ГоловнаПублікаціїАналітика Підсумки тижня: Комунальники проти зими - боротьба на рівних?

Підсумки тижня: Комунальники проти зими - боротьба на рівних?

Україна вже другий тиждень бореться зі снігопадами та їх наслідками. В ряді міст комунальні служби демонстрували високі результати роботи, хоча в окремих регіонах ситуація балансувала на межі контролю

Минулого тижня щонаймешне тричі траплялося масове знеструмлення населених пунктів по всій країні. Зокрема, 11 грудня постраждало від негоди понад 190 населених пунктів, вже наступного дня кількість знеструмлених міст зросла до 577. Протягом наступного дня та в ніч на 14 грудня без світла залишились жителі 345 населених пунктів. За статистикою найбільше у цьому плані постраждав центральний регіон країни, а саме Київська, Житомирська та Вінницька області. Ліквідовували наслідки негоди аварійні бригади обленерго та спец-служби МНС. 

Що стосується боротьби зі снігопадами у самих містах, то показники роботи у даному плані коливаються від таких, що заслуговують на вдячність, до, як мінімум, сумнівних. У багатьох містах комунальні служби звітували про цілодобове прибирання вулиць від снігових заметів. Посилена робота комунальників спричинена значними снігопадами – в окремих областях України випали місячні норми опадів у вигляді дощу та снігу. Минулого тижня сильно потерпали від негоди Тернопільська, Вінницька, Житомирська, Рівненська, Черкаська та Київська області. Зокрема у столиці 11 грудня було оголошено «надзвичайну ситуацію природного характеру».

Аби забезпечити нормальний ритм життєдіяльності міст щодня на вулицях працювали десятки одиниць спецтехніки та сотні прибиральників. Злагоджена робота працівників дорожніх служб та ЖЕКів минулого тижня спостерігалась у Вінниці. За повідомленням місцевої влади, ситуація з курсуванням громадського транспорту та опаленням житлових будинків була стабільною. Проте в окремих районах міста час від часу виникали проблеми із холодним водопостачанням та вивезенням сміття.

Менш продуктивну роботу на тижні можна було спостерігати у Житомирі, де комунальні служби зізнались, що не вивозять систематично сніг аби зекономити пальне. У Івано-Франківську склалася ще більш критична ситуація. Прокурата області висловила претензії до роботи трьох комунальних підприємств міста, а керівник КП «Дорожньо-ремонтне експлуатаційне управління» через неналежне прибирання доріг від снігу взагалі може втратити посаду.  

Читайте також: Боротися зі снігом у Херсоні закликають підприємства і школи

У багатьох містах до прибирання вулиць місцева влада намагалась залучити працівників підприємств, студентів та школярів. Зокрема подібну ініціативність городян можна було спостерігати у Херсоні, Києві та Вінниці. Спроби зекономити витрати на боротьбі міст від наслідків снігопадів цілком зрозумілі, адже, наприклад, столиці прибирання снігу обходиться від 800 тис. до 1 млн грн. в день.

Від надмірної кількості снігу потерпали не лише вулиці. У деяких містах через неприбирання сніжної маси на дахах будинків сталися обвали покрівель. На Черкащині снігова стихія зруйнувала дах гуртожитку школи-інтернату. У двох районах Київської області сталося руйнування шатрових шиферних покрівель на будівлях агрофірм, приватних житлових будинках та загальноосвітній школі, ще дві школи постраждали у Вінницькій та Чернівецькій областях. Значну загрозу у складних погодних умовах створюють дерева. Протягом тижня Головне територіальне управління МНС у Київській області отримало щонайменше 17 повідомлень про падіння дерев у столиці. Згідно з повідомленнями, дерева падають переважно на автомобілі, лінії електропередач та автодороги.

Не менші проблеми негода спричинила для громадського та приватного транспорту. Протягом минулого тижня у багатьох містах через снігопади виникали автомобільні затори та перебої у роботі громадського транспорту. Зокрема на Житомирщині без автотранспортного сполучення залишились 12 населених пунктів.

Прибирання снігу лише поглибило транспортні незручності. Протягом минулого тижня влада столиці активно шукала варіанти звільнення доріг міста від автомобілів на час роботи снігоприбиральної техніки. Пропонувалося обмежити паркування в центрі міста та евакуйовувати неправильно припарковані машини. У свою чергу експерти зазначали, що альтернативою евакуаторам могло б стати короткочасне обмеження руху на ділянках, де працює снігоприбиральна техніка.

Читайте також: Столичні автомобілі прогнівили комунальників

Зрештою для водіїв на околицях Києва сформували тимчасові парковки та порекомендували продовжувати поїздку до центральної частини міста громадським транспортом. У Житомирі по-іншому підійшли до вирішення даного питання – заборонивши паркування транспортних засобів на вулицях у нічний час доби.

Під кінець тижня у Міністерстві інфраструктури відмітили відсутність порушень у функціонуванні транспортної інфраструктури країни та додали, що проїзд автомобільного транспорту дорогами загального користування забезпечено. Слід зазначити, що на зимовому утриманні даних доріг періодично працює майже 900 одиниць техніки та 1500 робітників.

Минулого тижня Державна служба статистики підбила певні підсумки у газовій сфері країни. Згідно з її підрахунками, за 10 місяців поточного року Україна збільшила імпорт газу в грошовому вираженні на 1,9% - до 11,8 млрд дол. У жовтні поточного року НАК «Нафтогаз України» імпортував близько 2,4 млрд куб. м газу, що на 10,5% більше, ніж за жовтень минулого року. Незважаючи на те, що з листопада «Нафтогаз» почав закуповувати газ у німецької компанії RWE Supply & Trading, більшу частину імпортованого в Україну газу становить російський. Подальшу співпрацю з Росією у даній сфері на тижні обговорили Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко та голова ВАТ «Газпром» Олексій Міллер.

«На зустрічі розглядалися перспективи довгострокового партнерства у газовій сфері. Крім того, було приділено особливу увагу питанням забезпечення безперебійного транзиту російського газу по території України споживачам Європи», - йшлося у повідомленні компанії. Також стало відомо, що 18 грудня подальші переспективи співробітництва обговорять Президенти України та Росії Віктор Янукович та Володимир Путін.

Певні домовленості були також досягнуті щодо будівництва LNG-терміналу. Зокрема Юрій Бойко провів зустріч із керівництвом південнокорейської корпорації Korea Gas Corporation (KoGas). Під час зустрічі обговорювалися питання можливої участі компанії KoGas у реалізації проекту «LNG-термінал» і постачання зрідженого газу.

Безпосередньо у сфері житлово-комунального господарства також намітились перспективи та план подальшої діяльності. Зокрема Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, оприлюднила план-графік проведення перевірки підприємств-ліцензіатів у 2013 році. Заходи державного нагляду будуть здійснюватися на 82 підприємствах, які мають ліцензію регулятора на виробництво, транспортування магістральними та місцевими тепловими мережами та постачання теплової енергії, а також на впровадження діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

Читайте також: Комунальників протестують на життєздатність

На тижні Нацкомпослуг також ухвалила процедури розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм для підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення. Головна відмінність нових процедур від старих у тому, що вони передбачають обов’язкове обґрунтування запланованих капіталовкладень для включення в інвестиційну складову тарифу. Це дасть можливість контролювати цільове використання підприємствами коштів на реалізацію інвестпрограм.

Також стало відомо, що у 2014 році Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ планує подати на розгляд Уряду проект нового базового закону у сфері житлово-комунального господарства. Серед основних завдань, які повинен вирішити цей документ – можливість вибору споживачем прийнятної та зручної для нього моделі житлово-комунального обслуговування. А також відсутність положень, які можна трактувати неоднозначно, чіткість та зрозумілість у визначенні товарів, послуг, прав та обов’язків суб’єктів ринків ЖКГ, конкретизація повноважень національного регулятора та органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Отож минулого тижня незважаючи на те що негода завдала значного удару по багатьом сферам життєдіяльності країни, вцілому комунальні служби продемострували злагодженість роботи та оперативність прийняття рішень. Проте, якщо результати роботи рядових працівників галузі видно одразу, то результати заяв, домовленостей та планів вищих державних посадовців залишаються поки туманними.  

 
Коментарі (0)