ГоловнаПублікаціїАналітика Головні комунальні пригоди року, що минає

Головні комунальні пригоди року, що минає

Протягом минулого тижня «Україна Комунальна» у ряді публікацій аналізувала головні досягнення та втрати галузі у поточному році. Напередодні новорічних свят наша редакція вирішила з усмішкою згадати головні комунальні пригоди 2012 року.

Тож, у ці чарівні новорічні дні просимо Вас, читачів порталу «Україна Комунальна», розділити з нами святковий настрій та поглянути на комунальну сферу життя країни трішки під іншим кутом...

Для галузі житлово-комунального господарства цей багатостраждальний високосний  рік Дракона запам’ятається, насамперед, тим, що «комунальна фішка» цинічно та зухвало була розіграна можновладцями напередодні виборів до Верховної Ради України, які відбулися 31 жовтня. Втілюючи у життя гасло «Все для фронту, все для перемоги», представники як владних, так і опозиційних сил, заграючи з електоратом, для якого тема ЖКГ є досить чуттєвою, перетворили тему необхідності реформування ЖКГ у розмінну монету, щедро роздаючи абсолютно не реальні та популістські обіцянки, які аж ніяк не були спрямовані на справжнє реформування комунальної галузі. Тому економічного комунального  дива в 2012 році не сталося і галузь, які і наприкінці 2011 року перебуває в глибокій рецесії.

У американської кіноакадемії є така традиція: за тиждень до вручення премії «Оскар», яким нагороджуються кращі стрічки, режисери актори та сценаристи, вручати премію «Золота малина» за найгірші досягнення в галузі кінематографу. Тож враховуючи те, що цей рік особливо був багатий на різні події в комунальній галузі, варто запозичити цю славну американську традицію та відзначити комунальним «Оскаром» або комунальною «Золотою малиною»  ті події, які залишили свій слід в комунальній галузі у році, що добігає кінця.

В номінації «Мильна бульбашка року» дістає перемогу та отримує «Золоту комунальну малину» житлова  іпотека під 3% річних від Президента України Віктора Януковича, яка так і залишилась невтіленою в життя передвиборчою обіцянкою. А яка в травні місяці була піар – компанія! «Беріть іпотеку на 15 років, держава відшкодує відсотки банку, Вам залишиться сплатити лише 3% річних» - щоденно наполегливо чули ми з екранів телевізорів та радіоприймачів! Що ж в результаті маємо? Про державні гарантії в договорах не згадується жодним чином, тільки один «Укргазбанк» (так і хочеться додати - «самий лисий банк») бере участь в іпотечній каруселі,  всього одна тисяча заявок на іпотеку (обіцяли забезпечити житлом 30 000 родин), урізання фінансування цієї програми втричі одразу після оголошення результатів виборів до Верховної Ради України.  В наступному році  бюджетом передбачено виділення лише 300 млн грн за цією програмою, тобто відшкодування іпотечних відсотків світить лише тим «щасливчикам долі», які встигли укласти договори у цій програмі в 2012 році, про укладання нових договорів відтепер не може бути й мови. Відтак в наступному році ризикує не потрапити до цієї програми навіть сам її ініціатор Віктор Янукович, адже опозиція неодноразово озвучувала свої погрози про  відібрання резиденції «Межигір’я»…

У номінації «Человек и тепловоз года» за відсутності конкуренції за результатами всеукраїнського голосування на форумах в Інтернеті «Золоту малину» дістає Віце-прем’єр-міністр України – Міністр інфраструктури України Борис Колесніков за насильницьке запровадження на українській залізниці зовсім не пристосованих до вітчизняних умов корейських потягів «Hyundai Rotem», які добряче псують нерви всім: і пасажирам, і залізничникам, і як не дивно, самим виробникам-корейцям. Всім, окрім самого Віце-прем’єр-міністра…

В номінації «Фонтан року» переміг хто б Ви думали? Ні, не славний танцюючий фонтан імені Петра Порошенка у Вінниці. У цій номінації переміг та отримує «Золоту малину» гейзер з фекалій, який вирвався назовні 20 березня у славетному місті Луганську через аварію на каналізаційному колекторі діаметром 1000  мм на проїжджій частині на вулиці Корольова. Більше 4 годин на мешканців цілого кварталу міста виливалися нечистоти допоки аварійна служба водоканалу змогла припинити «фекальний дощ».

«Золоту малину» в  номінації «Комунальні Бонні і Клайд»  отримують пара злодіїв, які 20 вересня на Луганщині викрали стотонний каналізаційний колектор. За одну ніч зловмисники викопали два кілометри чавунної каналізаційної труби. Між містами Кіровськ та Стаханів розпиляли її на частини і намагалися вивезти, щоб здати як металобрухт. Під час транспортування їх і затримали правоохоронці. А от мешканцям селища Максимівка без каналізації довелося прожити майже місяць, адже саме стільки часу знадобилося комунальникам, щоб відновити трубу.

В номінації «Як Ви човник назвете, так він і попливе» «Золоту малину» отримує дев’ятиповерховий будинок №43 по вулиці Павла Безпощадного, що у місті Горлівці на Донеччині, мешканці 170 квартир якого від 10 грудня потерпають від безпощадного холоду в своїх квартирах, адже будинок посеред опалювального сезону відключили від централізованого теплопостачання через борги та безпощадного сусіда, який демонтував батарею, чим спричинив розрив системи опалення у всьому будинку. Виходить, що небезпечно мешкати на вулиці Павла Безпощадного у безпощадний мороз з безпощадними сусідами! 

У номінації «Краще застрелити, аби не мучилася» перемогла багатостраждальна Загальнодержавна цільова програма «Питна вода України» на 2011-2020 роки, рівень фінансування якої з державного бюджету складає всього 20% від передбаченої відповідним законом суми. Із  запланованих 2 млрд за останні 7 років було освоєно всього 412 млн грн. бюджетних коштів, з них в 2012 році 150 млн грн. Аналізуючи ці цифри одразу приходять до голови слова з пісні відомої попсової співачки Ірини Дубцової «Кому? Зачем?»…Дійсно, для кого і навіщо приймати програми, які ніколи не будуть виконані та профінансовані на 100%...

У номінації «Сім разів перевір, один раз підпиши» беззаперечно переміг та заслужено отримує свою «Золоту малину» голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів за підписання 23 листопада договору про створення консорціуму інвесторів для фінансування реалізації проекту LNG-терміналу з нібито представником компанії Gas Natural Fenosa Джорді Бонвєї, який виявився простим лижним інструктором. А всі комунальники повірили Каськіву і вже подумки зіскочили з російської «газової голки»…Підвів всю країну колишній польовий командир Майдану-2004…

У номінації «Цитата інтелектуального та успішного керівника» «Золоту малину» отримує Харківський міський голова Геннадій Кернес за показове проведення виробничої оперативної наради після вибуху в дев’ятиповерхівці, що стався 4 вересня. До директора КП «Харківміськліфт» Анатолія Кандаурова пан Кернес звернувся наступним чином (цитата мовою оригіналу): «Ты, Кандауров! Встань! Смотри, сучий пёс! Если ты - внимательно слушай то, что я тебе говорю - еще раз отнесешься к своим обязанностям, еще раз я узнаю о том, что ты лично, как директор не проконтролировал те обещания и обязательства, которые взял на себя, я тебя умножу на ноль, тебе ясно или нет?». Без коментарів…

Але в житті комунальників цього року відбувалися не лише негативні події, позитиву теж знайшлося місце.

Заслужений комунальний «Оскар» в номінації «Очі бояться, але руки працюють»  здобула  Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг за розробку та затвердження на свій страх і ризик нових методик тарифоутворення на транспортування теплової енергії та централізоване водопостачання і водовідведення, які ґрунтуються на відомому в західних країнах методі RAB (Regulatory Assets Base), який дозволить компаніям отримувати дохід на інвестований капітал (будь-то прямі інвестиції або позикові кошти), вкладати його в зниження енергоспоживання, і головне, зекономлені кошти, тобто прибуток компанії, буде залишатися в її розпорядженні. Звичайно, що до повної реалізацію цього методу в комунальній галузі ще далеко, але перший вагомий крок зроблено, залишається сподіватися, що другий і третій кроки не за горами.

У номінації «Той що не злякався покликати варягів на допомогу» переміг та отримає «Оскар» колишній Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Анатолій Близнюк, який мав мужність визнати, що самотужки його міністерство не спроможне розробити якісний законопроект по діяльності ОСББ, який би влаштовував всі зацікавлені сторони та відповідав би реаліям сучасності. Тому у серпні Мінрегіон оголосив про те, що розробкою концепції нового документа будуть займатися юристи іноземної компанії Backer & McKenzie, робота якої оплачується за рахунок коштів Міжнародної фінансової корпорації. Ці юристи вже в грудня видали «на гора» два законопроекти, які спрямовані на революцію відносин держави та ОСББ. Що ж, досвід Київської Русі свідчить про те, що іноді варяги бувають дуже корисними у справах державних, тож є надія що фахівці Backer & McKenzie дійсно відпрацюють на всі 100%.

У номінації «Терплячість року» аж два переможці. Свої «Оскари» по праву отримують учасники житлових правовідносин: споживачі житлово-комунальних послуг та працівники житлово-комунальних підприємств, які ці послуги виробляють, створюють та надають споживачам. Споживачі заслужили свого «Оскара» за те, що попри всі недоліки в роботи комунальних підприємств, більшість споживачів терпляче, з розумінням ставляться до проблем комунальників, віддячують своєчасною оплатою спожитих послуг. Комунальники ж є «оскароносними» тому, що не дивлячись на примхи погоди, попри складність економічної ситуації та бездіяльність чиновників, терплять всі ці негаразди, але все ж таки  забезпечують міста та селища рідної держави водопостачанням та теплом.

Ось такі вони, підсумки 2012 року в галузі ЖКГ: веселі й сумні, трагічні та повчальні одночасно. Віримо, що 2013 рік принесе всі нам тільки позитивні події та хороші емоції. З Новим роком, товариство!

Андрій Осадчий, спеціально  для ІА «Україна Комунальна». 

 
Коментарі (0)