ГоловнаПублікаціїАналітика Підсумки тижня: Конфлікт підігрітий газом

Підсумки тижня: Конфлікт підігрітий газом

Конфлікт, який розгорівся між Україною та Росією з приводу боргу за недобір газу згідно контракту, протягом минулого тижня встиг обрости різноманітними заявами, погрозами та несподіваними рішеннями

Отож, у відповідь на виставлений рахунок у розмірі 7 млрд дол, в НАК «Нафтогаз України» заявили, що оплачувати його не збираються. У компанії також вважають, що такі дії російського монополіста – це лише елемент тиску на Україну, яким Росія намагається «вибити для себе вигідні умови у створенні консорціуму на базі української ГТС».

Раціональність таких дій «Газпрому», піддали сумніву і ряд експертів в енергетичній сфері. Зокрема, голова East European Gas Analysis Михайло Корчемкін, зазначив, що контракт між компаніями передбачає поквартальний розподіл поставок газу, а «відсутність претензій за підсумками кварталів дозволяла думати, що між сторонами існувала угода».

У свою чергу російська сторона запевнила, що «Газпром» наврядчи буде доводити конфлікт до суду, адже шанси виграти цю справу у компанії невеликі, і тому може повторитися сценарій з німецькою компанією RWE, у якої монополія намагалася відсудити 500 млн дол за недобір газу за умовами take-or-pay.

Такої ж думки дотримується директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич, додаючи, що Росія лише намагається посилити свої позиції по ряду спірних питань зокрема, щодо переговорів про ціну на газ. Експерт також влучно підмітив, що у 2010 році коли ситуація з імпортом російського газу вилилась у недобір як мінімум 6 млрд куб м палива, «Газпром» ніяких претензій не висунув. Тому, пан Марунич не виключає політичної складової даного конфлікту.

Однак, такий стиль переговорів з приводу подальшого газового співробітництва може дійти до більш різких дій, невиключено що й до припинення постачання газу в Україну. Такий варіант подій розглядає Екс-міністр палива й енергетики Юрій Продан.

«В минулі роки, коли в нас були ці дві газові кризи (йдеться про припинення Росією постачання газу в 2006 і 2009 роках – «У.К.»), теж не було підстав для припинення газопостачання, особливо коли йшлось про припинення постачання в Європу. Але «Газпром» пішов на це», - зазначає він. Тому, на думку Екс-міністра, такий сценарій розвитку має всі шанси на існування.

Однак, чи має даний конфлікт політичне забарвлення, зокрема, як варіант реакція на підписання Україною угод з компанією Shell, Юрій Продан сумнівається. Швидше за все, на його думку, тут присутній виключно економічний розрахунок, адже недобір газу дійсно мав місце. Слід зазначити, що за підсумками минулого року, Україна імпортувала майже 33 млрд куб м російського газу, з яких майже 25 млрд придбав «Нафтогаз», а 8 млрд компанія Дмитра Фірташа Ostchem Holding. У «Газпромі» наполягають, що згідно з контрактом Україна зобов’язана закупати 52 млрд куб м газу, і при бажанні зменшувати ці об’єми на 20%, до 42 млрд, а далі вступає у силу умова take-or-pay, тобто газ має бути оплачений в будь якому випадку. В Україні ж наполягають, що при своєчасному оформленні заявки, вправі знижувати відбір до 33 млрд куб м газу.

Та чи можна назвати такі дії України, як реально нанесений економічний збиток «Газпрому»? Міністр закордонних справ Леонід Кожара, пояснюючи це запитання, зазначив, що тут мова йде про фактично той об’єм газу, який Україна не викупила, а тому це не прямі збитки, а лише «упущена вигода».

Читайте також: Без України «Газпром» втратив спокій 

Так чи інакше, а «Газпром» швидше за все може не розраховувати на виплату «Нафтогазом» 7 млрд дол, адже найближчим часом Україна направить російському монополісту офіційну відповідь на його фінансові претензії, в якій спробує пояснити правомірність своїх дій. 

Зокрема, Київ продовжить наполягати на тому, що Росія була вчасно повідомлена про скорочення закупівлі газу і у відповідь не направила жодних письмових заперечень з цього приводу. Не меншим аргументом слугуватиме і те, що в «Газпромі» підписали акти приймання-здачі спожитого в минулому році газу. Юристи називають цю позицію достатньою для того, щоб домогтися перемоги в міжнародному арбітражі.

Очевидно, аби похитнути впевненість «Газпрому», Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна розраховує на продовження співпраці з європейськими газотрейдерами, які пропонують більш лояльні умови постачання газу.

Підкреслив цю тезу Прем'єр важливістю модернізації Української ГТС, яка проводиться німецькими Deutsche Bank і Ferrostaal. «Це для нас особливо важливо зараз, в умовах, коли діє кабальна газова угода з Росією», - зазначив глава уряду.

Неможна впевнено сказати на 100%, але можливо саме це змусило посла Росії в Україні Михайла Зурабова, зробити доволі несподівану заяву про те що Росія піде на значні поступки, аби вирішити даний конфлікт. Безсумнівно найважливішим кроком на зустріч є можливість зниження ціни на газ без вступу до Митного союзу.

«Російське та українське керівництво знайшли підходи, згідно яким може відбутися зниження ціни на російський газ поза контекстом вступу України в Митний союз», - повідомив посол. Більше того, пан Зурабов висловив сподівання, що Україні та РФ вдасться вирішити питання про 7 млрд дол боргу поза судом.

Читайте також: Росія пішла на газові поступки

Втім, слід зазначити, що якщо справа всеж таки дійде до судового розгляду, то Україна може висунути Росії вагомі зустрічні претензії. Зокрема, експерт Михайло Гончар та юрист-міжнародник Максим Алінов стверджують, що у «Нафтогазу» є юридичні підстави пред'явити «Газпрому» претензії, подавши мільярдний рахунок на відшкодування шкоди у зв'язку зі значним скороченням транзиту газу через територію України.

Мова йде про претензії щодо транзитного контракту, які можуть охоплювати весь період з 19 січня 2009 року і грунтуються на тому, що «Газпром» порушуючи свої контрактні зобов'язання, транспортує через Україну значно менше мінімальних 110 млрд куб м газу щорічно. Такі контраргументи, на їхню думку, сформують чітку захисну позицію «Нафтогазу».

Яким чином компаніям вдасться вирішити дану суперечку, і чи вплине це на вартість газу для громадян України, покищо судити важко. Однак, це не єдина ситуація від якої залежать, тарифи на газ для українців, на їх стабільність може повпливати співпраця України з неменш важливим патнером – МВФ. Наразі відомо, що для того, аби отримати кредит МВФ, уряд готовий підвищити ціни на газ на споживчому ринку. Про це, зокрема, заявив Міністр закордонних справ Леонід Кожара в інтерв'ю американському виданню The Wall Street Journal. Нагадаємо, на початку тижня, 29 січня до України прибула місія МВФ. У ході візиту заплановано проведення переговорів щодо умов нової угоди між Україною та фондом. 

Скоріш за все виходячи, з тих самих позицій, що й Леонід Кожара, про необхідність доведення тарифів до економічно обгрунтованого рівня, заявив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолій Максюта. Однак, пан Максюта, запевнив, що проведення тарифної політики також зумовлене необхідністю модернізації сфери ЖКГ. Покищо, на думку посадовця житлово-комунальне господарство є найслабшою ланкою економіки.

Ймовірне підвищення тарифів на газ, не єдина проблема, яка очікує українських споживачів у найближчому майбутньому. На тижні, національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері комунальних послуг, запропонувала заборонити самостійно встановлювати системи автономного опалення, водонагрівачі, обігрівачі, газові котли, а також користуватися цими ресурсами без лічильників. Згідно із законопроектом, оприлюдненим на сайті Комісії, за відключення від внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, або ж за установку індивідуальних систем обігріву, громадян будуть штрафувати у розмірі від 1,7 до 2,5 тис. грн.

Читайте також: Автономне опалення, до побачення!

Минулий тиждень також показав, що важко приживаються нововедення у сфері реєстрації нерухомості. Що цікаво це на собі встигли відчути, як і пересічні громадяни так і відповідальні за реформу посадовці. Красномовним свідченням цього є заява Прем'єр-міністра Миколи Азарова про звільнення з посади голови Державної реєстраційної служби Леоніда Єфіменка. Прем'єр аргументує своє рішення тим, що пан Єфіменко не зміг належним чином налагодити безпосередньо на місцях процес оформлення документів, внаслідок чого громадяни стикнулися із значними незручностями.

Наприклад, у Харкові, протягом минулого тижня почастішали випадки, коли людям пропонували платні послуги з формування черги на прийом документів в Реєстраційну службу. Подібна ситуація склалася і у Вінниці, де жителі міста, аби потрапити на прийом до Реєстраційної служби змушені займати чергу з 2:00 ранку.

Не менш складні ситуації, на думку Міністра юстиції Олександра Лавриновича, можуть виникнути з реєстрацією нерухомості у сільській місцевості. Міністр зазначає, що найбільша проблема, з якою на сьогодні стикнулися реєстратори нерухомості – це уточнення і перенесення відомостей про майно з паперових носіїв на електронні і внесення їх до єдиного загального реєстру.

Втім, пан Лавринович, переконує, що нова система реєстрації має значні переваги, зокрема, полегшує для фізичних і юридичних осіб процедуру реєстрації власності. Якщо раніше вона тривала до 54 днів, то тепер, займатиме не більше двох тижнів. На підтвердження своїх слів, він наводить статистичні дані про те, що з початку року зареєстровано понад 90 тис. заяв.

Будемо сподіватися, що прорахунки яких припустились посадовці, найближчим часом будуть виправлені, і громадяни зможуть дійсно швидко і комфортно реєструвати власну нерухомість, як і обіцялося. Покищо, як показують реалії, влада не збирається нехтувати методом проб і помилок при впровадженні нових реформ. 

 
Коментарі (0)