримувати в порядку придомову територію. Безгосподарне утримання громадянином належного  йому  будинку (квартири) тягне за собою наслідки, передбачені Цивільним кодексом України. Таким чином, в незалежності від того, чи Ви мешкаєте постійно, чи тимчасово, чи лише один місяць на рік, як власник Ви несете зобов’язання по утриманню прибудинкової території, оскільки у Вашу відсутність послуги все одно надаються – сміття вивозиться, ліфт працює тощо. Тобто, незалежно від факту проживання в приватній квартирі власник повинен сплачувати за утримання будинку та прибудинкової території ЖЕКу або іншому виконавцю послуг.

Запитання 2. Гість

Чи можна встановити лічильник холодної води у гуртожитку? Якщо так,  підкажіть, будь ласка, як це зробити, бо наш голова ОСМД каже, що це неможливо?

Відповідь експерта

Якщо у Вас приватизована кімната в гуртожитку, то чинне законодавство України, зокрема, Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені ПКМУ № 630 від 21.07.2005 року, не забороняє Вам звернутися до місцевого Водоканалу та отримати технічні умови на встановлення лічильника холодної води. Якщо ж у Вас неприватизована кімната в гуртожитку, Ви повинні керуватися Правилами користування гуртожитком, у якому Ви мешкаєте, тобто встановлення лічильника повинно бути погоджене правлінням гуртожитку чи ОСББ.

Запитання 3. Гість

Розтлумачте, будь ласка, чи є протиріччя в наступних положеннях ЗУ «Про теплопостачання» та ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» коли одна й та сама річ в одному випадку є товаром а в іншому послугою: відповідно до ст.16 ЗУ «Про теплопостачання» до повноважень національної комісії у т.ч. належать: встановлення тарифів на теплову енергію суб'єктам природних монополій у сфері теплопостачання, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією; відповідно до ст.1 ЗУ «Про теплопостачання» теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів,  призначена для купівлі-продажу; тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання; відповідно до п. 2, ч.1, ст. 6 ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» до повноважень національної комісії віднесено у т.ч. встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. відповідно до п.3, ч.1, ст. 1 ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» тарифи на комунальні послуги - тарифи на теплову енергію (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення. Чи можна вважати, що тариф на товар - теплова енергія дорівнює тарифу на послугу - теплова енергія?

Відповідь експерта

Законом України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» (далі - Закон) передбачено, що основним завданням Комісії є здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках.

Відповідно до ст. 1 Закону тарифи на комунальні послуги - тарифи на теплову енергію (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і коопераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги з централізованого водопостачання   та водовідведення.

Читайте також: ЖКГ дорожче за гроші

Згідно статті 6 Закону до повноважень Комісії віднесено, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією.

Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що теплова енергія є товарною продукцією, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Тариф (ціла) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у   сфері теплопостачання.

Таким чином, до повноважень Комісії належить встановлення тарифів на виробництво (крім виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування та постачання теплової енергії, як товару.

Слід зазначити, що згідно з положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад зокрема належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Читайте також: Тарифна несправедливість

Отже, населення отримує комунальну послугу, а саме послугу з централізованого опалення.

Розрахунки тарифів на послуги централізованого опалення здійснюються виконавцями послуг та затверджуються органами місцевого самоврядування.

Таким чином, Нацкомпослуг затверджує тариф для виробника теплової енергії як товару, виробник продає цю теплову енергію виконавцеві за цим тарифом, виконавець надає послугу з централізованого опалення населенню за тарифом, затвердженим органом місцевого самоврядування, за 1 куб.  м. опалювальної площі.

Запитання 4. Гість

Що робити, якщо ЖЕК відмовляється видавати довідку про склад сім'ї і не відповідає на письмові запит? Свою відмову вони мотивують наявністю у мене заборгованості  за комунальні послуги.

Відповідь експерта

Чинне законодавство України жодним чином не пов’язує питання наявності заборгованості за житлово-комунальні послуги та видання довідки про склад родини та місце проживання. У випадку виникнення заборгованості питання її стягнення вирішуються виключно в суді. Раджу Вам по-перше, звернутися до районної прокуратури зі скаргою на бездіяльність Вашого ЖЕКу, а по-друге, існуючу заборгованість реструктуризувати, щоб не мати проблем в майбутньому.

Від редакції:

Шановні користувачі порталу «У.К.»! Якщо на ваші запитання, які ви ставили нашим експертам раніше, не були надані відповіді, обов'язково нагадуйте нам про них.
 
Усі публікації циклу «Запитуйте – ми пояснимо» читайте тут.

 
Коментарі (0)